Ексклюзиви
вівторок, 05 червня 2012 16:43

Заворушення в Жанаозені: 30 нафтовиків засудили, дехто потрапив за ґрати

Заворушення в Жанаозені: 30 нафтовиків засудили, дехто потрапив за ґрати
Протести закінчились кривавими сутичками із правоохоронцями. Фото: tengrinews.kz

Суд у Казахстані засудив понад 30 нафтовиків за заворушення в Жанаозені, криваве придушення яких у грудні минулого року підірвало імідж стабільної держави.

Багатомісячні протести звільнених нафтовиків на заході країни закінчилися в грудні 2011 року заворушеннями і сутичками з поліцією, внаслідок яких загинули щонайменше 14 осіб, повідомляє Reuters.

Захід дорікнув Нурсултану Назарбаєву, який править Казахстаном більш як два десятиліття. Той пообіцяв усебічно і відкрито розслідувати трагедію. У травні суд посадив шістьох поліцейських і трьох чиновників за Жанаозен і виправдав більшість обвинувачених в організації заворушень у селі Шетпе, зазначає агентство.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Назарбаєв вбиває людей" - львів'яни підтримали казахів

У понеділок в Актауському міському суді було оголошено вирок у кримінальній справі 37 нафтовиків, яких обвинувачували в організації масових заворушень. Трьох суд виправдав, 13 осіб отримали від 3 до 7 років позбавлення волі, 16 - умовні терміни. Ще п'ятеро отримали від 2 до 3 років позбавлення волі, але були амністовані.

"Влада обирає між тим, що закладено в сценарії - треба жорстоко покарати, - і тим, що звинувачення не доказові і викликають великі сумніви в суспільстві", - сказав по телефону з Актау активіст опозиції Аміржан Косанов, який перебував на оголошенні вироку.

"Суд фактично скандалом завершився. Коли почали оголошувати вирок, почали озвучувати реальні терміни, 5-6-7 років, зала вибухнула, жінки почали голосити, суддя змушений був зупинитися", - сказав Косанов.

"Син просто стояв на площі. Він не брав участі в безладах, у нього не було в руках каміння. Мій син там стояв, щоб нагодувати дітей і домогтися справедливості", - сказала до оголошення вироку Гульнара Каракулова - мати Мурата Косбармакова, обвинуваченого в масових заворушеннях в Актау.

За кілька годин її синові дали 3 роки позбавлення волі.

За свідченням кореспондента Reuters, щонайменше трьох жінок із зали суду винесли непритомними, у багатьох були істерики, їх відпоювали заспокійливим. Після оголошення вироку одна з жінок кричала: "Де правда? Де справедливість? Вони не винні! Винен Назарбаєв!"

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Жанаозені побував Назарбаєв: звільнених нафтовиків вже беруть на роботу

Відразу після кровопролитних подій оточення Назарбаєва заявило, що до подій у Жанаозені доклали руку дисиденти, які втекли на Захід, включаючи опального колишнього зятя президента Рахата Алієва, який застеріг колишнього тестя від повторення сумної долі диктаторів Чаушеску і Каддафі. Незмінний лідер 17-мільйонної країни підтримав версію про закордонний слід.

Крім того, Назарбаєв покарав ще одного свого зятя, Тимура Кулібаєва, відставкою з посади глави держфонду Самрук-Казина, керуючого нафтогазовими компаніями, за бездіяльність щодо нафтовиків-страйкарів, які протестували на центральній площі Актау кілька місяців.

Крім поліцейських і нафтовиків на лаві підсудних 18 опозиціонерів, яких звинувачують у розпалюванні соціальної ворожнечі. Серед них - запеклий критик Назарбаєва Володимир Козлов, який очолює незареєстровану партію "Алга!".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Інтернеті з'явилося відео, як правоохоронці розстрілюють людей у Казахстані

"Ми зараз бачимо вирок батога і пряника. Батіг - щоб іншим не кортіло, адже нас ще чекає судовий процес над людьми (Козлова), які, на думку влади, причетні до цих подій. Пряник... - звинувачення на адресу нафтовиків сипалися на ходу, і не заслуговують такого суворого покарання", - вважає Косанов.

Очікується, що суд над опозиціонерами відбудеться в липні.

"Я більше ніж упевнений, що вирок щодо масових заворушень в Жанаозені стане основою для суду з розпалювання соціальної ворожнечі", - сказав Reuters заступник голови координаційного комітету партії "Алга" Михайло Сізов.

"Нас дуже турбує, що процес може бути закритим, доказів немає", - додав він.

Нагадаємо, у грудні 2011 року в Жанаозені та селищі Шетпе Мангістауської області сталися масові заворушення, в яких загинули 15 осіб і понад 100 отримали поранення.

Зараз ви читаєте новину «Заворушення в Жанаозені: 30 нафтовиків засудили, дехто потрапив за ґрати». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути