Україна повинна домагатися надання Будапештському меморандуму про гарантії безпеки юридичного характеру.
Про це спікер парламенту Володимир Литвин заявив в інтерв'ю сербській газеті "Політика".
Він нагадав, що Меморандумом про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, передбачені лише зобов'язання Росії, Великобританії і США (до яких згодом приєдналися Франція і Китай) домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН у разі, якщо Україна стане жертвою акту агресії з застосуванням ядерної зброї, а також зобов'язання проводити консультації у випадку виникнення загрози суверенітету та територіальної цілісності України.
"Однак ці гарантії не є юридично зобов'язуючими і вичерпними. Вважаю, що Україна повинна домагатися надання меморандуму, який на сьогодні є декларативно-політичним документом, юридичного характеру", - переконаний український спікер.
Він також заявив, що українська сторона ініціювала розгляд в ООН питання про надання надійних гарантій безпеки державам, що не володіють ядерною зброєю, і закликала ядерні держави розпочати підготовку багатостороннього юридично зобов'язуючого документа в цій сфері.
Литвин також переконаний, що політика позаблоковості України відповідає вимогам часу.
"Однак Україна зацікавлена ??у продовженні практичної співпраці з НАТО, іншими організаціями безпеки", - резюмував спікер.
Нагадаємо, що Україна у 1994 році відмовилася від ядерної зброї. В обмін на це країни-члени "ядерного клубу" підписали Будапештський меморандум. Однак цей документ не дає Україні юридично закріплених гарантій безпеки.
Коментарі
1