– Шапіро – він упізнаваний. Якби випадково втрапив на фільм посеред сеансу, вгадав би автора, – каже мій друг Сергій на виході з кінотеатру "Київ".
Дивилися "Апартаменти" – нову стрічку київського режисера Олександра Шапіро. Під впливом наркозу успішний стоматолог потрапляє в руки жорстоких сестер, які виринають із його підсвідомості. Їх втілив поп-дует туркменських близнючок Шекер і Ширін, чиї імена перекладаються як "цукор" і "мед". У наркотичному мареві герої опиняються в загадковій квартирі.
– Шапіро – він упізнаваний, – сміюся, коли бачу на Хрещатику режисера в білій шапочці.
Ця шапочка не давала нам із друзями cпокою протягом усього Одеського кінофестивалю. Днів сім він її не знімав.
У ній захований ключ до Всесвіту
Нещодавно зустріла Шапіро на вечірці. Без шапочки. З мохіто для сміливості, прямую з'ясувати в чому річ. Починаю здалеку – про новий фільм, потім – до Одеси.
– Весь кінофестиваль ви проходили в незмінній білій шапочці, – кажу нарешті.
– Шапочка? – у режисера дзвонить телефон.
Ну все, видно, не судилося.
– Ах, ось вона, – за хвилину повертається Шапіро й витягує з кишені її, біленьку. – Хасиди брацлавської традиції носять такі шапочки. На ній написана мантра "На нах нахма нахман меуман", – речитативно проспівує режисер. – У ній захований ключ до Всесвіту і зашифровані 10 мелодій 10 Псалмів Давидових. Ця шапочка – ключ до всього. І до мого фільму теж.
Коментарі
6у кожного народу є чому повчитись, особливо у євреїв
(подовж.) чи немочі; ніколи, так само, як і тепер, не послаблювалася їх вплив, їх роль у житті народів, серед яких жили вони, не убувала їх енергія, мобільність і гострота розуму. Так в чому ж секрет? У багатотисячолітньої вірності заповітам і вірі праотців навіть тоді, коли вибір жорстокий, - віра чи смерть? У презирстві до відступництва, в неприйнятті його? У проходженні, словами Тори, шляхом "Світла знань"? В любові до дітей, у турботі про старих, про хворих, слабких, бідних, в культ і закон зведеної взаємодопомоги? У високiй мужністi, про що вони довели ще в давнину? У зухвалості й умінні, ВТРАТИВШИ ВСЕ, обтрусити порох з ніг своїх і почати нове життя? Або в сумі всіх цих якостей?..."
(подовж.) Вони, у всі часи - в сутичці, В БИТВI IЗ ЦIЛИМ СВIТОМ, і в цій сутичці вони можуть покладатися ЛИШЕ на себе, так як НIХТО їх не підтримає! І вони борються не на життя, а на смерть, і САМЕ ЗА ЦЕ їх можна пробачити, які б засоби в цій боротьбі вони не використовували. Єгиптяни, вавілоняни, перси створювали світові держави, шумно і урочисто заявлялючи свiтовi про свою могутність, потім танули, мов дим, і вмирали; греки і римляни успадкували їх гучну славу і теж пішли в небуття; інші народи виникали, на час високо піднімали палаючий свій факел, але він горів, залишаючи лише іскорки, а часом і вони згорали. Євреї бачили їх усіх, і зараз вони такі ж, якими були завжди: протягом століть не знають занепаду
Останнi часи, АВЖЕЖ, внесли певнi корективи в бачення свiтом - а також моє особисте! - ?хньо? ролi, проте тут хотiлося б, перепрошую за довгий пост!) процiтувати лише слова славетного Марка Твена: "...про євре?в, власне, і чутно-то не повинно бути, але вони дають про себе знати, про них ми чули і продовжуємо чути. Вони виділяються серед БУДЬ-ЯКОГО народу, їх місце в економіці, їх пропорцiйна значущість незмірно вище місця і значення будь-якого іншого народу. Їх частка в списку великих імен світового масштабу в літературі, науці, мистецтві, музиці, фінанс. діяльності, медицині, новітніх відкриттях ДАЛЕКО НЕ пропорційна частці євреїв серед інш. народів, вона НАБАГАТО обширніше і багатше.
От Фоззі, наприклад теж полюбляє всілякі шапки, і, здається для творчості та власного самовираження це важливий факт. Він навіть на останній своїй книзі обкладинку образив в виді однієї відомої шапки, та й сам твій назвав надписом з в'язаного виробу. Це стильно та сильно! Будьмо в темі!
А вчені того ключа ніяк не можуть знайти... Все настільки просто, що нам це занадто складно зрозуміти.