Рідкі борщі продають у кавових автоматах
– Польський Вроцлав стоїть на материку й 12 островах, як Венеція чи Амстердам, – розповідає львів'янин 30-річний Орест Князь. Він місяць подорожував Польщею. Тиждень був у Вроцлаві. – За кілька днів оглянути все найцікавіше не вийде.
Найдешевше доїхати зі Львова у прикордонний Перемишль. Звідти – курсує потяг до Вроцлава.
Місто 1000 року заснував чеський князь Вратіслав. Поляки після завоювання перейменували на Вроцлав. Під час німецької окупації місто називалося Бреслау. Після війни повернули польську назву.
З весни Вроцлав і південний захід району Сілезії охопила "золота лихоманка". Сюди з'їжджаються шукачі скарбів із Польщі, Німеччини, Чехії, інших країн. У квітні 1945 року з німецького Бреслау до Вальденбурга (тепер місто Валбжих. – Країна) вирушив завантажений скарбами потяг нацистів, але не прибув до місця призначення. Припускають, що його заховали в гігантському підземному тунелі. У броньованих вагонах могли бути 300 тонн золота, коштовності, зброя.

Цього року шукачі скарбів заявили, що знайшли місце, де є потяг. Його виявили в тунелі за допомогою георадару. Розкопки проводять на 65-му кілометрі залізниці між Вроцлавом і Валбжихом. Той, хто знайде скарб, має право на 10 відсотків його вартості. До місця розкопок організували екскурсійні тури. Житло в містечку Валбжих потрібно бронювати за кілька тижнів.
Найменший пам'ятник у місті – торбина подорожнього. У старому районі на вулиці Виєзієнна біля стіни житлового будинку невідомий автор створив бронзову скульптуру, що символізує мандрівну історію людства.
Майже у всіх класах польських шкіл на стіні висить розп'яття. З першого по шостий клас двічі на тиждень проводять урок релігії. Щонеділі вранці на вулицях – лише туристи, усі місцеві в храмі.
Ринкова площа Вроцлава – одна з найбільших в Європі. З вікна Маріацького костелу щогодини грає трубач. Мелодію ніколи не закінчує. У XIV столітті, коли до міста наближалася орда, трубач попередив жителів. Але закінчити мелодію не зміг – татари поцілили стрілою.
Два будинки у старому центрі міста називаються Ясь і Малгося. З'єднані аркою і названі на честь героїв казки братів Грімм – брата і сестри. Зараз там музей гномів і майстерня художника.
Поляки традиційно раз на день їдять суп. Люблять овочеві, м'ясні. Найпоширеніший – журек, на хлібній заквасці. На Різдво першою стравою обов'язково має бути грибний суп чи борщ. Рідкі борщі продають у кавових автоматах. Найпопулярніший перекус – йогурт з алое.
У будівлі Ратуші є найстаріша в місті пивниця Свидницького. Розливають "Білий овен" і "Чорний баран". При вході до закладу напис: "Тут б'ється серце Вроцлава". Ресторан працює понад 600 років. Його відвідували композитор Шопен і письменник Ґете. Ліворуч від входу – статуя ведмедя з висунутим язиком. Гіди кажуть: якщо потерти язик – про вас не пліткуватимуть.
Острови Вроцлава з'єднані між собою 112 мостами. На найбільшому острові Тумському є кафедральний собор Івана Хрестителя, костели, духовна семінарія. На Мості кохання у вихідні – черга з молодят. Це улюблене місце для фотосесій. На острові є посада ліхтарника. Щовечора у будні запалює гасові ліхтарі й гасить вдосвіта.
Найбільший у Польщі фонтан щохвилини вибризкує 30 тисяч літрів води. Вистрілює на 40 метрів угору, створюючи водний екран площею 700 квадратних метрів. Зображення проектують на водну стіну – можна побачити коротенький фільм. Освітлюють фонтан 800 ліхтарів. На його спорудження витратили 20 мільйонів злотих (120 млн грн. – Країна). Кожна вистава Вроцлавського фонтану збирає близько 20 тисяч глядачів. Взимку його перетворюють на велику ковзанку.
За 5 євро можна орендувати гондолу з гондольєром і покататися каналами й по річці Одрі. За додаткову плату гондольєр заспіває кілька серенад італійською.

П'ять найцікавіших пам'ятників Вроцлава
1. Пам'ятник драматургу Олександру Фредро перевезли зі Львова 60 років тому. Натомість у Львові встановили скульптуру Михайлові Грушевському. В руках драматурга – мідне перо. Його постійно крадуть туристи, тому в комунальної служби є запас пластикових, покритих мідною фарбою. Їх встановлюють тимчасово, коли відлиють нове з міді.
2. У колишньому різницькому кварталі Вроцлава встановили в натуральну величину пам'ятник тваринам на забій. Біля бронзових кози, свині, півня, кролика й гусячого яйця завжди багато дітей.
3. Пам'ятник-фонтан "Фехтувальник" архітектора Хуґо Ледерера називають "Голим студентом". За легендою, студент Хуґо програв у карти гроші й одяг. Залишився голяка, але зі шпагою.
4. Перший бронзовий гном з'явився 15 років тому. Нині їх майже 400. Багато фігурок мають приховані пристрої відеостеження, бо скульптури часто крадуть. Є атракція для туристів – сфотографувати найбільше гномів за найкоротший час.
5. Пам'ятник "Перехожі" офіційно називається "Пам'ятник жертвам воєнного стану". 14 постатей переходять дорогу на перехресті вулиць Свидницької та Пілсудського. Частина з них по пояс провалилася під землю. Композиція нагадує про людей, які в часи воєнного стану переховувалися в підземеллі й перебували у "підпіллі". Автор Єжи Калина фігурам надав риси своїх родичів, які постраждали від репресій.
Коментарі