Два роки тому, 12 травня 2016-го, Юрій Луценко став генеральним прокурором України. Його підтримали 264 народних депутати. Президент Петро Порошенко тут же підписав відповідний указ.
![Порошенко підписав указ про призначення Луценко генпрокурором](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/836/836389_4_w_590.jpg?v=0)
Перед голосуванням Верховна Рада підтримала закон, який дозволяє обіймати посаду генпрокурора людині без вищої юридичної освіти. Без нього Луценко не міг очолити відомство. Змінений закон відразу надрукували у спецвипуску "Голос України".
"Мені дуже неприємно, що через мене внесли поправку у чинний закон про прокуратуру. Вважаю, що це не зовсім правильна практика, і ніколи б на це не пішов, якби знайшов людину, яку може призначити президент генеральним прокурором, і яка може бути ефективнішою, ніж я", - сказав перед голосуванням Луценко.
"Нам зараз у Генпрокуратурі потрібен важковаговик, який не буде керуватися помстою... Той генеральний прокурор, який буде виходити виключно з почуття справедливості", - наголосив президент Петро Порошенко, внісши кандидатуру Луценка у парламент.
Першочерговими завданнями нового генпрокурора глава держави назвав розслідування злочинів під час Революції гідності, подій в Одесі 2 травня 2014 року, а також корупційні злочини.
Новий керівник ГПУ пообіцяв "завести" до прокуратури молодих фахівців, почати заочний суд над бандою Януковича та завершити люстрацію прокурорів.
Через два роки, 11 травня 2017-го, виступаючи на брифінгу у Рівненській області Луценко оцінив свої здобутки.
"На сьогоднішній день ми маємо зовсім іншу прокуратуру, яка не має диктаторського стрижня чи навіть теоретичної можливості дати вказівку зламати хребет будь-якій людині чи організації. Це вважаю своїм головним завданням як політично призначений генеральний прокурор", - сказав Луценко.
Найбільшим досягненням він назвав справу про державну зраду президента-втікача Віктора Януковича.
"Це вперше президент країни, нехай і колишній, відповідає за скоєне, нехай і заочно. Це урок для всіх нинішніх і майбутніх правителів країни: недоторканних у новій Україні нема... Це не процес над державною зрадою Януковича, це ще й процес над Путіним. Усі розуміємо, що підписаний Януковичем лист, який фактично запрошував російські війська для окупації України, був фіговим листком. Він прикривав величезний силовий орган Путіна й окупацію. Якщо ми зможемо отримати об'єктивне і справедливе рішення суду, то зрештою зможемо отримати перші результати, необхідні для майбутнього гаазького процесу над військовими злочинцями, яких очолює керівництво Кремля", - наголосив Луценко.
Він нагадав, що чиновники режиму Януковича вкрали в України річний бюджет - $40 млрд. За два роки ГПУ завершила справи проти колишніх керівників держави. Також генпрокурор наголосив, що 1700 корупціонерів отримали вироки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Луценко похизувався маєтком
Попри позитивний звіт, кількість виконаних обіцянок генпрокурора майже вдвічі менша за кількість провалених. Як підрахувало "Слово і діло", за два роки Луценко дав 169 обіцянок. 49 із них виконав, 79 - провалив, решта - у процесі.
![Рівень виконання обіцянок Юрієм Луценком](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/836/836389_1_w_590.jpg?v=0)
Зокрема, обіцяв за півроку завершити справу вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Замовників так і не назвали. Натомість Луценко в день зникнення Гонгадзе тиснув руку другому президенту України Леоніду Кучмі, якого називають причетним до вбивства.
![Луценко та Кучма обмінялися рукостисканнями на форумі YES 17 вересня 2017-го](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/836/836389_2_w_590.jpg?v=0)
До кінця 2017 року обіцяв завершити розслідування розстрілів на Майдані, за півроку передати до суду матеріали Іловайської трагедії та розкрити вбивство журналіста Павла Шеремета.
Однією з перших була обіцянка піти у відставку через два роки.
"Я дійсно прийшов у Генеральну прокуратуру на півтора-два роки. Цей термін пов'язаний з моїми особистими планами в житті. А також із законодавчим полем. Який передбачає, що через два роки Генеральна прокуратура нарешті має перетворитися на європейську організацію, у котрої не буде слідства взагалі. Воно буде передане до Національного антикорупційного бюро або Державного бюро розслідувань", - заявив Луценко 30 травня 2016 року.
Функції слідства дійсно перейшли до ДБР та НАБУ. Але про відставку генпрокурор мовчить.
За два роки Луценко добився зняття недоторканності з восьми народних депутатів: позафракційних Олександра Онищенка і Надії Савченко, "опоблоківців" Євгена Бакуліна, Вадима Новинського і Михайла Добкіна, Олеся Довгого з групи "Воля народу", Максима Полякова з "Народного фронту" і Борислава Розенблата з "Блоку Петра Порошенка". Арештували тільки Савченко.
Наступного тижня Луценко планує направити у Верховну Раду подання на ще трьох нардепів. Їхні імена поки не назвав.
На другому році генпрокурорства Юрій Луценко з родиною провів відпустку на Сейшельських островах. Витратили на це понад €52 тис. Із дружиною, двома синами і невісткою орендували на 8 ночей дві вілли готелю Four Seasons Resort на острові Має з 3 по 11 січня 2018 року. Генеральний прокурор вважає, що відпочинок "не мав жодної надмірності, він вкладається в те, що собі дозволяє середній клас".
Коментарі
1