Ексклюзиви
четвер, 27 липня 2017 07:08

Винищувач впав у натовп людей - сталася найбільша катастрофа у світі під час авіашоу
8

Фото: .tsn.ua

Під час авіашоу на Скнилівському аеродромі під Львовом унаслідок падіння винищувача "Су-27УБ" у натовп глядачів загинуло 77 осіб і постраждало близько 543 людей. Це сталося 27 липня 2002 року.

За кількістю загиблих Скнилівська трагедія вважається найбільшою катастрофою в історії авіаційних свят.

Того суботнього дня у Львові відбувалось святкування 60-річчя 14-го авіаційного корпусу ВПС України на Скнилівському аеродромі (нині - Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького). Подивитися на шоу прийшло понад 10 тисяч людей.

Команду військових пілотів на цих заходах представляла пілотажна група "Українські Соколи", створена у 1995 році, яка спеціалізувалась на виконанні фігур вищого пілотажу на бойових літаках.

На авіашоу у Скнилові від "Українських Соколів" на літаку "Су-27УБ" виступали полковник Володимир Топонар і другий пілот полковник Юрій Єгоров. 27 липня 2002 року о 12.52 під час виконання фігури "коса петля з поворотом" літак опустився на критично низьку висоту і, зачепивши стабілізатором дерево, ударився об бетонне покриття, після чого врізався у два літаки, які стояли на аеродромі, і, обертаючись навколо осі, впав у натовп глядачів.

Екіпаж катапультував Єгоров за півтори секунди до першого удару об землю, а серед глядачів виявилось 77 загиблих (з них 28 дітей) і більше 500 поранених, 10 з яких залишились інвалідами.

"Дим був, пожежа, дуже неприємний запах був. Тіла були порозкидані. Були травмовані люди. Усіх, хто вцілів, одразу почали евакуювати", - згадує очевидець подій Любомир Козак в ефірі 5 каналу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Топ-5 найгучніших скандалів у Львові

Як показало подальше розслідування, незадовго до авіашоу підготовлений до нього "МіГ-29УБ" був замінений на "Су-27УБ", заправлений на три тонни більшою кількістю пального, внаслідок чого Володимир Топонар неправильно оцінив вагу літака і допустив його небезпечне зближення із землею, недостатнє для набору висоти в критичний момент. З іншого боку, були порушені правила проведення подібних заходів, які забороняли виконання польотів над територією, де перебували глядачі.

За версією Топонаря, причиною аварії став несподіваний недобір потужності лівим двигуном літака, внаслідок чого він не вийшов із піке і нахилився на один бік.

До відповідальності за Скнилівську трагедію було притягнено 10 осіб, зокрема Володимир Топонар отримав 14 років ув'язнення і штраф 1,3 млн доларів, Юрій Єгоров - 8 років і штраф 450 тисяч доларів, командувач 14-го авіційного корпусу генерал-майор Анатолій Третьяков - 6 років і 130 тисяч доларів, керівник польотів на землі підполковник Юрій Яцюк - 5 років і 130 тисяч доларів, начальник служби безбезпеки польотів 14-го авіакорпусу Анатолій Лукіних - 4 роки і 35 тисяч доларів. При цьому жоден із засуджених свою провину не визнав.

7 листопада 2007 року Президент Віктор Ющенко помилував Анатолія Третьякова і скоротив строк ув'язнення Юрію Єгорову з 8 до 3 років, а 11 червня 2008 року Військовий апеляційний суд виправдав ще чотирьох генералів, обвинувачених по справі трагедії у Скнилові, а також суттєво зменшив суми штрафів засудженим.

1 вересня 2016 року Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у двох скаргах, поданих родинами загиблих, а самеу справах "Родина Міхно проти України" і "Світлана Атаманюк та інші проти України". Близькі загиблих вважали, що держава Україна порушила ст.2 Європейської конвенції з прав людини (право на життя). Розгляд справи в ЄСПЛ тривав 10 років – скарги родичів загиблих були зареєстровані в ЄСПЛ 30 серпня та 1 вересня 2006 року.
Втановили, що скарга на державу в цьому випадку не є обґрунтованою.

"Суд вирішив, що у обох випадках розслідування інциденту було достатньо незалежним, адекватним і швидким, а заявники мали достатній доступ до процесу", - ідеться у повідомленні.

У пам'ять про загиблих на території Скнилівського летовища звели каплицю, а на місці падіння літака - пам'ятник. Щороку львів'яни приходять сюди із квітами, священики проводять поминальний молебень.

До Скнилівської трагедії найбільшою катастрофою під час авіашоу було зіткнення над авіабазою Рамштайн у Німеччині. 1988 року під час виступу італійських пілотів у повітрі зіткнулись три з десяти літаків "Аермаккі", після чого вони впали на глядачів. Тоді загинуло сімдесят людей, ще три сотні отримали поранення.

Зараз ви читаєте новину «Винищувач впав у натовп людей - сталася найбільша катастрофа у світі під час авіашоу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути