25 жовтня 2017 року біля редакції телеканалу "Еспресо" на вул. Адама Міцкевича, 8, у Солом'янському районі Києва скоїли замах на тодішнього нардепа Ігоря Мосійчука. Був гостем ефіру та виходив зі студії разом із охоронцем 30-річним Русланом Кушніром і політологом Віталієм Балою. Вибухівка була закладена у припаркований біля входу моторолер. Це зафіксували камери відеоспостереження. Окрім нардепа, його охоронця й політолога, осколки поранили перехожих — 36-річного Михайла Мормиля і Надію Тарасенко, 57 років.
У Ігоря Мосійчука діагностували осколкові поранення кінцівок, спини та живота. Мав кілька операцій. Його охоронець помер дорогою до лікарні. У Віталія Бали численними осколками були пошкоджені легені, печінка, пробита діафрагма, посічене тіло. Перехожа Надія Тарасенко отримала складне поранення в голову. Колишній міліціонер Михайло Мормиль помер у лікарні наступного ранку.
Жертв мало бути набагато більше, підривники на це розраховували. Це було своєрідне залякування, демонстрація - як один із видів гібридної війни у воюючій країні. А до слідства було багато питань, розповів Gazeta.ua Віталій Бала, 54 роки.
"Я був на волосині від смерті. І тільки дякуючи Богу і хірургам – вижив. Мені зробили дві складні операції. Перша мала показати, чи житиму взагалі, друга - чи добре ходитиму. Вибух був розрахований на те, щоб загинуло багато людей. Бо там біля будівлі зазвичай багато збирається в перервах між ефірами. Ми трохи поконфліктували з Мосійчуком тоді. Я вийшов першим і не чекав його. Встиг відійти кілька метрів, коли рвонуло. Основний удар прийшовся охоронцеві Мосійчука, бо він ішов перед ним. Складно було одразу зорієнтуватися, що сталося. Я залишався у свідомості до самої операції. Бачив, як щиро хотіли усім нам допомогти і працівники каналу, і перехожі. Пам'ятаю, якийсь чоловік скинув свою куртку, поклав під голову Русланові, геть не хвилюючись, що вона буде вкрай зіпсована", - пригадує Віталій Бала.
Каже, той випадок поділив його життя на "до" і "після". І відкрив очі на багато важливих речей.
"Я став цінувати час. Зрозумів, що життя може обірватися будь-якої секунди. Я перестав витрачати час на спілкування з людьми, з якими не потрібно. Став нетерпимим, певно. Так само перестав бути толерантним до людей, які є ворогами України, або ведуть антидержавну політику. Без толерантності ставлюся до ЗМІ, які є антиукраїнськими. Зрозумів, що найкращий друг людини, яка хоче жити по-правильному, - це самотність. І останнє, філософське: раз мене тут залишили, значить маю ще щось зробити для України", - розповів Віталій Бала.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Він був веселим завжди" - товариш про загиблого охоронця Мосійчука
Замах кваліфікували тоді як теракт. Слідство знаходилося під контролем СБУ. Уже в лютому 2018-го Ігор Мосійчук повідомив, що замах на нього розкрито, а виконавці встановлені. Частина з них знаходяться на тимчасово окупованих територіях, частина - у Росії, розповів.
"За даними слідства, терористи контактували з особами на території РФ. Є всі підстави вважати, що контактною особою на території РФ був співробітник ворожих спецслужб", – повідомив тоді Мосійчук.
Уже за 2 місяці після того про розкриття злочину відзвітувала Служба безпеки України. Був затриманий один із організаторів злочину, повідомив тодішній глава СБУ Василь Грицак.
"Ми затримали одного з тих, хто брав участь в організації здійснення цього терористичного акту. Двоє інших перебувають на іншій території", - сказав він, додавши, що його відомство знає, де саме вони знаходяться.
За словами Грицака, під час слідчих дій і обшуків було вилучено кілька кілограм тротилу, РПГ-26, гранати, інші речі та документи, які можуть вказувати на причетність затриманої особи до скоєння цього злочину.
Руслана Кушніра ховали 27 жовтня в його рідному селі Жабокричка Чечельницького району на Вінниччині. Попрощатися з ним прийшла майже тисяча людей. Проводжали навколішки. Труну опускали під залп почесної варти та гімн України.
Коментарі