Учені прогнозують землетрус техногенного походження силою понад 4 бали у містечку Стебник Дрогобицького району, де розташоване найбільше родовище калійних солей в Україні. Причиною катастрофи може стати занедбана калійна копальня.
— У шахті утворилися 200-метрові камери. Їх провал і може призвести до техногенного землетрусу. Його відчує не лише Стебник, а й найближчі до нього населені пункти, — каже науковий співробітник відділу сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики Роман Пронишин, 69 років. — Віднедавна держава вирішила зняти підприємство з видобутку "Полімінерал" зі свого балансу і віддати його у приватні руки. Покупця досі не знайшли, а фінансування припинили. З квітня цього року порожнини стебницької шахти, а це 8 мільйонів кубометрів пустот, живуть своїм життям. Якщо фінансування найближчим часом не відновити і не заповнити порожнини, внаслідок землетрусу постраждають автодорога Дрогобич — Трускавець, водогін Гірне — Дрогобич, електромережі, підземні комунікації району.
Де ще в області ймовірні такі катаклізми?
— Найбільший землетрус, який можливий на Львівщині — це 6 балів. Він настане після поштовхів у румунських Карпатах. Там на території сейсмоактивної зони Вранча такі явища відбуваються на глибині 150 кілометрів. Тоді відчуває і Львів, і навіть Москва. Руйнувань це не принесе, постраждають хіба що висотні будинки — може потріскатися штукатурка. З техногенних причин поштовхи до 4 балів можливі у Червонограді та Великих Мостах Сокальського району. Адже там теж видобувають вугілля, а пустоти не заповнюють. Якщо почнеться видобуток сланцевого газу, через сотні років це теж може спровокувати незначні зрушення.
У Комарному Городоцького району наша апаратура зафіксувала невеликі поштовхи, але люди їх навіть не помітили
Які найбільші землетруси були в нас?
— Маємо сейсмічну карту за тисячу років. Невеликі поштовхи трапляються раз на 30 років. 6-бальні бували двічі — 1670-го в селищі Шкло біля Яворова та 1875-го у Великих Мостах, до Львова дійшла хвиля у 4 бали. Шість років тому в Комарному Городоцького району наша апаратура зафіксувала невеликі поштовхи, але люди їх навіть не помітили. У Львові трясло на 3-4 бали 1802-го, 1940-го, 1977-го, 1986-го.
Що робити людям під час землетрусу?
— Якщо він почався раптово, коли залишити помешкання неможливо, необхідно встати біля одвірків чи вікна. Щойно стихнуть перші поштовхи — швидко вийти на вулицю. Не можна стояти поблизу об'єктів, де є легкозаймисті та сильнодійні отруйні речовини, на мостах і шляхопроводах. Не можна триматися за високі стовпи і паркани, ховатися на нижніх поверхах і в підвалах будинків. Усі транспортні засоби мають зупинитися, пасажирам слід вийти та відійти на безпечну відстань.
Коментарі