Побоювання через зміну президентів у США можуть бути перебільшеними. Є ознаки того, що у питанні України Трамп продовжить діяти як Байден. Те, що залишиться без змін - аналізувала Gazeta.ua.
Суголосся радників
Кандидат у радники президента США з нацбезпеки Майк Волтц в інтерв'ю телеканалу АВС заявив, що Україні потрібно знижувати мобілізаційний вік до 18 років. Він пояснив: зброї Сполучені Штати надали достатньо, потрібні люди, щоб змінити ситуацію на фронті на користь Києва. Цікаво, що те саме згодом повторив чинний радний президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван. Раніше питання мобілізаційного віку і ширшого залучення жінок висловлював номінант у спецпредставники адміністрації президента по Україні Кіт Келлог. Отже, щонайменше одна точка дотику команд Джо Байдена і Дональда Трампа вже є.
Перетин позицій
Насправді їх більше. Другий спільний погляд стосується членства України у НАТО. Як команда Джо Байдена, так і оточення Дональда Трампа принципово "за", але не зараз.
Третій збіг - тимчасово окуповані території та вихід на кордони 1991 року. Ближче до 5 листопада 2024 року і у команді чинного президента США, і у Трампа сумнівалися у здатності України відвоювати їх у короткостроковій перспективі.
Що про Путіна
На перший погляд, кардинально відмінні погляди Трампа і Байдена на Путіна. Чинний президент США неодноразово заявляв про злочинний і протиправний характер дій очільника РФ. В одному з інтерв'ю він не заперечував, але, щоправда, і не стверджував, що Путін - убивця.
Обраний президент США, навпаки - характеризував кремлівського диктатора як людину, з якою можна розмовляти.
Але обидва американські політики переконані: російський керівник програв війну. На думку Джо Байдена, він не зміг загарбати Україну ні за три дні, ні за три роки.
Але і Трамп 13 січня заявив: "Не можу собі представити, що Путін у захваті від стану справ, тому що, для нього все складається не вельми вдало".
Єдина відмінність - у можливості контактів.
Спільний знаменник
13 січня Джо Байден виголосив підсумкову промову своєї каденції. Він закликав наступну адміністрацію продовжувати підтримувати Україну, бо це відповідає стратегічним інтересам США.
Дональд Трамп, хоча і критикував витрати на підтримку Києва, від 5 листопада 2024 року не заявляв про повне припинення підтримки нашої країни. У республіканців є різні погляди, але повторне спікерство у Палаті представників Майка Джонсона, котрий минулого року таки долучився до ухвали пакету допомоги Україні, стало позитивним сигналом для Києва. Тому можна очікувати, що нова президентська адміністрація США як мінімум не кине Україну напризволяще.
Попередник – наступнику
За джерелами американських ЗМІ, команда Джо Байдена пропонує соратникам Дональда Трампа домовитися з Євросоюзом про міцнішу "заморозку" активів РФ за кордоном.
Загалом, сам Байден і його чиновники стверджують, що закладають міцний фундамент для наступника щодо переговорів з Росією по Україні. Навіть відправку великих пакетів допомоги останніми днями пояснюють цим. До слова, це дає Трампу час для заяв про заощадження коштів для американців. Також на рахунках залишаться майже $4 млрд невикористаних коштів для нашої країни.
Випромінює доброзичливість
Новобраний президент саме зараз має грати у добрі стосунки з попередником. Причиною є не Україна, хоч стан справ у нас перетворюється на інструмент для команди Трампа. І цими днями вони спробують як він працює.
Для оточення Трампа наступають "гарячі дні" - номінанти на високі посади починають проходити "сито" Конгресу. Для їх швидкого затвердження Трампу потрібні голоси. Перетини позицій команди Трампа з позиціями Байдена створюють враження спадковості основного курсу Білого дому, а отже - стабільності. Це може привернути голоси деяких демократів.
Новий очільник Пентагону
У вівторок, 14 січня, Сенат розпочав слухання щодо міністра оборони. Нагадаємо, Дональд Трамп номінував на цю посаду ветерана-телеведучого Піта Хегсета. Хегсет анонсував посилення військової присутності США в Європі. Американці, за його словами, будуватимуть сучасну ядерну тріаду, якщо не вдасться забезпечити контроль над озброєннями спільно з Китаєм і Росією.
За повідомленнями американських ЗМІ, демократи налаштовані до Хегсета критично. Передусім - через відсутність у нього управлінського досвіду.
Заступник директора програми по Росії Фонду захисту демократій Джон Харді звернув увагу, що міністру оборони США доведеться залучати двопартійну підтримку для допомоги Україні. На його думку, це доручення Хегсет чи інший кандидат, котрий буде затверджений, отримає безпосередньо від Дональда Трампа. Харді цитує обраного президента США: "Я хочу досягти угоди, єдиний спосіб для цього - не кидати Україну".
Мільярди у "загашнику"
Відтак позиція демократів, навіть за умови, якщо вони не дадуть голосів, важлива. Натомість із Москви надходять сигнали готовності до зустрічі по Україні. 14 січня міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров на підсумковій пресконференції заявив, що Кремль чекає коли Дональд Трамп вступить на посаду і сформулює офіційну позицію по Україні. Ця позиція базуватиметься на попередніх досягненнях, котрі Трамп ніколи не заперечував.
Тим паче, у нього є можливість використати $3,8 млрд допомоги Україні без згоди Конгресу - нагадав політолог Ігор Чаленко.
"В оточенні Трампа є свої "яструби", є різні погляди. Але всі члени команди обраного президента розуміють, що Америка має демонструвати силу. Отже, вони не будуть відходити на ті позиції, яких хотіла би Москва, і не здаватимуть інтереси України і Європи", - вважає він.
Це означає, що магістральний трек команди Джо Байдена по Україні, скоріш, буде продовжений адміністрацією Дональда Трампа. Принаймні, у перші 100 днів. Проте Хегсет у Сенаті зберіг інтригу, коли не дав чіткої відповіді щодо цього.
"Вони грають у "поганого і доброго поліцейського", але це не стратегія, а частина загального бардаку, що панує у Трампа, - зазначив політтехнолог Аббас Галлямов. - Путіну вести переговори з демократами було ні про що. А Трамп не скутий зобов'язаннями, тому він бажаний для переговорів із Москвою".
Утім, Кремль планує виставити дубль Путіна для переговорів - помічника Миколу Патрушева. 14 січня він заявив, що російська сторона наполягатиме на перемовинах тільки РФ і США по Україні без участі інших країн Заходу. Також, за його словами, Москва не розглядає територіальних поступок. Натомість для Трампа в пріоритеті не Україна, а Китай, стверджує експерт.
Коментарі