![Криза мирної угоди на Близькому Сході пов'язана із планами Трампа щодо України](https://static.gazeta.ua/img2/cache/preview/1208/1208241_w_300.jpg?v=0)
ХАМАС повідомило про можливу призупинку видачі ізраїльських заручників. Нагадаємо, регулярне їх звільнення (щотижня по кілька осіб) є обов'язковим пунктом угоди про припинення вогню, укладеної ще за президентства Джо Байдена і за сприяння членів команди чинного президента Дональда Трампа. Тому нинішній господар Білого дому розлютився і пообіцяв ХАМАСу "пекло", якщо 15 лютого не будуть звільнені ізраїльські заручники.
То якими є аргументи сторін за цих обставин?
ХАМАС стверджує, що Ізраїль порушує умови угоди: затримує повернення переміщених осіб у північну частину Гази, влаштовує там стрілянину та перекриває постачання гумдопомоги. ХАМАС також очікує виконання умов угоди і не виплатить компенсацій, заручники залишатимуться у ХАМАС.
Ізраїль наполягає, що заява ХАМАСу є "повним порушенням" угоди, ЦАХАЛ готується до будь-якого розвитку подій.
США заявляють, що якщо угода не працює, то Ізраїль має вийти з неї.
Крихка база
Угода про припинення вогню між ХАМАС та Ізраїлем мала стати першим з трьох етапів врегулювання конфлікту. Водночас уже її укладення свідчило про непевність: ХАМАС в останню мить заявляло про нові вимоги, прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу мало не позбувся посади через вихід з уряду противників припинення вогню. Ізраїльська сторона ратифікувала документ буквально в останні хвилини, а тоді провела кілька спецоперацій. У ЦАХАЛ пояснили - нейтралізували загрози "режиму тиші".
Емоційність реакції Дональда Трампа свідчить - він розуміє хисткість угоди і хоче радикально і назавжди покласти край конфлікту. На це спрямований його план "Близькосхідна Рів'єра". Однак Єгипет і Йорданія виступили рішуче проти, 11 лютого до них приєдналися Саудівська Аравія, Іран і Туреччина. Минулого тижня єгипетські високопоставлені чиновники відвідали Вашингтон, щоб пояснити свою позицію. Тим часом з Трампом зустрівся король Йорданії Абдалла ІІ. Вони обговорили переселення палестинців до Йорданії. Монарх ствердної відповіді не дав, але запевнив, що повернеться до Вашингтону із зустрічною пропозицією, а зараз його держава прийме на лікування 2000 дітей з Палестини.
Що заважає порозумітися
Симптоматично, що загальмував і мирний план по Україні. Спецпредставника США у справах України Кіта Келлога очікують у Києві вже цього тижня. За підсумками засідання у форматі "Рамштайн" міністр оборони України заявив про черговий пакет військової допомоги Україні. Водночас американські ЗМІ майже хором стверджують, що конкретного плану у президента США немає.
Це може бути збіг обставин, адже обидва конфлікти - близькосхідний і український - надзвичайно складні для врегулювання. Але траєкторія виконання угоди про припинення вогню у Секторі Газа частково збігається з коливаннями очікувань у мирному процесі по Україні. Вірогідно, ця робота триває і угода на Близькому Сході надавала підстави для оптимізму і по Україні.
Що ж пішло не так?
Двері прочинені
На тлі взаємних погроз учасників і зацікавлених сторін на Близькому Сході малопомітною є деталь - і ХАМАС, і Ізраїль залишають можливості утриматися від ескалації. Зокрема, угруповання у своїй заяві акцентувало - "двері прочинені". Ізраїльська сторона наголошує на мотивах захисту, утримуючись від наступальної риторики. Поза увагою також той факт, що інша угода про припинення вогню - між Ізраїлем і "Хезболлою" - діє, ознак і передумов її зриву немає. Більше того, на тлі взаємних погроз Ізраїлю і ХАМАС підрозділи ЦАХАЛу, хоч і з запізненням, але покинули стратегічно важливий коридор Нецарім, котрий відділяє північну частину Сектору Гази від південної.
Вірогідно, сторонам конфлікту зручніше мати простір для маневру. Динамічна угода про припинення вогню у кілька етапів дозволяє це.
Тільки один шанс
Ультиматум Трампа залишає один варіант - переселення палестинців, викуп сектору Гази і жорсткий безпосередній контроль регіону.
Непередбачуваність чинного президента США посилює непевність щодо Гази, звертає увагу ізраїльський політичний аналітик Аківа Ельдар. У самому Ізраїлі люди вийшли на вулиці з діаметрально протилежними вимогами: дотримуватися угоди про припинення вогню - і знищити ХАМАС, що значить продовження війни. Після ультиматуму Трампа у Нетаньягу з'являється шанс використати його на виправдання відновлення бойових дій. "Електорат Нетаньягу не хоче і бачити другої фази угоди про припинення вогню",- пояснив Ельдар. При цьому, близько 60% ізраїльтян виступають за завершення війни.
Нового спалаху бойових дій очікують і в Палестині. Трамп сприймає національну справу як угоду з нерухомості, відтак введений в оману, що народ погодиться цю схему, заявило угруповання "Палестинський ісламський джихад".
З початку дії угоди було вбито до 110 палестинців, що зводить нанівець саму концепцію припинення вогню, пояснив доцент кафедри історії Джорджтаунського університету в каталі Абдулла аль-Аріан. План Трампа по переселенню палестинців він вважає зі старту неробочим.
Таємні ходи
Дональд Трамп розглядає проблеми крізь призму угод і переговорів, що розпорошує їх на окремі питання. Такий підхід не дає комплексного рішення, багато важливих чинників ігноруються або не враховуються, пояснив віце-президент з політики Єврейського інституту національної безпеки Америки (JINSA) Блез Мішталь. "Треба розуміти, що всі ці проблеми взаємопов'язані. Газа, Ліван, нормалізація і те, чи вдасться Ірану відновити свою регіональну владу і мережу довірених осіб", - наголосив експерт.
Водночас Мішталь нагадує, що так звані Авраамові угоди були укладені під час першої каденції Трампа таємно. Відтак, можливо, його плани можуть здатися хаотичними, а насправді "вони і є ефективними", припустив експерт.
У такому разі, гучна заява про рідкісноземельні метали в Україні приховує щось важливіше, як і ультиматум 11 лютого по Газі.
Плани на переїзд
Інтереси і нерухомість у регіоні має зять Трампа, зазначив аналітик Олег Рибачук, тому підхід американського президента до арабо-ізраїльського конфлікту може бути зумовлений і цим. "Йому залишилось якось уникнути повернення Палестини, а комерційно все прорахував. Туди повернуться тільки багаті люди", - пояснив він.
Ми вперше за тридцять років бачимо спробу реально вирішити проблему, тому в Ізраїлі налаштовані оптимістично, пояснив ізраїльський журналіст Цві Зільбер. "Дональд Трамп підходить до цієї історії з точки зору простих людей, котрі живуть на камінні і приречені залишатися там невідомо ще скільки. Якби їх запитали не під дулами хамасівських "калашів", чи готові вони переїхати, гадаю, знайшлося б багато бажаючих", - пояснив він.
Якщо ідея спрацює на Близькому Сході, не виключено, що аналогічну схему Трамп спробує втілити і в Україні.
Коментарі