середа, 12 лютого 2025 21:36

Криза мирної угоди на Близькому Сході пов'язана із планами Трампа щодо України

Криза мирної угоди на Близькому Сході пов'язана із планами Трампа щодо України
Фото: eastnews.ua

ХАМАС повідомило про можливу призупинку видачі ізраїльських заручників. Нагадаємо, регулярне їх звільнення (щотижня по кілька осіб) є обов'язковим пунктом угоди про припинення вогню, укладеної ще за президентства Джо Байдена і за сприяння членів команди чинного президента Дональда Трампа. Тому нинішній господар Білого дому розлютився і пообіцяв ХАМАСу "пекло", якщо 15 лютого не будуть звільнені ізраїльські заручники.

То якими є аргументи сторін за цих обставин?

ХАМАС стверджує, що Ізраїль порушує умови угоди: затримує повернення переміщених осіб у північну частину Гази, влаштовує там стрілянину та перекриває постачання гумдопомоги. ХАМАС також очікує виконання умов угоди і не виплатить компенсацій, заручники залишатимуться у ХАМАС.

Ізраїль наполягає, що заява ХАМАСу є "повним порушенням" угоди, ЦАХАЛ готується до будь-якого розвитку подій.

США заявляють, що якщо угода не працює, то Ізраїль має вийти з неї.

Крихка база

Угода про припинення вогню між ХАМАС та Ізраїлем мала стати першим з трьох етапів врегулювання конфлікту. Водночас уже її укладення свідчило про непевність: ХАМАС в останню мить заявляло про нові вимоги, прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу мало не позбувся посади через вихід з уряду противників припинення вогню. Ізраїльська сторона ратифікувала документ буквально в останні хвилини, а тоді провела кілька спецоперацій. У ЦАХАЛ пояснили - нейтралізували загрози "режиму тиші".

Емоційність реакції Дональда Трампа свідчить - він розуміє хисткість угоди і хоче радикально і назавжди покласти край конфлікту. На це спрямований його план "Близькосхідна Рів'єра". Однак Єгипет і Йорданія виступили рішуче проти, 11 лютого до них приєдналися Саудівська Аравія, Іран і Туреччина. Минулого тижня єгипетські високопоставлені чиновники відвідали Вашингтон, щоб пояснити свою позицію. Тим часом з Трампом зустрівся король Йорданії Абдалла ІІ. Вони обговорили переселення палестинців до Йорданії. Монарх ствердної відповіді не дав, але запевнив, що повернеться до Вашингтону із зустрічною пропозицією, а зараз його держава прийме на лікування 2000 дітей з Палестини.

Що заважає порозумітися

Симптоматично, що загальмував і мирний план по Україні. Спецпредставника США у справах України Кіта Келлога очікують у Києві вже цього тижня. За підсумками засідання у форматі "Рамштайн" міністр оборони України заявив про черговий пакет військової допомоги Україні. Водночас американські ЗМІ майже хором стверджують, що конкретного плану у президента США немає.

Це може бути збіг обставин, адже обидва конфлікти - близькосхідний і український - надзвичайно складні для врегулювання. Але траєкторія виконання угоди про припинення вогню у Секторі Газа частково збігається з коливаннями очікувань у мирному процесі по Україні. Вірогідно, ця робота триває і угода на Близькому Сході надавала підстави для оптимізму і по Україні.

Що ж пішло не так?

Двері прочинені

На тлі взаємних погроз учасників і зацікавлених сторін на Близькому Сході малопомітною є деталь - і ХАМАС, і Ізраїль залишають можливості утриматися від ескалації. Зокрема, угруповання у своїй заяві акцентувало - "двері прочинені". Ізраїльська сторона наголошує на мотивах захисту, утримуючись від наступальної риторики. Поза увагою також той факт, що інша угода про припинення вогню - між Ізраїлем і "Хезболлою" - діє, ознак і передумов її зриву немає. Більше того, на тлі взаємних погроз Ізраїлю і ХАМАС підрозділи ЦАХАЛу, хоч і з запізненням, але покинули стратегічно важливий коридор Нецарім, котрий відділяє північну частину Сектору Гази від південної.

Вірогідно, сторонам конфлікту зручніше мати простір для маневру. Динамічна угода про припинення вогню у кілька етапів дозволяє це.

Тільки один шанс

Ультиматум Трампа залишає один варіант - переселення палестинців, викуп сектору Гази і жорсткий безпосередній контроль регіону.

Непередбачуваність чинного президента США посилює непевність щодо Гази, звертає увагу ізраїльський політичний аналітик Аківа Ельдар. У самому Ізраїлі люди вийшли на вулиці з діаметрально протилежними вимогами: дотримуватися угоди про припинення вогню - і знищити ХАМАС, що значить продовження війни. Після ультиматуму Трампа у Нетаньягу з'являється шанс використати його на виправдання відновлення бойових дій. "Електорат Нетаньягу не хоче і бачити другої фази угоди про припинення вогню",- пояснив Ельдар. При цьому, близько 60% ізраїльтян виступають за завершення війни.

Нового спалаху бойових дій очікують і в Палестині. Трамп сприймає національну справу як угоду з нерухомості, відтак введений в оману, що народ погодиться цю схему, заявило угруповання "Палестинський ісламський джихад".

З початку дії угоди було вбито до 110 палестинців, що зводить нанівець саму концепцію припинення вогню, пояснив доцент кафедри історії Джорджтаунського університету в каталі Абдулла аль-Аріан. План Трампа по переселенню палестинців він вважає зі старту неробочим.

Таємні ходи

Дональд Трамп розглядає проблеми крізь призму угод і переговорів, що розпорошує їх на окремі питання. Такий підхід не дає комплексного рішення, багато важливих чинників ігноруються або не враховуються, пояснив віце-президент з політики Єврейського інституту національної безпеки Америки (JINSA) Блез Мішталь. "Треба розуміти, що всі ці проблеми взаємопов'язані. Газа, Ліван, нормалізація і те, чи вдасться Ірану відновити свою регіональну владу і мережу довірених осіб", - наголосив експерт.

Водночас Мішталь нагадує, що так звані Авраамові угоди були укладені під час першої каденції Трампа таємно. Відтак, можливо, його плани можуть здатися хаотичними, а насправді "вони і є ефективними", припустив експерт.

У такому разі, гучна заява про рідкісноземельні метали в Україні приховує щось важливіше, як і ультиматум 11 лютого по Газі.

Плани на переїзд

Інтереси і нерухомість у регіоні має зять Трампа, зазначив аналітик Олег Рибачук, тому підхід американського президента до арабо-ізраїльського конфлікту може бути зумовлений і цим. "Йому залишилось якось уникнути повернення Палестини, а комерційно все прорахував. Туди повернуться тільки багаті люди", - пояснив він.

Ми вперше за тридцять років бачимо спробу реально вирішити проблему, тому в Ізраїлі налаштовані оптимістично, пояснив ізраїльський журналіст Цві Зільбер. "Дональд Трамп підходить до цієї історії з точки зору простих людей, котрі живуть на камінні і приречені залишатися там невідомо ще скільки. Якби їх запитали не під дулами хамасівських "калашів", чи готові вони переїхати, гадаю, знайшлося б багато бажаючих", - пояснив він.

Якщо ідея спрацює на Близькому Сході, не виключено, що аналогічну схему Трамп спробує втілити і в Україні.

Зараз ви читаєте новину «Криза мирної угоди на Близькому Сході пов'язана із планами Трампа щодо України». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути