"Кожному з кандидатів надається право на вступне слово. Воно не може перевищувати 3 хвилин. Далі будуть обговорюватися блоки питань: соціальна політика, внутрішня політика та зовнішня політика", - з цих слів розпочалися перші дебати в Україні.
Вони відбулися 15 листопада 2004 року на "Першому" каналі між кандидатами на пост Президента України — Віктором Ющенком від партії "Наша Україна" та Віктором Януковичем з "Партії регіонів".
Тогорічні кандидати погодилися на 2 тури дебатів. Явної перемоги чи поразки когось із учасників глядачі не побачили. Обоє поводилися впевнено. З того випуску запам'яталися фрази "Ці руки нічого не крали" Ющенка та "Виктор Андреевич, будьте мужчиной!" Януковича.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дебати ніяк не впливають на якість життя - експерт
Дебати започаткували в античній Греції. Були призначені для публічного обміну думками між двома сторонами з актуальної теми - болючих для країни питань, які дозволяють виборцям визначитися з обранням глави держави.
Також дебати використовували як демократичний метод обговорення законів. У політиці почали проводити вперше в британському парламенті, який існує з 1265 року.
Головне завдання цієї публічної дискусії полягає в тому, щоб переконати в своїй правоті третю сторону, а не свого опонента. Тому кандидати використовують різні техніки впливу, щоб сформувати у глядачів позитивне враження від власної позиції. Промова запам'ятовується аудиторією лише на 10%. 60% уваги глядачі приділяють зовнішньому вигляду і манері поведінки, 30% - голосу спікера.
Найпершими в історії телевізійні дебати були між Джоном Кеннеді з демократичної партії та Річардом Ніксоном з республіканської під час передвиборчої президентської кампанії США в 1960 році. До цього лідером серед виборців був Ніксон, але Кеннеді вдалося харизмою переконати людей віддати за нього голос. Після цього дебати міцно ввійшли в політичне життя в Америці та країнах Європи.
62% американських телеглядачів назвали кандидатку в президенти США від демократів 68-річну Гілларі Клінтон переможницею першого туру передвиборних теледебатів 26 серпня. 27% аудиторії віддали перевагу її супернику-республіканцю 70-річному Дональду Трампу.
Коментарі