Реальна ціна на тисячу кубометрів газу для України цього року може складати $260. Вона ще з 2009 року прив"язана до ціни на мазут та газолін, а ціни на нафту поки не ростуть, тому для Москви немає сенсу підвищувати ціни.
Про це на прес-конференції заявив експерт центру Розумкова з енергетичних програм Володимир Омельченко.
Він вважає, що зараз умови Харківських угод повністю влаштовують російську сторону і тому вона поки не дозволить їх серйозно змінювати.
"У випадку денонсації цих угод з боку Києва, ми будемо змушені не лише купувати газ за $450, але й повернемо всю суму знижки Росії. Бо зараз ми не купуємо газ дешевше, за таку ціну "Газпром" просто отримує від російського уряду знижки на експортні газові мита. І ці гроші нам поступово доведеться повернути", - наголосив Омельченко.
На думку експерта, поки Микола Азаров не оприлюднив нічого конкретного, та Москва може піти на поступки в питанні ціни на газ лише при умові політичних чи економічних поступок з боку України.
"Ще одне подорожчання газу можливе у квітні, це станеться коли Україна продовжить виконувати вимоги МВФ. Та це не принесе великих прибутків "Нафтогазу України", бо зараз він виявився інструментом для перерозподілу коштів, а не економічним суб"єктом. Тому без базових реформ ситуація не зміниться", - підкреслив він.
Одночасно колишній вповноважений президента з питань енергетики Богдан Соколовський вважає, що Харківські угоди можна розірвати.
"В нас є базова угода від 1997 року. Там написано, що в разі економічного тиску, одна зі сторін може розірвати угоди. А зараз, навіть уряд Азарова визнає, що на Україну чиниться економічний тиск. Тому угоди мають переглядатися і треба змінити принципи, за якими будуть підписані угоди з закупки газу і з транспортування", - зазначив він.
Нагадаємо, прем"єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна має намір вести переговори про зниження цін на газ. В той же час, за інформацією ЗМІ, російська монополія згодна на це в обмін на поступки нашої країни.
Раніше прем"єр-міністр РФ Володимир Путін запропонував об"єднати "Газпром" і "Нафтогаз України". В той же час, представники української влади спочатку заявили, що вивчать цю пропозицію. Однак за деякий час президент Віктор Янукович заявив, що подібне об"єднання неможливе.
Коментарі