Ексклюзиви
неділя, 03 листопада 2024 22:32

"Гальорка" Верховної Ради та інші клуби за інтересами в українському парламенті

"Гальорка" Верховної Ради та інші клуби за інтересами в українському парламенті
фото: Верховна Рада України в Telegram

Зазвичай ми розрізняємо депутатів за партійними фракціями. У цьому анамнезі нам більш-менш усе зрозуміло. А от для чого нардепам у Раді міжфракційні депутатські об'єднання (МФО), у яких вони гуртуються не за партійною приналежністю та вірністю ідеологіним принципам?

Імовірно для багатовекторності.

Уточнимо, що створення та діяльність міжфракційних об'єднань передбачено Регламентом у ВРУ.

Отже від почтаку діяльності парламенту ІХ скликання (2019р.) до літа 2024 року було 173 МФО. Станом на жовтень - чотири з них згорнули свою діяльність, а дев'ять - не мають голів у зв'язку із припиненням повноважень.

Варто також зазначити, що зростання кількості МФО дещо загальмувалось з 2022 року, тобто з початку повномасштабного вторгнення.

Найпопулярніші серед парламентарів - гуманітарні та географічні об'єднання.

Низка народних депутатів доволі активні в міжпаралментському житті, будучи учасниками або очільниками одразу кількох МФО. Лідерами за кількістю очолюваних об'єднань вважаються нардепи від "Слуги народу" Дмитро Наталуха та Олександр Мережко, представниця депутатської групи "Довіра" Лариса Білозір та скандально відомий позафракційний мажоритарник Микола Тищенко. Той навіть утворив міжфракційне обʼєднання однойменне з парламентською ТСК та громадською організацію своєї помічниці .

Нормальні "герої "завжди ідуть в обхід

Формально зазначається, що ці "добровільні об'єднання народних депутатів створюються для досягнення спільної мети або реалізації конкретних програм, які, втім, не передбачають єдиної політичної цілі чи позиції". Такий собі своєрідний вихід за партійні рамки.

Фактично МФО — це "клуби за інтересами", іноді досить вузькі та специфічні.

І хоча їх діяльність може подаватись як благородна акція, вірити цьому стовідсотково – себе обманювати. Їхнє існування іноді приховує підводні течії політичних інтриг та домовленостей. Вони можуть бути інструментом для лобіювання особистих або групових інтересів, що викликає питання до прозорості та чесності їхньої роботи. Депутати, що входять до таких об'єднань, отримують можливість впливати на процес ухвалення рішень, обходячи формальні процедури.

Це при тому, що міжфракційні депутатські об'єднання, по-перше, не мають таких процедурних прав, як фракції та групи. По-дргуе, вони не можуть брати участь у Погоджувальній раді, не мають права на окремі виступи та обговорення. І, по-третє, не можуть делегувати своїх представників до тимчасових слідчих комісій та не мають секретаріату.

Однак, МФО можуть займатися широким спектром тем, включаючи економіку, екологію, соціальні питання, права людини, міжнародне співробітництво та безпеку. Одні МФО зосереджуються на питаннях регіонального розвитку ("Львівщина", "Тернопільщина"). Інші, такі як "Рух протидії агресії РФ", спрямовані на захист національних інтересів та підтримку Збройних сил України. Однак гарно розписана мета не завжди відповідає справжнім цілям об'єднання.

МФО широкого профілю

Верховна Рада не надає інформації про мету чи конкретні завдання міжфракційних об'єднань, тому класифікувати їх можна лише на основі назв та поодиноких депутатських заяв від МФО.

Деякі об'єднання мають досить абсурдні назви та мету, як, наприклад, МФО "ДУБИНА — слуга українського народу". Його ще у 2021 році створив одіозний мажоритарник Олександр Дубінський, який отримав підозру в державній зраді та участі у злочинній організації. Саме цей нардеп переконував, що гасло "Слава Україні!" є "нацистським". Наприкінці того самого 2021 року була створена ГО з ідентичною назвою.

Також існують МФО, котрі займаються міжнародними зв'язками. Вони не чисельні.

А найбільшим міжфракційним депутатським об'єднанням у Верховній Раді України досі залишається - "За конституційну реформу і ефективну владу", до складу якого увійшли 283 народні депутати. Співголовами МФО, крім спікера Руслана Стефанчука, є його заступник Олександр Корнієнко і нардепи від фракції "Слуги народу" Павло Фролов, Вікторія Подгорна та Андрій Клочко.

МФО "Цінності, гідність, родина" включає 259 нардепів та сім співголів, які є представниками різних партій: "Слуга народу" , "Батьківщина", "Європейська солідарність", "За майбутнє" ,"Відновлення України", ВО "Свобода" та "Голос".

Напередодні повномасштабного вторгнення нардепи із різних фракцій та груп створили декілька МФО: "Україна без олігархів", "Порядок денний: деколонізація" та "Євроатлантична Україна".

Назви об'єднань минулих років нерідко були абстрактними. Наприклад, одна з останніх МФО, створених у 2021 році, мала назву "Гальорка" (задні ряди у приміщенні для глядачів або самі глядачі, що там перебувають).

Однак після 24 лютого 2022 року назви новостворених МФО стали більш конкретними, з них можна зрозуміти мету об'єднання.

Продемонстрували депутати політичний креатив уже під час воєнного стану. Так з'явилися МФО "За вільний Кавказ", "За вільну Кубу", "Вільна Ічкерія" та "Вільна Венесуела". У першій головує нардеп Олексій Гончаренко, решту створив голова Комітету зовнішньої політики ВРУ Олександр Мережко. Мета в них одна — продемонструвати підтримку всім тим, хто бореться за свою незалежність проти російського окупаційного режиму.

Також цікаво, що в квітні 2022 року, відома не лише одіозними ініціативами, а й скандальними опитуваннями у соцмережах нардепка Марʼяна Безугла створила МФО "Інформаційний фронт". Вона опублікувала відповідний допис, в якому розповіла, що досліджує можливості створення інформаційних та кібервійськ в Україні.

Прикмета часу

Декілька останніх міжфракційних об'єднань депутатів у парламенті створені для підвищення ефективності окремих підприємств. Їх очолює нардеп від "Батьківщини" Михайло Соколов. Раніше подібних МФО не створювали. Можемо припустити, що повномасштабне вторгнення не лише вплинуло на тематику МФО, а й розширило спектр реальних проблем, над якими вони покликані працювати. Наприклад, після підриву дамби була створена МФО "Подолання наслідків підриву окупантами Каховської ГЕС".

Міжфракційні депутатські об'єднання у Верховній Раді України можуть здаватися маловпливовими, проте будь-яке об'єднання має більший колективний вплив, ніж індивідуальні звернення окремого депутата. Хоча МФО й не мають прямого впливу, вони створюють платформи для обговорення та просування певних питань, об'єднуючи депутатів.

Водночас відкрився ще один бік хитросплетінь взаємин між декотрими депутатми. Стає зрозуміло, чому декотрі парламентарі, демонструючи публічно з трибуни Верховної Ради лютий антагонізм, можуть приязно посміхатися та обійматися за широкими колонами сесійної зали ВРУ.

Зараз ви читаєте новину «"Гальорка" Верховної Ради та інші клуби за інтересами в українському парламенті». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути