понеділок, 17 жовтня 2011 00:30

Заготовити дрова на зиму можна за 300 гривень

Автор: фото: Марія КУЗЬМИН
  Степан Оринчак із села Головецько Старосамбірського району рубає дрова на своєму обійсті. Його дочки Христина (крайня ліворуч) та Павлина з сусідським хлопчиком Ігорем (у центрі) складають поліна у дровітню
Степан Оринчак із села Головецько Старосамбірського району рубає дрова на своєму обійсті. Його дочки Христина (крайня ліворуч) та Павлина з сусідським хлопчиком Ігорем (у центрі) складають поліна у дровітню

— Сіно й поліно — дві головні проблеми чоловіка на селі. Трави за літо вдосталь накосив, буде корові на всю зиму. А зараз пора для дров, — говорить 38-річний Степан Оринчак із села Головецько Старосамбірського району.

У п'ятницю по обіді рубає дрова на своєму обійсті. Одягнений у темно-зелений комбінезон. Цурпалки розсипаються на всі боки. Дочки Степана 7-річна Христина і на рік старша Павлина носять їх до дровітні, акуратно складають один на один. Їм допомагає сусід Ігор, 7 років.

— Пообіцяв, якщо не будуть халтурити, візьму із собою до лісу наступного разу, — каже Степан.

Оринчаки живуть в одноповерховій дерев'яній хаті на вул. Набережній. У чотирьох кімнатах стоять кахельні печі. У навколишніх селах нема газу. Місцеві палять дровами. Заготовляють їх у вересні-жовтні.

Біля стодоли стоїть саморобний трактор і причеп, збитий із стовбурів молодих дерев. Селяни возять такими сіно, гній, деревину з лісу. Називають їх диґами.

— Одиноким бабі-дідові на зиму треба зо дві такі диґи дров. А якщо є сім'я, як наша, — три-чотири, — продовжує Степан. — Щоб їх заготовити, треба два тижні працювати. Нелегка то робота. У мене є трактор, шваґер має коня. Удвох їдемо до лісу — десь за два кілометри звідси. Нарізаємо дерев, обрубуємо гілля. Конем підтягуємо стовбури з лісу на купу, щоб доїзд був. Заготовляємо мені та йому. В лісі треба зо три дні працювати. За день позвозити додому. Ще день ріжемо, але вже кожен у себе. Три-чотири — рубаємо, складаємо.

Замахується сокирою, поліно розлітається навпіл.

— Глаз-алмаз, як лінійков відміряв, — прикладає їх докупи. — Кожне полінце буде під 30 сантиметрів.

Цієї зими Степан топитиме дровами, що заготовив торік.

— Зараз уже дбаю про наступну зиму. За рік дрова висохнуть і потім добре горітимуть. Спеціально для їх зберігання зробив із дощок шопу з накриттям. Дрова там добре провітрюються, не намокають під дощем. Найкраще заготовляти вільху. Вона і тепло дає, і сажі з неї мало, і головне — лісівники не забороняють зрізати.

Заготівля дров господарю обходиться у 300 грн. Це на солярку для транспорту і на бензин для пили.

Місцевий 68-річний Петро Хохоник купує дрова в односельців. Він інвалід першої групи.

— Ті хлопці безробітні, заробляють на деревині. Продають їх таким як я, пенсіонерам. Вільху віддають по 600 гривень за диґу. Ще 400 треба дати, щоби порізали і порубали.  Найдорожче ціниться бук, ясен, береза. Коштують 800 гривень. Такі дрова — люкс! Спалив одне наруччя (оберемок дров, поскладаний на руку. — "ГПУ"), і в хаті тепленько, — розповідає Петро Федорович.

На околиці села є пилорама. Там можна купити обрізки деревини.

— За машину таких треба дати 350 гривень. Ще 200 — за порізку. Але такі дрова не годяться для зими. В хаті тепло, хіба доки топиш. Ними добре підпалювати або топити в пічці, щоб зварити їжу, — пояснює Степан Оринчак.

28

відсотків населених пунктів Львівщини негазифіковані. Без блакитного палива обходяться понад половину сіл Турківського, Сколівського, Жовківського, Перемишлянського районів. Цього року розпочали газифікацію 83 об'єктів. Щороку в області вводять в експлуатацію приблизно 20 газопроводів.

 

Чоловіків запрошують чистити ліси

— У гірських районах нема роботи і нема грошей на дрова, — говорить директор "Галсільлісу" 35-річний Павло Котик. — Цієї осені ми запровадили програму "Дрова для населення". Пропонуємо сільським чоловікам їхати з лісниками на чистку лісу. Зайву деревину можна забирати собі на дрова. Охочих записують при лісгоспах. Минулого тижня таке проводили у Славському.

— Не прийшов жоден чоловік, лише 20 багатодітних жінок. Ми не можемо їх узяти на роботу в ліс. Дали деревину по знижці. Замість 200–300 гривень за "куб" просили 85. Звертаємося до сільських голів, щоб організували чоловіків.

Найближчим часом лісівники облаштують приймальні у Турківському, Самбірському, Старосамбірському районах. Просять селян стежити за оголошеннями в районі про час і місце зустрічі.

 

Зараз ви читаєте новину «Заготовити дрова на зиму можна за 300 гривень». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути