Кінцевий текст Універсалу національної єдності, парафований у ніч з середи на четвер Віктором Ющенком, Віктором Януковичем, Олександром Морозом, Юрієм Єхануровим і Романом Безсмертним зазнав змін у багатьох пунктах, у тому числі й у двох найпринциповіших, які викликали найбільші сварки.
Питання мови.
У найпершому варіанті, який запропонував Ющенко минулого тижня, значилося таке: "Забезпечення статусу україноської мови як єдиної державної та мови офіційного спілкування органів влади з одночасним гаратуванням прав мов національних меншин відповідано до Європейської хартії".
Партія регіонів висунула свою редакцію цього пункту і категорично заявила, що від неї не відмовиться. "Утвердження статусу української мови як державної. Гарантування, з урахуванням традицій та життєвих потреб, вільного розвитку, використання і захисту російської та інших рідних для громадян України мов відповідно до Конституції та Європейської хартії регіональних мов або мов-меншин".
У підсумку пункт про мову набув такого змісту: "Всебічний розвиток і функціонування української мови як державної та мови офіційного спілкування у всіх сферах суспільного життя на всій території України - як основи самоідентифікації народу і держави. Гарантування кожному громадянину вільного використання у всіх життєвих потребах російської чи іншої рідної мови відповідно до Конституції України та Європейської хартії регіональних мов або мов меншин".
Відносини з НАТО.
У редакції Ющенка, яку він вніс 27 липня, звучало просто: "Приєднання до плану дій щодо членства в НАТО".
Партія регіонів же запропонувала два варіанти. Основний: "Взаємовигідна співпраця з НАТО, вирішення питання вступу до НАТО за наслідками референдуму". І компромісний: "Взаємовигідна співпраця з НАТО у відповідності із законом про основи національної безпеки України у чинній редакції. Вирішення питання вступу до НАТО за наслідками референдуму. Виконання Україною всіх необхідних для цього процедур".
В кінцевому Універсалі відносини з НАТО звучали так: "Взаємовігідна співпраця з НАТО у відповідності з законом "Про основи національної безпеки України" (у редакції, чинній на дату підписання цього Універсалу). Вирішення питання щодо вступу до НАТО за наслідками референдуму, який проводиться після виконання Україною усіх необхідних для цього процедур"
За матеріалами Української правди
Коментарі