- Раніше, коли питали в інтернеті "як справи?", відписував: "нормально". Тепер пишу"без змін", - каже 28-річний Юрій Ботнар, голова Черкаської обласної організації "Свобода". Зустрічає біля дверей найманої квартири в центрі міста. На правій нозі - електронний браслет, який контролює пересування.
З 28 січня Ботнар - під домашнім арештом. Дали два місяці за участь у масових заворушеннях під час штурму облдержадміністрації та захоплення будинку "Політпросвіти".
У квартирі - сучасний ремонт, поклеєні жовто-гарячі шпалери з блискітками. Повітря сухе, жарко. З коридору потрапляємо у маленьку кухню. Міжкімнатних дверей ніде, крім ванни, нема. На холодильнику стоїть самовар із прапором України, кілька купюр по 20 грн.
На кухні невисока брюнетка готує чай. Це - прес-секретар обласного відділення партії Анастасія.
- Можу відходити на 15 метрів. Якщо сигнал зникне - приїде міліція, - Юрій показує чорний невеликий приймач із дисплеєм. Веде у вітальню. Тут на стіні великий чорний прапор "І повіє новий огонь з Холодного Яру". У кутку - клітка з великим сірим щуром Сигізмундом. Він грається на тирсі. Коли Юрій просуває палець крізь решітки, торкається його носом.
- Іноді помічаю ліві машини біля під'їзду. Потім вони стоять під час мітингів біля обласної адміністрації, міліції, - розповідає. - Знаю, що за мною стежать.
Сідає за стіл із двома ноутбуками, записниками. Поруч - диван із потертою оббивкою.
- За два тижні стіни починають давити, - продовжує Юрій. - Настя принесла мені гантелі, буду хоч якимось спортом займатися. Почав читати більше. Прочитав Юрія Горліса-Горського "Ми ще повернемось", "Чорний ворон: п'ять біографій" Романа Коваля, "Україна і комунізм" Івана Бебехи почав другу частину. Нарешті висипаюся. Спав раніше по шість годин, тепер можу дозволити собі вісім. Це, мабуть, єдиний плюс із того, що я - дома.
Що за цей час ще зробили?
- Продовжив складати люстраційний список. У ньому вже є понад 300 осіб. Зокрема у нього увійшли губернатор Сергій Тулуб, голова обласної ради Валерій Черняк, "регіонали" з обласної та інших місцевих рад, керівники обласної адміністрації, секретар Черкаської міської ради, комуніст Віктор Білоусов, мер Умані "регіонал" Юрій Бодров. Ми не маємо допустити їх до наступної влади. Поки це не станеться, будемо повідомляти суспільство чим займаються ці особи, як допомагають режиму і як протидіють громаді.
Що для вас люстрація?
- Це очищення суспільства від посадових осіб, які порушували закон, брали участь у антинародних рухах, посібників режиму Януковича, українофобів. Треба відкривати кримінальні справи - за порушення, за злочинні дії або бездіяльність, які вони чинили. Більшість майна і статків придбані ними незаконно. Коли це буде доведено, майно і статки мають перейти у народну власність.
6 лютого в інтернеті ви виклали фото браслета й написали: "За порогом ще багато справ, революція і справжня зима". Що для вас революція?
- Це - зміна свідомості народу. Починається з однієї людини і йде далі. Це отримує відображення у думках і вчинках. Результатом цього є докорінні зміни в країні. Зараз відстоюємо гідність. Наша революція називається Революцією Гідності. Тоді був сніг, зараз відлига.
Що треба для перемоги?
- Оголосити імпічмент Януковичу, повернутися до Конституції 2004 року, сформувати тимчасовий коаліційний уряд. Янукович може перемогти революцію силою і підступом. Підступом - через власних агентів впливу. Не кажу, що ці особи - на сцені, але вони є у натовпі, іноді об'єднуються у групи. Ми їх відслідковуємо. Вони ведуть розкольницьку роботу, намагаються деморалізувати майданівців. Силою – лише вбивши ще кілька сотень українців при зачистці Майдану. Після того Янукович лише пришвидшить над собою народний суд.
Як саме вони діють?
- Працюють за однаковою схемою. Підходить чоловік до людей і починає вкидати: "Лідери опозиції погані" або будь-який інший негатив, спрямований на розкол і зневіру протестувальників. Коли бачить, що ніхто не реагує, переходить до іншої групи. Так намагаються посварити між собою опозицію і громадські організації, або тих і інших із рештою людей на Майдані. Основний принцип агентів впливу Януковича – "розділяй і володарюй".
Влада не йде на поступки. Що робити далі?
- На Януковича неможливо впливати. Він не боїться олігархів, бо найбагатший олігарх - його син Олександр. Щоб перемогти, треба стати потужнішими. Піднімати людей у районних центрах, по всій Україні.
Хтось дзвонить у двері. Анастасія йде відкривати. На годиннику — 20.00
-Чому не питаєш хто? - чути чоловічий голос.
- Зараз вже не питаємо хто, - відказує Юрій.
- Приймай гостей!
У кухню заходять троє чоловіків. Один - із оселедцем на голові. З ними — молода жінка, яка називається Діаною. Ставлять на стіл кекс, печиво та вафельні цукерки "Джек".
- Не треба мені нічого нести. Всі питають, що принести? Кажу: несіть у СІЗО, там хлопцям треба, а в мене все є, - Юрій бере чорну чашку з чаєм.
Відбулися багато штурмів по Україні. Чи не зарано звільнили будівлі, адже багатьом перекваліфіковують справи з хуліганства в масові заворушення?
- Здаватися не треба, віддавати здобутки революції, на мою думку, не варто. Принаймні до остаточних тактичних перемог. Йти тільки вперед. Людей не відпускають, бо затримані для режиму — це козир. Втім, все може змінюватися. Ситуація під час Революції змінюється постійно, навіть не щоденно, а навіть погодинно. У народу є козир — Майдан. Там багато людей. Що треба зараз владі? Щоб люди розчарувалися у опозиції. Певна частина людей вже не сприймає ті правильні речі, які парламентська опозиція їм пропонує.
Що з цього може вийти? Люди розійдуться? Відбудеться сплеск радикалізації?
- Майдан є наслідком радикалізації народу. На тиск режиму впродовж чотирьох років люди відповіли Майданом. Опозиція не проти Майдану, а відстоює його інтереси. Те, що є невдоволені опозицією, є наслідком дій тих, хто вносить розбрат. Українці мирні і до певного часу можуть терпіти. Але історія показує, що вже були випадки коли люди не витримували тиску окупантів і починали діяти – Хмельниччина, Коліївщина, Холодний Яр. Ситуація може повторитися. Це залежить від Віктора Януковича, якщо буде надалі тиснути, то все може бути.
На одному з мітингів ви закликали ганьбити родини міліціонерів, їхніх жінок на роботі, дітей - у школі. Щоб всі знали, що їх чоловік, батько - злочинець-міліціонер. Також казали, що міліціонерів після революції треба відправити працювати у сільське господарство, а частину - під суд. Це дієвий метод?
- В першу чергу будуть покарані ті, хто давав злочинні накази. Ті, хто виконував - теж відповідатимуть. Міра покарання буде різна. Сержанти, рядові, які не були помічені у злочинах, катуваннях, а брали по 10 гривень із бабусь у переходах, теж мають відповісти. Але коли катували людину чи віддавали наказ це робити, покарання буде жорсткіше. Коли мене затримали, я провів день у машині з міліціонерами. Переконався сам, що вони не у захваті від тих наказів. Телефон у оперів, які мене возили у автобусі цілий день, розривався. Вони сміялися з того, що їх змушували по кілька разів змінювати маршрут за короткий час. Займатися політичними розбірками їм не хочеться. Дехто казав, що влада дістала. Там є різні люди. Проте люстрацію міліція пройде.
Що треба зробити, щоб міліція перейшла на бік народу?
- Теперішня міліція народу не потрібна. Вона - не з народом. Був у Хоролі, коли затримували моїх побратимів за нібито руйнування пам'ятника Леніну. Там посеред міста біля відділення міліції пам'ятник Дзержинському. У розділі "Історія" на сайті Черкаської обласної міліції написано, що вони є нащадками ЧК-НКВС, які боролися з "бандами" у Холодному Яру.
За годину друзі Юрія йдуть. Він ставить чайник.
Що говорять знайомі про ситуацію в країні? Чого бояться? На що сподіваються?
- Всі вірять у перемогу. Найчастіше радяться, що робити далі. Ніхто не боїться. Є люди, яких відговорюю їхати за кордон, бо вони тут треба. Найбільше болить, що розумні і талановиті, зокрема і молоді люди не можуть реалізуватися, бо посади в різних сферах – від залізниці до державного управління, продані та "розписані" до четвертого коліна.
Коментарі