У Російській федерації алфавіти всіх державних мов мають будуватися на графічній основі кирилиці (Закон "Про мови народів Російської Федерації", стаття 3 "Правове становище мов", пункт 6). Інша графіка може встановлюватися лише федеральними законами. Це може перешкоджати переходу кримськотатарської мови з кириличної графіки на латиницю.
Про це повідомляє агентство QHA.
Як зазначив доктор філологічних наук, професор Аділе Емірова, необхідність прийняття нової графіки полягає в тому, що латиниця найадекватніше передає звуковий склад кримськотатарської мови і дозволяє виключити використання диграфів (Кь, нь, г', дж).
Вона нагадала, що ще 4 роки тому робоча група Кримського інженерно-педагогічного університету під її керівництвом розробила нові правила орфографії та пунктуації на латиниці.
"У цьому стані все залишилося невизначеним. Якщо Україна не забороняла, але й нічого не робила для того, щоб перейти на латинку, то в російському законі написано - тільки кирилиця. Отже, нам, мабуть, не дозволять використовувати латинку", - зазначає Емірова.
Професор вважає, що треба домагатися дозволу використання латинської графіки в кримськотатарській мові. На її думку, це питання знову потрібно поставити до порядку денного в кримському "парламенті".
В крайньому випадку, вважає Емірова, треба додати спеціальне обґрунтування, відправляти його до Міністерства освіти Росії і просити, щоб кримськотатарській мові було дозволено використовувати латинську графіку як виняток.
Більше 20 років кримськотатарська мова переживає реформу переходу з кириличної графіки на латинку. Ще 1992 року в кримськотатарському співтоваристві була прийнята латинська графіка, а в 1997 році її ратифікувала Верховна Рада Криму. Проте до цих пір повноцінного переходу писемної мови на нову графіку не сталося.
Коментарі
1