Найбільший вибір м"яса на львівських ринках у вихідні. Хоч продавці і підвищують ціни на товар на 2–4 грн, покупців не бракує. Кілограм шинки із заднього стегна коштує 38–40 грн, із переднього — 30–35, шпондер (бекон. — "ГПУ") — 28–30 грн, за полядвицю, спинний та поперековий м"язи правлять найдорожче — по 48–50. Покупці намагаються знайти українське м"ясо, а не привезене з Польщі.
В суботу зранку у м"ясному павільйоні Привокзального ринку гамірно. М"ясо лежить на прилавках, подовгасті шматки шпондеру висять на гаках. Виставляють на продаж не всю тушу — частину м"яса тримають у холодильниках. До Львова свіжину везуть із Буського, Самбірського та Яворівського районів. Частину м"яса доправляють із Волині та імпортують із Польщі. Українські туші привозять із головами та нутрощами. Перед продажем на ринку їх оглядають працівники лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи.
— М"ясні товари проходять потрійну перевірку, — розповідає Любов Бойко, 52 роки, завідуюча лабораторією N2 Привокзального ринку. — Перед забоєм тварини її стан оглядає місцевий лікар, потім м"ясо перевіряє дільничний ветексперт і перед продажем товар перевіряємо в нашій лабораторії. На кожній туші повинен бути штамп лабораторії, а продавець мусить мати експертний висновок про якість.
Якісне м"ясо має бути рожевого кольору та пружним. Лікарі радять оглядати також лімфатичні вузли та внутрішні органи. Вони засвідчать, що тварина була здоровою.
— Можна розгледіти лімфатичний вузол на стегновій частині, — каже Бойко. — Він має бути рівного світлого кольору, без крововиливів. Добре роздивіться та торкніться до м"яса. Якщо на ньому є суха тоненька кірочка, то м"ясо добре. Варто натиснути пальцем на м"яз. Якщо слідів від натиску не зостанеться, значить, свіже.
Ще один метод перевірки м"яса — запальничка. Нею можна перевірити, чи вам не підсунуть м"ясо кнура, яке при нагріванні смердітиме сечею.
У лабораторії кажуть, українське та польське м"ясо майже не відрізнити за якістю.
— Всюди вигодовують свиней концентрованими кормами, — говорить Любов Бойко. — Єдина відмінність, що у нас туші тварин обсмалюють, а польські — ошпарюють. Тому в польського сала шкірка біленька та м"яка. Але ніяке м"ясо не зрівняється за смаком до того, що маємо з вигодуваних свиней по селах.
Покупці віддають перевагу українській свинині.
— Правду кажете, що українське? — штрикає пальцем у м"ясо львів"янка 48-річна Олександра Сянко. — А то ми на Великдень купили три кілограми шинки, звудили, то лишився маленький шматочок, заледве 700 грамів мав. А як смажиш, то воно звуглиться, ні смаку, ні кольору немає. Кажуть, тих свиней якимись преміксами годують, вони рідину в організмі затримують. Вагу наганяють, а як приготуєш, то їсти нічого.
53-річна Софія Кожушко із села Велике Передмістя Жовківського району Львівщини пояснює жінці, що та натрапила на імпортне м"ясо, бо українці кормлять свиней тим, що мають, — картоплею, зерном, буряками.
— Я сама з такого села, що ми досі дровами палимо, — каже Софія Кожушко. — Вигодовуємо у рік п"ять-шість поросяток. Решту закуповуємо по селах, за кілограм живої ваги даємо по 15–16 гривень.
Жінка підтверджує, що смак та аромат м"яса залежить від кормів. Про премікси, кормові добавки для свиней вона чула, але не купує їх.
— У нас дві корови, сметану пустили на центрифугу, відходи віддали свиням, — каже жінка. — Запарюємо комбікорм, зараз кропива в хід пішла, пізніше яблука додаватимемо.
Професор Львівської академії ветеринарної медицини Панас Столярчук, 71 рік, пояснює: у преміксах немає нічого поганого.
— Харчування із преміксами — це інтенсивна технологія вирощування свиней, — каже Столярчук. — Це як добавка, що містить мінеральні елементи, вітаміни, амінокислоти. Звичайно, вона сприяє росту тварини. У радянські часи приріст ваги у тварин був 380 грамів протягом останніх чотирьох місяців, а при сучасній технології — 650. На малій вазі ніхто свиней довго не триматиме. Премікси вигідно додавати при комплексному вигодовуванні свиней.
Продавці кажуть: у селах люди свиней довго не тримають, вигодовують шість-сім місяців, доки ті не важитимуть 60–70 кг. Таке м"ясо найсмачніше.
Коментарі