вівторок, 24 вересня 2013 11:09

Конституційний суд підтримав законопроект Януковича про "довічних" суддів

Конституційний суд підтримав законопроект Януковича про "довічних" суддів
Віктор Янукович. Фото: rian.com.ua

Конституційний суд визнав відповідним вимогам статей 157 і 158 Конституції "євроінтеграційний" законопроект про внесення змін до Основного закону про посилення гарантій незалежності суддів, запропонований президентом України Віктором Януковичем.

Це випливає з висновку КС, яке було прийнято 19 вересня й оприлюднено у вівторок.

Як повідомлялося, Верховна Рада 5 вересня потримала направлення до КС запропонованих главою держави змін до Конституції України в частині посилення гарантій незалежності суддів.

Законопроект передбачає забезпечення права внести зміни до Конституції, передбачивши право кожної особи на справедливий і гласний розгляд справи впродовж розумного строку незалежним, неупередженим судом.

Крім того, в законопроекті передбачається внести зміни до Конституції і удосконалити порядок призначення та звільнення суддів. Пропонується, щоб суддя суду загальної юрисдикції призначався на посаду безстроково президентом України (пропонується скасувати первісний п'ятирічний термін призначення судді - ред). При цьому закріплюється, що рішення глави держави про призначення суддів або звільнення їх з посад приймаються виключно відповідно до подання Вищої ради юстиції.

У законопроекті встановлюється, що у разі його прийняття судді судів загальної юрисдикції, призначені на посаду на 5-річний термін , отримають статус суддів, призначених безстроково.

Також пропонується виключити з Конституції положення про термін повноважень генерального прокурора України.

У законопроекті пропонується надати Верховному суду України повноваження щодо забезпечення однакового застосування норм законодавства України всіма судами загальної юрисдикції. Також пропонується встановити, що згоду на затримання чи арешт судді дається Вищою радою юстиції за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Також у Конституції пропонується змінити порядок припинення повноважень судді Конституційного суду у зв'язку із закінченням терміну повноважень, на який його було призначено. Пропонується також встановити, що повноваження судді припиняються у разі досягнення ним 70 років. Повноваження судді КС припиняються також у разі терміну його повноважень, однак не раніше дня набрання повноваження нового судді КС, призначеного замість нього.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яценюк попросив Медведєва змінити тональність, коли говорить про Україну

Крім того, в Конституції пропонується закріпити положення про те, що переведення судді можливо тільки за його згодою, а переведення до суду вищої інстанції здійснюється тільки на конкурсній основі.

У Конституції також пропонується змінити норму, що стосується повноважень і складу вищої ради юстиції. Зокрема, пропонується встановити, що 12 з 20 членів Вищої ради юстиції будуть представляти судді, призначені З'їздом суддів України. З'їзд адвокатів, а також З'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових закладів буде призначати по 2 члена Вищої ради юстиції. Крім того, до складу Вищої ради юстиції за посадою увійдуть голова Конституційного суду, голова Верховного суду, голова Ради суддів України та генеральний прокурор. При цьому пропонується встановити, що генеральний прокурор не братиме участі в голосуваннях при прийнятті рішень Вищою радою юстиції.

Зараз ви читаєте новину «Конституційний суд підтримав законопроект Януковича про "довічних" суддів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

43

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути