субота, 24 лютого 2024 03:40

Спецтема: Війна Росії проти України

Як Росія почала велику війну проти України: хронологія першого дня
8

Початок повномасштабного нападу Росії на Україну 24 лютого багато хто асоціює із четвертою годиною ранку. Приблизно о цій порі в різних містах України вже лунали вибухи, а про те, що відбувалося безпосередньо на лінії фронту, можна було лише здогадуватися.

Тільки з часом учасники перших боїв на кордонах розповіли, коли і як насправді почалася велика загарбницька війна РФ проти України. Хронологію першого дня українського опору навалі загарбників наводить Gazeta.ua.

Українські війська готувались до ворожого вторгнення задовго до його початку. А з наближенням 24 лютого підготовка значно активізувалась, розповів в інтерв'ю Українській правді голова Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко.

За його словами бої на кордоні розпочались близько 3:30 години. Він, зокрема, розповів про напад росіян на прикордонний пост у Зоринівці, що біля Мілового на Луганщині.

Автор: google.com
  Перший бій відбувся біля Зоринівки Луганської області
Перший бій відбувся біля Зоринівки Луганської області

"Там диверсійно-розвідувальна група російських військ напала на прикордонний пост, зав'язався бій. Одразу ми мали першого загиблого воїна в цій повномасштабній агресії. Прийшли доповіді, і близько четвертої ранку я доповів міністру внутрішніх справ Денису Монастирському про те, що на трьох напрямках мої підлеглі уже ведуть бої, що насуваються колони. Я так зрозумів, що він уже доповідає президенту", - розповів Дейнеко.

Того ж ранку він відіслав повідомлення президенту України, верховному головнокомандувачу Володимиру Зеленському:

"Доброго ранку, шановний пане президенте. Дозвольте доповісти. Це - повномасштабна військова агресія з боку Російської Федерації. Обстріляні ряд пунктів пропуску на кордоні з РФ, ведеться вогонь "Градами" з їхньої території. Над Чорнобильською зоною чутно проліт реактивної авіації. Також "Гради" б'ють з Криму. На цей час - п'ять поранених. Мої підрозділи займають позиції".

Перші бої та перші полеглі українські захисники

Прикордонний відділ у Міловому тоді очолював Андрій Лернатович. Про події в Зоринівці йому повідомили телефоном о 3:35. Сказали, що туди зайшла російська ДРГ і застрелила українського прикордонника. Про це Лернатович розповів в інтерв'ю виданню "Бабель".

Після цього він поїхав у Зоринівку із трьома прикордонниками. На околицях села йому розповіли, що сталося. Тієї ночі чергували шестеро прикордонників. У тепловізори вони побачили, що з боку РФ йдуть восьмеро людей у повній екіпіровці та озброєні.

"Старший наряду Денис Ткач велів відступати, бо сили супротивника переважали. Прикордонники по черзі відходили, але якоїсь миті роздався удар заліза об асфальт - можливо, у когось впала каска. Росіяни відкрили вогонь, прикордонники побігли в різні сторони, а Ткач не встиг - загинув на місці", - розповів Лернатович.

Коли на годиннику була 04:05, йому зателефонували з Мілового та повідомили, що прикордонний відділ накрили "Градами".

До 4:00 активні бої розпочались й на деяких інших прикордонних пунктах. Зокрема, бойові дії розпочались на КПП "Каланчак" на адмінкордоні з тимчасово окупованим Кримом.

Оголошення війни

О 4:50 24 лютого 2022 року російське телебачення розпочало трансляцію записаного, ймовірно, за три дні до того - після сумнозвісного засідання Радбезу РФ, звернення диктатора Володимира Путіна. Воно стало фактичним оголошенням проти України війни, яку Путін назвав "спеціальною військовою операцію" щодо "захисту" Донбасу.

Автор: radiosvoboda.org
  Російський диктатор Володимир Путін вночі 24 лютого оголосив війну проти України
Російський диктатор Володимир Путін вночі 24 лютого оголосив війну проти України

"Обставини вимагають від нас рішучих та негайних дій. "Народні республіки" Донбасу звернулися до Росії з проханням про допомогу. У зв'язку з цим, відповідно до статті 51, частина 7 Статуту ООН, з санкції Ради Федерації та на виконання ратифікованих Федеральними Зборами договорів про дружбу і взаємодопомоги з ДНР і ЛНР, мною прийнято рішення про проведення спеціальної військової операції. Її мета - захист людей, які протягом восьми років зазнають знущань, геноциду з боку київського режиму, і для цього ми будемо прагнути демілітаризації та денацифікації України", - сказав російський диктатор.

Перші ракети

Поки звернення Путіна транслювали російські телеканали, українці прокидалися від звуків вибухів, які на 5:00 лунали вже у різних містах. Війська РФ також атакували Україну з різних напрямків - по всій лінії кордону в Донецькій, Луганській, Сумській, Харківській, Чернігівській та Житомирській областях, з боку тимчасово окупованого Криму. Загарбники заходили також з території Білорусі у бік Києва.

Автор: zn.ua
  На світанку 24 лютого українці в різних містах прокинулись від ракетних ударів
На світанку 24 лютого українці в різних містах прокинулись від ракетних ударів

Ракетних ударів завдали, зокрема, по Харкову, Одесі, Києву, Житомиру, Броварах, Херсону, Миколаєву, Дніпру та Запоріжжю. Загалом у перші години було випущено понад 150 ракет.

Насамперед загарбники намагалися знищити українські командні пункти, системи ППО та критичну інфраструктуру.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інакше Київ окупували б: у ГУР повідомили невідомі факти про аеродром Гостомель

"Будемо боротися!"

Секретар РНБО Олексій Данілов пригадує, що доповідав президенту Володимиру Зеленському о 5:00.

"Ну що? Будемо боротися!" - сказав тоді верховний головнокомандувач.

"Одразу було зрозуміло, що президент нікуди не збирається їхати й залишиться в Україні, хоч є ризик бути вбитим", - розповів Данілов.

Після цього члени Ради національної безпеки та оборони ухвалили рішення про оголошення воєнного стану на всій території України.

Близько 7:00 з'явилося перше звернення президента Володимира Зеленського до українського народу та світу. Він закликав до спокою і запевнив, що все військово-політичне керівництво та Збройні сили виконують свою роботу.

"Сьогодні від вас, від кожного з вас вимагається спокій. По можливості залишайтеся вдома. Ми працюємо, армія працює, працює весь сектор безпеки України. На зв'язку з вами буду постійно я, РНБО, Кабінет міністрів України. Без паніки! Ми сильні, ми готові до всього. Ми переможемо всіх. Тому що ми - це Україна. Слава Україні!" - наголосив Зеленський.

Напад на Чорнобильську АЕС

Найкоротшим шляхом російських загарбників до Києва була зона відчуження Чорнобильської АЕС. Туди й вторглися росіяни із підконтрольної їм Білорусі. Перші повідомлення про те, що окупанти пішли на прорив в районі ЧАЕС з'явились о 7:40. Охорона ЧАЕС вступила в бій з російськими терористами. Але сили були явно нерівними.

Автор: скріншот
  Російські війська захопили Чорнобильську АЕС
Російські війська захопили Чорнобильську АЕС

Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко повідомив у соцмережах, що здійснено напад на українських нацгвардійців у зоні відчуження. Він також попередив, що бойові дії в районі ЧАЕС можуть пошкодити сховища відпрацьованого ядерного палива й призвести до катастрофічних наслідків.

Пізніше з'ясувалося, що дії російських загарбників на Чорнобильській АЕС не минули безслідно. Адже важка російська техніка під час наступу здійняла у повітря доволі потужну хмару радіоактивного пилу.

О 7:48 президент Зеленський виступив із другим зверненням. Він закликав народ усіма силами підтримувати українське військо. Президент також попросив українців за кордоном допомогти сформувати міжнародну антипутінську коаліцію. Зеленський розповів, що вже провів переговори з лідерами США, Великої Британії, Польщі та інших країн, закликав їх підтримати Україну.

"Перші ластівки"

Тим часом близько 8:00 стало відомо про знищення "перших ластівок" - п'ятьох літаків та одного гелікоптера російських загарбників. Надалі українські війська так залякають російську авіацію, що вона не буде ризикувати та наближатися до лінії фронту. Водночас тоді ж повідомили про перші жертви серед українців. В тому числі - серед цивільного населення.

"Російський військовий корабель, йди на х*й"

Вранці Верховна Рада зібралась на термінове засідання. Депутати підтримали рішення РНБО та пропозицію президента про запровадження воєнного стану. За таке рішення проголосувало 300 народних депутатів.

Близько 10:00 російські війська були помічені на кільцевій дорозі біля Харкова. Там загарбники почали виставляти свої блокпости та загородження. Через годину росіяни спробували піти на прорив у саме місто.

Автор: скріншот
  Росіяни намагались прорватися до Харкова
Росіяни намагались прорватися до Харкова

Однак харків'яни зовсім не з квітами зустріли окупантів. Росіяни наткнулися на запеклий опір захисників міста. У перші години щонайменше чотири російські танки згоріли біля дороги, а загарбників вибили з Окружної.

Близько 11:00 російські загарбники намагалися примусити здатися захисників острова Зміїний на півдні України. Знищити українських військових на острові погрожували із крейсера "Москва". Тоді ж на адресу окупантів прозвучала фраза, що стала символом спротиву: "Російський військовий корабель, йди на х*й". Як потім з'ясувалося, ці слова були пророчими. Адже 14 квітня 2022 року крейсер пішов на дно, а острів Зміїний пізніше було звільнено від окупантів.

Гостомель: тригодинний бій та знищені "Алігатори"

Ближче до полудня було підтверджено, що Чорнобильська зона відчуження зайнята російськими окупантами. Загарбники намагалися прорватися до Києва також через Сумську область, обійшовши сам обласний центр.

Близько 12:40 повідомили про запеклі бої за Гостомель та спробу росіян захопити аеродром "Антонов". Звідси російські десантники планували наступати на українську столицю.

Автор: pravda.com.ua
  Російські війська 24 лютого 2022 року висадились у Гостомелі
Російські війська 24 лютого 2022 року висадились у Гостомелі

До аеропорту російські ударні вертольоти Ка-52 ("Алігатор") у супроводі літаків наблизились ще близько 10:30. На той час українські системи ППО біля летовища вже були практично знищені.

Захищали аеропорт бійці Національної гвардії у кількості близько 300 військових. Вони протистояли російським спецпризначенцям, які використали понад 50 вертольотів. Повідомляли, що українським силам вдалося знищити три ворожих гелікоптера та підбити ще три.

Після тригодинного бою нацгвардійці змушені були відійти, розстрілявши злітну смугу з мінометів. Висаджені в Гостомелі війська РФ опинилися там без підтримки авіації та під потужними вогнем українських захисників.

Автомати - всім охочим

О 13:00 до українського народу звернувся міністр оборони Олексій Резніков. Він закликав вступати до лав Сил територіальної оборони всіх, хто готовий тримати зброю.

"Даємо зброю всім патріотам, які без вагань готові застосувати її проти ворога!" - наголосив Резніков.

У Києві, Харкові та інших українських містах тоді почали роздавати стрілецьку зброю усім охочим. Повідомлялось, що тільки у столиці за кілька годин було видано на руки понад 20 тисяч автоматів.

Загарбників знищують на різних напрямках

Близько 15:00 у Росії вперше заявили про готовність до переговорів. Тим часом повідомлялося про бої на різних напрямках фронту.

Близько 16:30 – 17:00 стає відомо про удари росіян по Охтирці на Сумщині. Розпочалися бої за Охтирку та Тростянець. Місто Суми фактично опинилося в облозі.

Близько 17:30 поблизу Чернігова було взято в полон увесь розвідувальний взвод 74-ї мотострілецької бригади ЗС РФ. Загарбники здалися добровільно.

Автор: lb.ua
  Одні з перших російських полонених
Одні з перших російських полонених

О 19:00 радник керівника Офіса президента Михайло Подоляк заявив, що Чорнобильська АЕС захоплена росіянами. Українські військові змушені були скласти зброю.

Увечері 24 лютого було також озвучено втрати України у перший день повномасштабної війни. За офіційними даними, загинули 57 цивільних, 169 людей були поранені. Серед військових - 137 бійців загарбники вбили, 317 поранили.

Близько 21:00 надійшли повідомлення, що російські десантники були вибиті з Гостомеля, який їм вдалося тимчасово захопити. Разом з тим окупанти після жорстоких боїв захопили острів Зміїний.

Близько 23:00 повідомили, що російські колони дісталися до Конотопа в Сумській області. Там загарбники отримали жорстку відсіч. Пізніше фото згорілих колон російських "визволителів" швидко розлетілися мережею.

Автор: wikipedia.org
  У Конотопі 24 лютого 2022 року тривали важкі бої
У Конотопі 24 лютого 2022 року тривали важкі бої

Станом 23:59 українцям офіційно повідомили, що ЗСУ, Нацгвардія, територіальна оборона, добровольці, поліція, рятувальники та медики - усі на своїх постах дають відсіч росіянам.

На кінець першого дня повномасштабної війни найбільше успіхів у росіян було на півдні та півночі України, де їм вдалося вклинилися вглиб країни. Загрозливим було становище в Херсонській і Запорізькій областях. Трохи краще - у Сумській, Чернігівській та Київській. Однак, броньовані колони РФ наступали на столицю з півночі. Російські війська також хотіли якомога швидше взяти Херсон та Запоріжжя на півдні.

Не було у загарбників миттєвих успіхів на сході України. У Донецькій області росіяни зазнали численних втрат після атак на українські укріпрайони, зайняті кращими підрозділами ЗСУ. Не вдався окупантам також прорив до Маріуполя. У Луганській області впав лише Старобільськ. Далі наступ РФ забуксував.

Харків обороняли сили Нацгвардії, поліції та територіальної оборони. Російські загарбники не зуміли проникнути в місто. Більше того, їх відігнали від Окружної дороги, де росіяни намагалися закріпитися вранці.

Перший важкий день повномасштабної війни закінчився тим, що українці не дали ворогу досягти своїх загарбницьких планів, заявив тодішній головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний. За його словами, станом на 00:00 25 лютого угруповання сил оборони вело організовану оборонну операцію на півдні. Оборонні бої тривали в районі східніше Херсона.

Орієнтовні втрати противника склали: танків – більше 30 одиниць, бойових броньованих машин – до 130, літаків – п′ять, вертольотів – шість.

Генштаб ЗСУ заявив, що в Україну 24 лютого зайшли дві третини можливих тактично-бойових груп РФ.

Зараз ви читаєте новину «Як Росія почала велику війну проти України: хронологія першого дня». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути