середа, 12 червня 2024 23:55

Чому Речник Сил оборони Півдня Дмитро Плетенчук пішов з посади?

Чому Речник Сил оборони Півдня Дмитро Плетенчук пішов з посади?
Дмитро Плетенчук у Facebook

Кадрові перестановки у пресслужбі ОК "Південь" можуть свідчити і про подальші важливі зміни у військовому керівництві країни. Які саме, - розбиралася Gazeta.ua.

Гуменюк - Плетенчук

12 червня стало відомо, що спікер Сил оборони Півдня Дмитро Плетенчук йде з посади. Офіційно він очолював Центр стратегічних комунікацій та був речником угруповання. Сам Плетенчук написав, що його відрядження завершено і так було сплановано спочатку.

"Свій функціонал в якості "кризового менеджера" я виконав і повернувся до виконання обов'язків речника ВМС ЗСУ України", - пояснив він.

Дмитро Плетенчук попросив не шукати подвійних сенсів або "зрадоньки". У Силах оборони Півдня він пропрацював 45 діб.

"Зрадоньку" б не шукали, якби не скандал навколо попередниці у Силах оборони Півдня Наталії Гуменюк.

Складно з нею

Нагадаємо, 19 квітня 2024 року, після гучного скандалу, Генштаб ЗСУ звільнив з посади керівника Центру стратегічних комунікацій Сил оборони Півдня Наталію Гуменюк. Журналістська спільнота, правозахисники та представники громадських організацій обурилися тим, що Гуменюк, мовляв, на своїй посаді не стільки сприяла, скільки заважала висвітленню подій війни, зокрема, воєнних злочинів російських військових та окупаційної влади.

"Ми вимушені знову заявляти про цензуру на Півдні країни, неможливість працювати, блокування зйомок, - повідомляла журналістка "1+1 media" Наталя Нагорна. - Коли ми не можемо навіть просто заїхати в Херсон без спецдозволу. Не можемо поїхати в райони, куди ходять маршрутки. Південь має бути вільним. Від росіян. І для журналістів".

Ситуація загострилася після того, як росіяни підірвали Каховську ГЕС. Через це світ багато знає про дії ворогів на Сході, "бо там немає Гуменюк", а про Південь практично нічого, - так казали медійники.

Всі заходи виконувалися відповідно до розпоряджень керівників штабів, відповіла тоді Гуменюк, а критики не навели жодних фактів. На звільнення зреагувала філософськи: "Сонце сильніше хмар".

Як виявилося згодом, вона мала рацію.

"Сильніше хмар"

Від звільнення про Наталю Гуменюк не було нічого чути, хоча вона була активною у мережі.

А 5 червня 2024 року її було призначено у ті ж Сили оборони Півдня - заступницею начальника управління комунікацій Оперативного командування (ОК) "Південь".

"До моїх повноважень входить усе, що стосується комунікацій ОК "Південь", - підтвердила вона.

За словами Гуменюк, про повернення на минулу посаду не йдеться, адже і управління створене у рамках реформи комунікації в ЗСУ, і компетенція її на новій посаді - лише ОК "Південь".

Покращення комунікації

Дмитро Плетенчук у коментарі НСЖУ підтвердив, що Центр стратегічних комунікацій Сил оборони "Південь" наразі без керівника, відбір нової кандидатури триває. "На жаль, є певний брак кадрів, адже ми не маємо інституцій, які готували б професійних речників… Ми змушені підміняти одне одного", - так Плетенчук пояснив завершення своєї роботи у Силах оборони Півдня.

Але ще додав: він би й далі виконував свої обов'язки, але мусить повертатися у ВМС, бо там скоро відбудуться міжнародні навчання, котрі потрібно висвітлювати.

Але для цього не потрібно звільнятися, достатньо цільового службового відрядження. Тому демарш Плетенчука сприймається неоднозначно на тлі повернення Гуменюк.

"Звільнили після критики, а як забулося - повернули: Наталія Гуменюк знову в комунікаціях ЗСУ, - зазначили у Центрі прав людини ZMINA. - Цього разу її призначили заступницею начальника Управління комунікацій ОК "Південь". Управління відносно нове, адже його створили в рамках реформи комунікацій в Збройних силах в цілому".

Закрита тема

Журналістська спільнота стривожена. Медіарух закликав звільнити Гуменюк і з цієї посади, бо призначення свідчить про "продовження помпадурних практик обмеження роботи журналістів з боку військових". Причетні до призначення використали особисті та внутрішні зв'язки, чим поставили під сумнів принципи демократії та свободи слова.

Згадування "особистих зв'язків" у заяві – це про приятельські стосунки Наталії Гуменюк із колишньою заступницею міністра оборони Ганною Маляр. Нині пані Маляр опікується комунікаціями нового головкома Олександра Сирського. Зокрема, цю версію раніше висловлювали народний депутат Олексій Гончаренко та активіст Сергій Стерненко.

Цікаво, що у Стратегічному командуванні ЗСУ, про всяк випадок, уточнили: нова посада Гуменюк не пов'язана із взаємодією з медіа, згодом вона буде переведена на іншу посаду.

Однак незрозуміло, навіщо було взагалі призначати Гуменюк, та ще й у структури Сил оборони "Південь", якщо реакція була прогнозованою? Та ще й спричиняти скандал на День журналіста - 6 червня?

Операція "Дискредитація"?

За стилем виконання, ці рішення, як не дивно, збігаються із відставками міністра інфраструктури Олександра Кубракова та керівника Держагентства з відновлення України Мустафи Найєма. Тих теж знімали (Найєм, щоправда. пішов "за власним бажанням") під дати та події: міністра під візит німецької міністерки з розвитку, керівника агентства - під Берлінську конференцію з відновлення.

Скоріш, цей збіг випадковий. Але 12 червня головком Олександр Сирський заявив про необхідність змінити "оборонну та наступальну психологію". За його словами, потрібні навчання для більш злагодженої роботи підрозділів та ефективнішого захисту від дронів.

За три дні до того, 9 червня, Ганна Маляр попередила, що росіяни розпочинають масштабну кампанію дискредитації військового керівництва середнього та вищого рівня, "включно з командувачами різних напрямків, родів і видів військ і Головкомом". Маляр відразу ж запропонувала і рецепт, на її думку, дуже простий: "Повне ігнорування. Не читати, не пересилати один одному, не поширювати соцмережами ,- просто ігнорувати. А військові повинні розуміти, що це інформаційна зброя, покликана знищити військо зсередини".

Звідси можна зробити висновок, що комунікаційно структури ЗСУ можуть стати більш закритими, з огляду на можливі ризики. І ось тут якраз можуть стати у пригоді методи роботи зі ЗМІ, котрі активно практикувала Наталія Гуменюк.

Зараз ви читаєте новину «Чому Речник Сил оборони Півдня Дмитро Плетенчук пішов з посади?». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути