вівторок, 10 грудня 2024 14:18

Ігри в підвищення тарифів: атракціони енергоринку коштом українців

Ігри в підвищення тарифів: атракціони енергоринку коштом українців
Фото: gettyimages.com

Енергоатому зараз все частіше задають питання: то куди ж пішли кошти, які сплатило населення після подвійного збільшення тарифів на електроенергію? Ми можемо доповнити: чому кошти від підвищення тарифів так і не дійшли до державного бюджету? А підвищення тарифів так і не вирішило проблем в енергетиці. Хто кого переграв?

Цікаву інформацію днями виклав у мережу нардеп Ярослав Железняк. Вона стосується того, що подвійне збільшення тарифів на електроенергію в червні цього року мало би принести додаткові декілька мільярдів в бюджет від Енергоатому. Проте, як зауважує нардеп, незважаючи на гучні обіцянки, додаткових надходжень не буде. За інформацією Железняка, Енергоатом не без допомоги Міненергопротягує через уряд свій новий фінплан, де чистий прибуток за весь рік буде лише 394 млн грн, а дивіденди, які отримає держава від роботи цієї кампанії аж 118,5 млн грн. Енергоатом організував собі переоцінку активів - на папері гроші зникли і підняття тарифів теж нічого не принесло. Про що говорить дана інформація? То за що по факту заплатили люди, почавши оплачувати послуги з надання електроенергії за завищеними тарифами?

Експерти вважають, що ми маємо справу з черговою аферою.

"Аналіз усієї ситуації показує, як я і прогнозував, коли було перше підняття тарифів на електроенергію в 2023 році, що будь-яке підвищення тарифів взагалі не вирішує питання енергетики в Україні, а вирішує тільки питання фінансування корупції", - заявив голова Союзу споживачів комунальних послуг, голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони довкілля Громадської Ради при КМДА Олег Попенко.

Напевне можна було б уникнути хоча б на період війни підвищення тарифів, якби у нас працювали нормальні ринкові відносини. Їх відсутність і призводить до гарячкового підняття тарифів та створення каламуті довкола цього, аби населення не до кінця розуміло що відбувається насправді.

Нардеп, перший заступник голови Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко звернув увагу на цікавий факт на енергоринку України. За даними НКРЕКУ, собівартість електроенергії від Енергоатому становить приблизно 1,5 грн за кВт/год.

"За оцінками їхньої фінансової звітності виходить і взагалі до 1 гривні. А останні ціни продажу на ринку десь 5-6 грн за кВт/год, тобто рентабельність – 250%, - пише нардеп. - При тому, що Енергоатом займає близько 65% ринку, постійно скаржиться, що йому не вистачає грошей і стверджує, що він не є основним бенефіціаром підвищення ціни для населення".

Ну і усім нам очевидно, що саме Енергоатом постійно виступає за підвищення ціни для населення, хоча нинішня ціна повністю покриває його собівартість. НКРЕКУ та Антимонопольний комітет на ці дії "Енергоатома" не реагують.

Брак електроенергії

Водночас існує й інша точка зору. Низка експертів вважає, що справжня причина підвищення ціни, все таки, брак електроенергії та спроба таким чином мінімізувати попит, як населення, так і бізнесу. А ситуація з цінами могла б змінитись, якби вдалося повернути Запорізьку АЕС.

"Поки ми будемо дефіцитними – до того часу ціна на внутрішньому ринку буде високою. Якщо в результаті переговорів нам якимось чином зможе відійти Запорізька АЕС... тоді ситуація різко зміниться. Дефіцити зникнуть... Частка Енергоатому ще зросте... І тоді, ймовірно, ринок зможе стабілізуватися за цінами і, можливо, у бік зменшення...", – вважає економічний експерт Данило Монін.

Для нас, пересічних українців усе виглядає так, що ринок, ремонти енергетичної інфраструктури просто переклали на наші плечі. Зауважимо, що ці роботи завжди були і є сьогодні складовою поточної ціни.

Окрім цього ще однією проблемою енергоринку є непрозорість, перехресне субсидування, датування.

Економіст, президент Міжнародного інституту свободи Ярослав Романчук стверджує, що саме через непрозорість ми маємо дуже заплутану систему.

"Адже немає ринкових відносин, де було б чітко визначено генерацію, чітко прописані відносини з клієнтами, великими корпоративними клієнтами. Відповідно, у цій каламутній воді вам легко нав'язати будь-яке підвищення тарифів", - каже Ярослав Романчук.

Якщо подивитися на вартість електроенергії навіть у розрізі європейських країн, то з упевненістю можна сказати, що у нас не найдешевша електроенергія, чим нам постійно дорікає влада. Вартість електроенергії у середньому виходить близько 10 центів за кВт/год.

Але скільки б не коштувала електроенергія, і це не головне, бо у всіх цих "байках" читається принизливе ставлення високопосадовців до власних громадян. Звернімо увагу, що у тій же Європі будь-які тарифи визначаються спроможністю населення їх сплатити. У нас же населення вже за межею можливості оплачувати не лише тарифи, а й необхідні продукти харчування, але владу це взагалі не бентежить. Коли йдеться про підвищення тарифів, від уряду ми чуємо приблизно те саме, що й з приводу того, що треба піднімати податки. Представники Кабміну прямо кажуть, що їм потрібно підвищувати податки просто тому, що їм треба, бо вони так хочуть. Відбувається справжнісінький бардак.

"Саме уряд має задавати рамки, - зазначає Ярослав Романчук. - Тим більше, що урядовці мають можливість проконсультуватися у тих людей, які писали Енергетичну хартію Європейського Союзу. Я достеменно знаю, що вони готові допомогти провести повноцінну реформу на енергоринку України. Але, на жаль, все зводиться до тупого: "А давайте піднімемо тарифи!" і не думатимемо про стратегію".

Зрозуміло, що підвищення тарифів ще більше наповнить бюджет Енергоатому. Добре. Нехай так. Але постає питання: на що він витратить гроші?

Одна річ, якщо Енергоатом робитиме проєкт із будівництва реакторів, що за часом, ми це вже спостерігали, затягнеться на років десять. І зовсім інша річ, якщо в нас відбудеться повноцінна реформа з конкуруючою генерацією.

"У цьому бізнесі могли б підставити нам плече й американці, і канадці, і європейці, і південнокорейці. Вони розуміються на цьому. Вони могли б допомогти нам зробити хорошу конкуруючу мережу. Але категорично не можна допустити, щоби генерація, дистрибуція, розподіл монопольно був в одних руках в Україні", – переконаний Ярослав Романчук.

Вочевидь, робити реальні реформи не в інтересах чинних можновладців.

Зараз ви читаєте новину «Ігри в підвищення тарифів: атракціони енергоринку коштом українців». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути