Майбутні гарантії безпеки для України працюватимуть, навіть якщо одна з країн-гарантів передумає їх виконувати.
Договір будується на нормах необхідного дотримання обов'язків, але якщо навіть якась із держав-гарантів передумає їх виконувати - це зроблять інші, пояснив керівник Офісу президента Андрій Єрмак, передає "РБК-Україна".
"Ця система гарантій - це така служба 911. Коли ви чітко розумієте, що, в які терміни і як відбувається. І всі це розуміють. І у вас є чітке розуміння, що у випадку виникнення загрози ви отримуєте. Все це повинно бути дуже чітко юридично закріплено", - сказав він.
Усі міжнародні відносини будуються на нормі римського права про те, що "договори повинні виконуватися".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Єрмак пояснив, чому країни-гаранти й РФ не можуть мати однаковий статус на переговорах
"Деградація починається з недотримання цього принципу, який треба ретельно оберігати. Тому ми так наполягаємо на юридичних зобов'язаннях - щоб зміна урядів і курсів не могла спричинити їхнього перегляду. І щоб взаємна відповідальність гарантів служила додатковим фактором як нашої безпеки, так і Європи загалом", - зазначив керівник Офісу президента.
Водночас Україна має бути готовою до будь-яких викликів.
"Це стосується і нашої системи безпеки й оборони, і гарантій, про які ми з вами говоримо, і роботи на дипломатичному рівні. У будь-якому випадку, враховуючи уроки Будапештського меморандуму, стрижень нашої безпеки - це потужні збройні сили. Це сильна, розгалужена і вбудована в світову економіка. Тобто, навіть найнадійніших гарантій самих по собі ніколи не буде достатньо. Тих, хто дорогий, завжди захищають охочіше і ефективніше", - резюмував Єрмак.
Чернетка договору гарантій безпеки буде у відкритому доступі. Документ стане предметом для обговорень. Договір може бути не один, якщо певні моменти стосуватимуться виключно двосторонніх відносин.
Раніше президент РФ Володимир Путін заявив, що надасть гарантії безпеки Україні тільки після того, як будуть розв'язані територіальні питання Криму й Донбасу.
Голова російського МЗС Сергій Лавров розповів, що Київ змінив підхід до переговорів щодо гарантій безпеки. Він поскаржився, що Україна хоче гарантій безпеки спочатку від країн Заходу.
Коментарі