У четвер помер мер Харкова 61-річний Геннадій Кернес. З середини вересня він перебував за кордоном на лікуванні. До того мав підтвердження на Covid-19.
Мешканці Харкова переобрали Кернеса на виборах 25 жовтня, за нього проголосували 60,34% виборців. Він став міським головою втретє. Минулого тижня 1-шу сесію новообраної міськради проводили без його присутності.
"Кернес був мером фактично раніше 2010-го. Секретарем при Добкіні керував містом", - каже Gazeta.ua журналіст Володимир Чистилін.
Які зміниться ситуація у Харкові?
Очевидно, суттєво. Вона вже почала змінюватися перед виборами. Усі розуміли, що стан Кернеса, як би це не приховували, вкрай важкий. Що він не повернеться до політичного життя. Конфігурації, які робилися у міській, обласній радах, вже будувалися без Кернеса, як політичної фігури.
Розклад такий, що є його послідовники. Теперішній секретар міськради, колишній перший заступник – Ігор Терехов. І команда людей Кернеса. Але є ОПЗЖ, яка буде розхитувати ситуацію у Харкові. Рано чи пізно висуне свого кандидата в мери.
Ситуація ускладниться, бо був єдиний центр впливу. Кернес цементував. Тепер таких центрів кілька. Є ще "слуги народу", те що пов'язане з вертикаллю президента.
Є демократичний, патріотичний табір, який теж впливовий. Хоч і не є вирішальним.
Не знаємо, як зараз будуть домовлятися бізнес-еліти. У Харкові немає Ахметова чи Коломойського. Дуже суттєво на Харків буде впливати Арсен Аваков.
Найцікавіше питання, на кого зараз ставитимуть бізнес-еліти в процесі домовленостей. Хто буде оптимальним.
Суттєво буде впливати Аваков
Хто може бути кандидатами в мери?
Юлія Світлична, яка була головою ОДА, достатньо популярна у місті. У неї зв'язки з Райніним (колишній голова Адміністрації президента Порошенка. - Gazeta.ua), який очолює ОПЗЖ. ОПЗЖ – це різні клани, Фельдман (нардеп, був у фракціях БЮТ і Партії регіонів. Торік обирався до Верховної Ради по округу в Харкові - Gazeta.ua) – володар ринку "Барабашово", який теж може бути одним із кандидатів. Зайняв друге місце на мерських виборах восени.
Зараз будуть великі торги. Центрів пливу стало більше. Є вплив Ярославського (бізнесмен, його статки оцінюють у $434 млн. - Gazeta.ua).
Є "Блок Кернеса" – потужна фракція, "Слуга народу". От вони будуть домовлятися між собою, яку конфігурацію зробити.
Йдеться про бізнес-інтереси, а не якісь принципові ідеологічні питання. Питання грошей – у пріоритеті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В ОП прокоментували смерть Кернеса
Хто зараз керуватиме містом?
Є секретар міської ради. Команда Кернеса встигнули зробити все, що хотіли. Терехов фактично керував ситуацією у місті і буде керувати. Після виборів по всьому місту висіли білборди, де було написано: дякуємо за підтримку, Кернес, Терехов. Це був сигнал, хто є наступником. Терехов – той, хто буде керувати на даному етапі, перехідному. Він керуватиме сесією, очолює виконком. Чиновники орієнтуватимуться на нього, поки він буде впливовим.
Подейкують, що бізнес-інтереси Терехова пов'язані з компаньйонами Авакова. У 2010 році Арсен Борисович програв вибори Кернесу. А насправді виграв з розривом у кілька відсотків. Але відмовився, бо міська рада була кернесівською. Мером можна бути, але треба, щоб міська рада була твоя.
Сьогодні міськрада пов'язана з "Блоком Кернеса". Це начальники департаментів, люди які понад 10 років працювали з ним, перевірені. Вони будуть триматися, як зграя без вожака, поки не з'явиться новий. Терехов слабший за Кернеса, не є такою яскравою постаттю. Він – управлінець. Свого часу працював у команді Авакова.
Є такий бізнесмен – Фукс (займався бізнесом в РФ, потім повернувся в Україну. Його статки оцінюють у $155 млн. Дружив з Кернесом. - Gazeta.ua). Люди навколо нього і будуть колективним Кернесом. Більше 100 днів Кернеса не було в місті. Все працює у звичному режимі – опалювальний сезон, метро, транспорт. І хто буде на чолі – питання домовленостей. Фукс – один із гравців, щоб залишилася та команда, яка є.
Є такий бізнесмен – Фукс. Люди навколо нього будуть колективним Кернесом
Вибори довго не призначатимуть і керуватиме секретар міськради. Такий сценарій можливий?
Можливий. У Луцьку кілька років не було мера (вибори міського голови відбулись через 3 роки після смерті мера Миколи Романюка. - Gazeta.ua).
