Участь миротворчої місії ООН з метою забезпечення діяльності СММ ОБСЄ може дати той результат, якого ми не можемо домогтися вже більше 2,5 років. Про це в коментарі іспанській El Pais заявив Віктор Медведчук.
Спецпредставник України з питань гуманітарного характеру в ТКГ впевнений, що регулярні загострення протистояння на Донбасі, недотримання режиму "тиші", збільшення числа жертв серед мирного населення вимагають кардинально нових підходів у питанні гарантування безпеки в зоні проведення АТО.
"Стратегічне завдання на сьогодні - забезпечити умови для дотримання режиму "тиші" на Донбасі, для стабільного, постійно чинного режиму припинення вогню. Реалізувати його можна у тому числі й за допомогою Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, діяльність якої забезпечуватимуть миротворці ООН. Миротворча місія може забезпечити режим "тиші", гарантувати припинення обстрілів обома сторонами конфлікту, що є запорукою встановлення стабільного перемир'я", - вважає політик.
Свою діяльність місія може почати, за словами Медведчука, тільки після розведення сил конфліктних сторін та відведення важкого озброєння.
"Нагадаю, пункт 2 "Комплексу заходів з виконання Мінських угод "передбачає" відведення всіх важких озброєнь обома сторонами на рівні відстані з метою створення зони безпеки... Участь миротворчої місії ООН з метою забезпечення діяльності СММ ОБСЄ якраз і може дати той результат, якого ми не можемо домогтися вже більше двох з половиною років: довгострокове припинення вогню, що дозволяє перейти до конструктивного діалогу і обговорення шляхів реалізації усіх пунктів "Комплексу заходів", у тому числі і політичної частини документа", - пояснив політик.
Для реалізації "Мінська", нагадав спецпредставник України в ТКГ, необхідно також виконання пунктів політичного порядку.
"Україна повинна виконати зобов'язання, які взяла на себе: провести конституційну реформу, яка законодавчо закріплює особливий статус Донбасу і прийняти закони "Про недопущення переслідування і покарання осіб - учасників подій на території Донецької та Луганської областей", "Про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей", а також про проведення виборів на Донбасі", - нагадав Медведчук.
Без вирішення політико-правових питань, впевнений політик, ми не зможемо відновити міцний мир на Донбасі навіть за умови ефективної роботи миротворчої місії.
"...Не усунувши причину конфлікту, не можна сподіватися на його врегулювання. Однак припинення вогню, яке забезпечить контингент ООН, стане фундаментом для реалізації "Комплексу заходів" і для подальших перетворень у країні. Тоді з'явиться реальна можливість скасувати блокаду, яка підриває українську економіку, і повернути Донбас в Україну, а Україну - на Донбас. Тим самим відновити територіальну цілісність держави, і "зшити" країну, що є головним стратегічним завданням для України на сьогодні", - підсумував Медведчук.
Коментарі