![Майже врегулювали. "Підводні камені" резолюції ООН щодо Гази](https://static.gazeta.ua/img2/cache/preview/1184/1184047_w_300.jpg?v=0)
У ніч на 11 червня Рада безпеки ООН ухвалила резолюцію про припинення вогню у секторі Гази. Документ базується на плані президента США Джо Байдена. Чи вщухнуть бої в одній із найдавніших "гарячих точок" світу, - розбиралася Gazeta.ua.
Досить воювати
Голосування Радбезу ООН було символічним - уперше його члени схвалили не заклики, а конкретний план по припиненню бойових дій.
Що він передбачає:
• тимчасове припинення вогню,
• звільнення заручників та вивід ізраїльських військ із сектора Гази,
• переговори та угода про постійне припинення вогню.
Саме такий план був запропонований президентом США Джо Байденом, котрий, власне, і наполягав на відповідній резолюції ООН. На додачу, документ передбачає, що Радбез підтримує створення незалежної Палестинської держави, заради чого важливе об'єднання сектора Гази з західним берегом ріки Йордан під управлінням Палестинської автономії.
Голосування не минуло без сюрпризів - Росія утрималася, тоді як решта членів Радбезу ООН (14 з 15) проголосували "за". Навіть Алжир, від якого чекали демаршу, бо це єдина арабська країна в Радбезі.
Реакція сторін
Хоча у тексті резолюції ООН міститься посилання на згоду Ізраїлю, представник цієї країни в ООН заявив, що спецоперацію у Газі продовжить, а участі у "беззмістовних переговорах" з ХАМАС не братиме. За словами посла Реута Шапіра Бен-Нафталі, країна потребує гарантій, що сектор Гази "не буде загрозою для Ізраїлю у майбутньому. Війна, мовляв, не завершиться, доки не буде повернуто всіх заручників, а можливості ХАМАС - не демонтовані. За його версією, палестинці "граються" переговорами для затягування часу.
Натомість ХАМАС, за деякими даними, готовий піти на умови угоди з Ізраїлем.
Цікавою є позиція країни-агресорки. Представник РФ в Радбезі ООН Василь Небензя вважає, що "нам пропонують кота в мішку", бо невідомі деталі угоди та "немає повної ясності щодо офіційної згоди Ізраїлю. На що конкретно він погодився?"
Хоча у тексті резолюції є заклик до двох сторін негайно та без додаткових умов виконати вимоги угоди. З іншого боку, 10 червня Ізраїль запропонував свої зміни, котрі й були внесені з подачі США.
Зокрема:
• якщо сторони не дійдуть згоди, бойові дії не поновлюватимуть на час переговорів,
• незгода Радбезу ООН з будь-якими спробами змінити демографічну ситуацію у секторі Гази або скоротити його площу.
У ХАМАС ці зміни ентузіазму не викликали. Однак представник Алжиру Амар Бенджама, голосуючи "за", сказав, що цей план є надією для арабського світу.
Після ухвали резолюції високопоставлений представник ХАМАС Самі Абу Зухрі заявив агенції Reuters, що угруповання приймає резолюцію та готове до детальних перемовин. Згода ізраїльської сторони - тільки зі слів держсекретаря США Ентоні Блінкена.
Чи означає це припинення війни?
Люди гинуть
Попри ухвалу резолюції ООН, ізраїльські війська здійснили рейд до Ан_Нусейрате заради звільнення чотирьох заручників, поклавши 274 палестинців (за даними Палестинської автономії). Показово, що звільнення цих 4 заручників також було закладено у мирний план Байдена. Те, що у США занепокоєні, показує терміновий візит Ентоні Блінкена до Ізраїлю. Але в офіційній риториці Вашингтон стриманий, хоча напередодні спецоперації в Рафаху закликав Ізраїль до продуманого гуманітарного плану. Натомість інші країни та інституції не стримують емоцій.
"Те, як було проведено рейд у густонаселеному районі, "ставить під сумнів дотримання ізраїльськими збройними силами принципів вибірковості, співмірності та перестороги, викладених у законах воєнного часу", - заявив у Женеві представник управління з прав людини ООН Джеремі Лоуренс.
Рішучі дії
Зі свого боку, в самому Ізраїлі рейд сприйняли з ентузіазмом, розповів тамтешній журналіст Марк Котлярський, адже звільнено співгромадян. "Ми отримали схвальну реакцію зі всього світу, що змогли звільнити чотирьох громадян, яким винесено смертний вирок", - зазначив він.
Реакція політичного світу була іншою. Окрім ООН спецоперацію засудив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель, а також генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. Причому ЦАХАЛ потрапив у "чорний список" порушників прав дітей, як і ХАМАС.
Ставка на Європу?
Усе це відбувається на тлі політичних потрясінь в Ізраїлі: у понеділок пішов у відставку міністр військового кабінету Бені Ганц. Ентоні Блінкен, який якраз перебуває у країні, екстрено зустрівся як з прем'єром Беньяміном Нетаньяху, так і з представниками опозиції, у тому числі, з Бені Ганцем. Останній наголосив на тому, що пішов з кабінету, бо у мирному плані немає бачення мирного плану для Гази.
Вочевидь, резолюція ООН не поклала край бойовим діям. Тим паче, в Ізраїлі, з огляду на результати виборів до Європарламенту, сподіваються, що новий голова зовнішньої політики ЄС буде не таким критичним як Жозеп Боррель.
Спецоперації та заяви Ізраїлю, котрі можна виправдати внутрішньою політичною кризою, вже викликали роздратування арабського світу. Президент Єгипту Абдель Фатах ас-Сісі закликав світове співтовариство "натиснути" на Ізраїль через голод у Газі. Утім, покищо Схід стриманий.
Відгомін шторму аж у США
Чого не скажеш про Ізраїль. З одного боку, Нетаньяху на незручній політичній розтяжці: якщо погодиться на американський, освячений ООН, мирний план, може втратити посаду, якщо ні - підтримку світового співтовариства. З іншого, Сполучені Штати переживають нову хвилю пропалестинських масових акцій, на які вже звертають увагу банкіри.
"Домовлятися з агресором усе одно що годувати крокодила, - пояснив ізраїльський політолог Михайло Пелліверт. - Справа йде про терористів, про страшну фундаменталістську організацію, де є культ смерті. Вони утримують заручників, під загрозою смерті викручують руки Ізраїлю".
Віце-президент Женевського міжнародного інституту дослідження проблем миру Жиль Жаке зазначив, що внаслідок ізраїльських спецоперацій загинуло близько 30 тисяч палестинців. Порівнюючи конфлікти в Газі та в Україні, він зазначив, що густина населення у Палестині більша, тому й вірогідність масових жертв - теж.
Або бої - або переговори
Тому можна констатувати, що наразі мирний план Бадена працює не на всі 100%, якщо потрібно було поспіхом направляти до Ізраїлю Ентоні Блінкена. Проте Вашингтон налаштований на реалізацію всіх трьох етапів, кожен з яких, на думку Білого дому, займе не менше 6 тижнів.
Мирний план для сектору Гази має важливе значення для бо якщо він спрацює, то буде доведено можливість завершити війну дипломатичним шляхом. Принаймні, США матимуть свіжий приклад та не будуть ділити військову допомогу між Україною та Ізраїлем. Якщо ж ні - остаточне вирішення суперечностей буде досягатися на полі бою.
Коментарі