Пʼятниця, 17 серпня 2018 13:40

"Индик", "икавка" і "віцепрем'єр": мережа обговорює нові правила правопису

"Индик", "икавка" і "віцепрем'єр": мережа обговорює нові правила правопису
У соцмережах українці пишуть, що тепер всі правила доведеться "зубрити заново". Багатьох дивують такі зміни. Фото: Glavcom

Пропозиції та зауваження будуть приймати від усіх бажаючих до 15 вересня.

Українська нацкомісія з питань правопису виклала на сайті проект нової редакції українського правопису. При його розробці автори намагалися враховувати новітні мовні явища, поширені в різних сферах життя. Комісія очікує уважне прочитання, конструктивні пропозиції та доброзичливу критику.

Однак те, що представили в документі викликало обурення серед українців. Пропозиції та зауваження будуть приймати від усіх бажаючих до 15 вересня. Вже зараз в соцмережах піднялася негативна реакція.

У проекті передбачається можливість вживання і на початку слова перед приголосними н та р (індик - индик, ірод - ирод), на початку дієслова икати та іменника икавка, на початку іншомовних слів типу ийбен, ич-оба, пише znaj.ua.

Проект затвердить букву ґ для передачі іншомовного звуку [g] у прізвищах типу Ґете, Ґуллівер, Васко да Ґама, але можливо також звичне написання з г. Аналогічний компроміс пропонується для літери ф у словах грецького походження - можна буде писати, як кафедра, так і катедра, як міфологія, так і мітологія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міносвіти пропонує новий український правопис

Звук [j] в звукосполученнях [je], [ji], [ju], [ja] завжди буде передаватися буквами є, ї, ю, я: Хаям замість Хайям, Савоя замість Савойя, фоє замість фойє. Пропонується писати слово пів з іменниками окремо, якщо мається на увазі половина (пів години, пів Києва). Якщо пів із іменником складає єдине поняття, вони пишуться разом (півзахист).

У соцмережах українці пишуть, що тепер всі правила доведеться "зубрити заново". Багатьох дивують такі зміни.

Зауваження та пропозиції до проекту нової редакції Українського правопису можна надсилати до 15 вересня 2018 року на електронну адресу секретаря Української національної комісії з питань правопису [email protected]

Чинний правопис української мови є наслідком і узаконення української радянської мови, яку "нормалізовано" у 30-80-і роки ХХ ст.

В Україні досі використовують правопис сталінських часів.

Ідея змінити чинний правопис з'явилась на I Міжнародному конгресі україністів 27 серпня—3 вересня 1993 р. 8 червня 1994 р. Кабмін затвердив склад Української національної комісії з питань правопису при Кабінеті Міністрів України на чолі з тодішнім віце-прем'єром міністром М. Жулинським.

Змінами правописної норми почав займатися Інститут української мови на чолі з член-кореспондентом НАН України Василем Німчуком, який відновили 1991 року.

Зараз ви читаєте новину «"Индик", "икавка" і "віцепрем'єр": мережа обговорює нові правила правопису». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 206
Голосування Хто має отримати національну кінопремію "Золота дзиґа" за найкращий український фільм 2019 року?
  • Вулкан
  • Гуцулка Ксеня
  • Додому
  • Мої думки тихі
  • Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго
  • Інший фільм
Переглянути
Погода