28-річна Яна Грузиненко працювала волонтером в Іспанії в магазині органічних продуктів за програмою Еразмус +. Познайомилась з іспанцем Джозепом та почала з ним зустрічатись.
"З Джозепом я познайомились в інтернеті. Я й досі не знаю, чому йому тоді відповіла. Не мала наміру з кимось знайомитись, тим паче, мати стосунки. Ми розмовляли лише англійською і, як виявилось, у нас дуже багато спільного. Однакові захоплення та цінності в житті. Після двох місяців спілкування онлайн він вирішив зі мною зустрітись. Потім зустрічались лише на вихідні один раз на два або три тижні, так як у кожного були свої обов'язки та робота. З його мамою та бабусею ми познайомились після того як його 90-річна бабуся сказала: "Давай вже її показуй, а то всі твої друзі її знають, а ми ще не бачили". Я дуже хвилювалась, але його мама хвилювалась більше. Зі мною старались всі розмовляти іспанською мовою, але вперта бабуся розмовляла лише каталонською. Потім було знайомство з іншими членами родини. Все це мені нагадувало продаж коня на ярмарку. Ходиш від дому до дому, посміхаєшся, а його по плечу всі хлопають, типу "чудовий вибір". З моєю мамою він був знайомий заочно. Вживу познайомився в той день, коли приїхав забирати мене з моїми речами в Каталонію. До цього я жила на півночі Іспанії в Астуріас. Мама дуже хвилювалась, навіть зараз постійно запитує чи все добре. Коли є можливість, вона приїзжає в гості і зі спокійним серцем бачить, що у нас все добре".
Стосунки з іспанцем змусили Яну Грузиненко змінити місто.
"Я переїхала з півночі Іспанії до Каталонії. І почала жити з Джозепом в цивільному шлюбі. Почала вивчати іспанську та каталонську мову в школі. Перший рік мову я вчила в благодійній організації, яка займалася питаннями біженців з Африки. Вони чомусь мають більше привілегій та більш позитивне ставлення від іспанців, ніж наші біженці. Викладач був професором в університеті і на волонтерській основі раз в тиждень проводив уроки. Після проекту і переїзду в Каталунію я зрозуміла, що треба підвищити рівень іспанської та почати вчити каталонську. Записалась в офіційну мовну школу на курс іспанської та в Університет Леріди для інтенсивного курсу каталонської. Щоб в Каталонії знайти роботу потрібно володіти цими двома мовами. Каталонська мені подобається тим, що в ній є буква "ї".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Марихуаною пахло все, навіть пес" - дівчина розповіла про роботу волонтером в Іспанії
Родина Джозепа з теплотою прийняла в сім'ю українку.
"Після переїзду я отримала не лише кохану людину, але й велику родину. Нас часто запрошували на дні народження. В Іспанії це нормально прийти на день народження без подарунку. З презентами вони святкують день ангела і це свято для них важливіше. Але українська совість не дозволяла йти на свято з пустими руками, тому я готувала тортики. Іспанські солодощі бажають кращого, тому моя домашня випічка розліталася дуже швидко. Зараз всі тільки й чекають на десерт на наших сімейних святах. У іспанців не прийнято накривати столи, щоб не було, де поставити тарілку. Вразило, що дитяче свято святкують з чіпсами, солодкими паличками, колою та іншими газованими напоями. Іспанія дуже різноманітна своїми стравами. Кожен регіон має свою коронну страву. Валенсія - це зажди паелья. В кожному регіоні її готують по-різному. Південь Іспанії - це холодне гаспачо. Північ - це різноманіття сирів м'яса та головна страва астуріас – фабада. Це горщик з квасолею та трьома видами ковбас, томленний на повільному вогні. Каталонський сніданок - це хліб натертий томатом, политий олією зі шматочком хамону. Традиційний страва – паелья з додаванням м'яса або чорнил кальмара, восьминіг з картоплею, та мідії. На десерт замовляють каталонський крем. На смак, як заварний ванільний крем з кірочкою з розтопленого цукру. Або флан - пудинг з кави, ванілі або кокосу. Популярністю користується варений в молоці рис з додаванням кориці та лимону. В нашому регіоні дуже популярні равлики. Їх їдять тушкованими з ребрами, смаженими на пательні або запеченими на вогні. Це улюблена страва нашої родини, тому готувати їх я навчилась швидко. Є навіть маленька традиція, коли після дощу всі виходять збирати равликів, щоб потім їх приготувати на обід чи вечерю".
Яна Грузиненко відкрила в собі талант кондитера. Планує продовжити займатись фотографією. Не працює, бо Джозеп добре заробляє та дозволяє займатися самоосвітою.
"Ми з ним живемо в цивільному шлюбі. Тут він прирівнюється до звичайного. В мене ті ж права, що в тих, хто одружився офіційно. Є багато стереотипів щодо чоловіків в Іспанії. Мачо з Андалузіі вважають лінивими та ловеласами, з країни Басків - вживають багато непристойних слів, каталонців вважають дуже скупими. Моє кохання Джозеп з корінних каталонців, але руйнує цей стереотип. Іспанські чоловіки дуже цінують своїх жінок. В Україні рідко коли зустрінеш татуся, який прогулюється з дитячим візочком. Тут це повсякденна справа. В Іспанії дуже активний феміністичний рух, тому лише з нашою жінкою поруч іспанець може відчути себе справжнім чоловіком".
Придумали спосіб подорожувати частіше і з користю. Такий різновид подорожей назвали paycation, що в перекладі з англійської означає "заробляти під час поїздки".
Коментарі