Якщо буде домовленість, що краще залишити так як є – колективний Кернес, коли кожен отримає свою частку пирога. Терехов вміє домовлятися. Може влаштувати і Фукса і Авакова і "слуг". Власне вибори секретаря – так і сталося. Був компроміс.
Проросійська ОПЗЖ - головний баламут, будуть хитати місто. Їх Терехов не влаштовує. Драйвером перевиборів можуть бути вони. Коли будуть готові розкрутити свою фігуру. Можливо це не буде навесні, а восени. Не відомо, якою буде далі ситуація з локдауном, коронавірусом, економікою. Для ОПЗЖ чим гірше – тим краще. Можливо взагалі хитатимуть ситуацію на дострокові парламентські вибори. Їх теж це влаштовує.
А може бути таке, що Світлична стане компромісною фігурою, яка влаштує Зеленського, ОПЗЖ і команду Кернеса.
Які позиції "слуг народу" у Харкові?
Слабкі. Динаміка для "слуг народу" – нищівна. Кандидат в мери від команди Зеленського, колишній голова ОДА Олексій Кучер набрав 7%. Це дуже мало, маючи ту підтримку, яка була у партії торік. "Зелені" втрачають, але ж ця ніша не може бути порожньою. У Харкові її буде займати ОПЗЖ, або такі проєкти як "Блок Світличної "Разом".
На виборах в облраду "слуги" розіграли "золоту акцію". Людина від Авакова Артур Товмасян став головою облради.
Плюс є президентська вертикаль. Силові органи, СБУ. Це теж суттєво. Нова голова ОДА – Айна Тимчук, людина кернесівського ґатунку. У 2010-14 роках була головою апарату Кернеса. Є досвідченим чиновником, яких зараз бракує. Справжня бюрократ. Попередній губернатор Кучер був випадковим, які прийшли на хайпі після виборів. Зараз ставлять досвідчених. Щоб врятувати ситуацію. Бо вона складна у Харкові та в цілому в Україні.
У місті багато проросійських елементів. Відчувається реваншистський настрій, що піднімають голови.
Кандидат від "слуг" набрав 7%. Дуже мало
Що міняється після смерті Кернеса в українській політиці?
Кернес був маленьким Януковичем. Повністю тримав Харків. Тотальний контроль всіх і все.
Харків – друге місто за населенням в Україні. Кернес його тримав, граючи у свою гру. І за Порошенка, особливо – за Зеленського. Враховуючи децентралізацію і можливості міг диктувати умови президенту. Був демонічною, але впливовою фігурою. Сьогодні такої фігури немає і Харків тепер дуже вразливий. Це небезпека, бо поруч кордон з Росією. У Києві це повинні розуміти.
Які електоральні настрої в місті?
Революція гідності кардинально не змінила електоральну конфігурацію. Є умовно 30%, які за Євромайдан, європейські цінності. Є 10% абсолютно проросійські. І є 60% електоральне болото, яке дуже різне. Це студенти, яким абсолютно байдуже, що відбувається, пенсіонери. А є просто обивателі, яких не цікавлять цінності, їм "какая разница" яка вулиця під яким пам'ятником.
Місто штучно намагатиметься розхитати п'ята колона. І це велика небезпека для України.
Місто намагатиметься розхитати п'ята колона. Це велика небезпека для України
Чим Кернес запам'ятається українцям?
Українці мало знають Кернеса, як міцного господарника. Ті, хто приїжджають до Харкова, бачать чисте місто. Запам'ятається більше "перлами" з відомого ролику з Добкіним, різними фразами.
У місті буде траур. Всі знали, що він – бандит, але щось робить. Є дуже потужний парк Горького, не встигнув побудувати зоопарк. Все вирішувала одна людина. Міг сказати про Алею героїв АТО: "Давайте". Був розумною людиною. Все контролював, міг знати кожну людину по імені, батькові, був прекрасний психолог.
Місту буде важко, бо насправді за зовнішнім виглядом є системні проблеми корупції, відкатів, збанкрутіла система ЖКГ. Все у кредитах. Те, що було зроблено, парк Горького - кожен харків'янин винен по тисячі доларів. Все це треба буде віддавати. Той, хто прийде на його місце, отримає жахливу спадщину. Але хто буде про це думати, коли сьогодні пів міста без води сидить.
У 2015 році Кернесу повідомляли про підозру у справі про викрадення і побиття учасників Євромайдану. Також звинувачували двох його охоронців. Як рухалась справа?
Кернес був на гачку. За великим рахунок ніхто його не хотів засуджувати. Але про всяк випадок тримали. Змінювали суддів, затягували процес. Закрити справу – був би резонанс, як це так? Просто затягували і нічого не вирішували.
Коментарі
1