Указ Ющенка про розпуск парламенту так і не з"явився. Президент втратив свій шанс, і через пів року країну охопить передвиборча лихоманка. Основна сутичка за президентське крісло, як вважають експерти, розгорнеться між представниками діючого політикуму. Проте передбачити, хто "візьме золото" передвиборного марафону, напевно ніхто не може. Результати виборів в нашій країні останнім часом стають несподіванкою навіть для іменитих "передбачальників".
Отже, більшість соціологів фіксують головних претендентів на перемогу. Це Прем"єр-міністр Тимошенко, лідер Регіонів Янукович і лідер руху "Фронт змін" Яценюк. Останньому за останній рік вдалося змінити звичний розклад і втрутитися в протистояння давніх антиподів. У одному з останніх досліджень, проведених Київським міжнародним інститутом соціології, за головного регіонала готові віддати голоси 25,6% виборців, за Тимошенко - 14,4%, а за фронтовика змін - 13,6%1. Дослідження проводилося Київським міжнародним інститутом соціології з 26 березня по 17 квітня 2009 року. Польовий етап проходив з 3 по 12 квітня 2009 року. Опитування всеукраїнське, було опитано1984 ремпондента.
Цілком вірогідно, повторення сценаріїв президентської кампанії 2004 року вже не буде.
Хоча Віктор Янукович залишається лідером президентського рейтингу, йому так і не вдалося наростити популярність і вийти за межі власного електорального заповідника, яким залишається південний схід України. Виною тому - пасивність лідера Партії регіонів, його нездатність до рішучих дій. Тому несподівано високий відсоток голосів, відданих за регіоналів на виборах в Тернопільську облраду (10%), викликав хвилю підозр у фальсифікаціях результатів волевиявлення. До того ж далеко не всі опозиціонери згодні з лідерством Януковича. Вже сьогодні зрозуміло, що лідер КПУ Симоненко і головний прогресивний соціаліст Вітренко спробують відібрати голоси у Януковича в ході виборчої кампанії. На одному електоральному полі з головним "регіоналом" діятиме і новий-старий спікер Литвин - останні глибокі реверанси якого перед Кремлем не дають йому підстав розраховувати на електорат західних областей країни.
Юлія Тимошенко за час, що пройшов після Помаранчевої революції 2004 року, старанно витісняла Ющенка з його електорального поля. Визнаємо, що вона добилася свого: популярність Президента сьогодні знаходиться в межах соціологічної погрішності. Конфлікт між Юлією Володимирівною і Віктором Андрійовичем став визначним для президентської каденції останнього. Тимошенко створює для себе передумови, щоб заявити, що йде на зміну нерішучому і суперечливому Президентові, пообіцяти наведення ладу в країні. Втім, вірогідність повного перетікання прихильників Ющенка під прапори БЮТ украй низька - економічна криза змусила прозріти мільйони українців. Відчайдушний популізм, на який робить ставку Юлія Тимошенко, в сьогоднішніх умовах може не спрацювати. Популярність лідера БЮТ, як свідчать абсолютно всі останні соціологічні опити, неухильно падає.
Tем часом росте рейтинг "новачка" президентської гонки - Яценюка. Він успішно вирішив тактичну задачу розширення групи фаворитів президентської гонки за рахунок власної в ній присутності, і продовжує набирати очки. Сам Яценюк неодноразово заявляв, що прийдешні вибори стануть "сутичкою нового із старим". На думку експертів, обсяг компромату, що сьогодні виливається на Яценюка, що ще навіть не заявив офіційно про участь в гонці, свідчить: опоненти його бояться.
Втім, хоча пан Яценюк поки не зробив офіційної заяви про готовність балотуватися на пост Президента, його останні дії на політичній арені чітко свідчать про наявність подібних намірів. Публічно пообіцяв взяти участь в президентських виборах і Віктор Янукович, якого зобов"язує положення і штовхає вперед прагення реваншу за поразку в 2004 році. Цікавий ще один факт: Юлія Тимошенко від відповідей на питання про політичні плани останнім часом вважає ухиляється, стверджуючи, що повністю зосереджена на ухваленні необхідних країні економічних рішень.
Подібна поведінка рейтингового політика дозволяє припустити, що прем"єр може відмовитися від участі в президентській кампанії. Юлія Володимирівна приклала немало сил для створення підпорядкованою її інтересам урядової команди, до останнього часу їй вдавалося мобілізувати на ухвалення рішень коаліцію у Верховній Раді. Тимошенко так часто і голосно обіцяла перемогти економічну кризу, що виборча кампанію (за законом посадовець на цей час має взяти відпустку) може паралізувати роботу кабміну. Такий варіант означатиме поразку прем"єра в боротьбі з кризою і могутній удар по її політичних перспективах.
Якщо ж Юлія Тимошенко відмовиться від участі у виборах, більшість її прихильників підтримають Яценюка. Це дозволить Арсенію Петровичу не тільки наздогнати Віктора Януковича, але і поставить на порядок денний питання про його можливу перемогу в президентській кампанії. Адже, знову таки, спираючись на соціологів, Яценюк має в своєму розпорядженні прихильників у всіх регіонах країни, а не спирається на один базовий регіон. На думку багатьох саме цей молодий політик готовий запропонувати нову якість державного управління, засновану на чималому досвіді роботи кризовим державним менеджером.
Проведення ж виборів в парламенті, за оцінкою багатьох європейських і американських політологів, призведе до очевидних звужень прав і свобод громадян. Останнє ж, шосте скликання Ради менше всього нагадує збори моральних авторитетів, яким можна довірити обрання Глави держави. Українським політикам не варто недооцінювати цивільної свідомості своїх співгромадян - Майдан, при всій неоднозначності його лідерів, не пройшов для нашої країни безслідно. Те ж можна сказати і про можливі спроби підвищення вікового цензу для кандидатів в Президенти: так очевидно направлене проти одного з претендентів на президентський пост швидше здатне спровокувати зворотну, позитивну для нього, реакцію електорату.
Важко не погодитися з прогнозами тих, хто вважає, що президентські вибори будуть напруженими і жорсткими. Дійсно, восени 2009-го або в січні 2010-го, такий шанс все ще залишається у Ющенка при "прихильності" Конституційного суду, вирішуватиметься доля країни на декілька років вперед. Україна вимагає справжніх реформ і реальних змін, тому найвищі шанси на перемогу будуть у кандидата, здатного запропонувати реальний план змін.
Коментарі