— Закупили по пару кілограмів гречки й рису, макарони, олію. Як сніги почнуть танути, до магазину не доберешся, — каже 54-річна Любов Віра із села Межиріччя Сокальського району на Львівщині. Село кілька років поспіль потерпає від весняної повені.
— Городи повністю заливає. В декого вода до вікон доходить. Головне встигнути овочі з льохів повитягувати й домашню птицю замкнути, а то за водою піде, — продовжує Любов Петрівна. — У селі кожна хата має човен, як не надувний, то залізний. Наші діти ними добираються до школи, люди — на роботу.
Межиріччя розташоване за 3 км від міста Червоноград. Налічує 973 мешканці.
— Нас було більше, але люди бачать, що не дають ради з тою водою, хати полишали, — додає. — Ми до того 30 років жили спокійно. А тут уже, мабуть, зо п'ятий рік заливає. Торік мали менше снігу, то було не так страшно. Нині боїмось загадувати, снігу випало по коліна.
До повені готуються у семи районах області. Найнебезпечніші — Миколаївський, Городоцький і Жидачівський.
— На річці Рата у селі Межиріччя вода підніметься до небезпечних позначок, якщо у березні йтимуть рясні дощі. В іншому випадку ситуація не ускладниться. У басейні Західного Бугу частина снігу вже розтанула, — говорить заступник начальника Львівського регіонального центру з гідрометеорології МНС 63-річна Світлана Колодко. — Гірша ситуація може бути на Дністрі та його гірських притоках у Сколівському, Стрийському та Самбірському районах. У горах увесь сніг ще лежить. Спеціалісти кажуть, при різкому потеплінні ґрунт не встигне відтанути. Вода не буде просочуватися у землю.
— От зараз у нас вночі мінусова температура, вдень — плюсова. Це добре, бо йде поступова втрата снігозапасів та відтавання верхнього шару ґрунту, — додає Світлана Миколаївна. — Під час різкого стрибка температури повітря вода в річках може піднятися до 2 метрів. У нижніх течіях Стрв'яжа, Стрия, на Дністрі до 3 метрів. Льодові затори можливі на річці Стрий у Турківському та Сколівському районах.
Рятувальники кажуть, до повені давно готові.
— Ми ще з осені аналізуємо ділянки можливого затоплення. Уточняли карти-схеми, плани й розрахунки сил для підриву можливих льодових заторів, — розповідає майор Павло Василенко, 32 роки, з обласного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій. — Усі рятувальні підрозділи забезпечені технікою, човнами.
Воду затримують на два тижні
— Найефективніші під час повені акумулюючі ємкості. Це велика територія відокремлена від населених пунктів і сільськогосподарських угідь дамбами, — розповідає заступник начальника обласного управління водного господарства Наталія Крута, 29 років. — Така система працює біля села Монастирець у Городоцькому районі. Подібні будують у селах Чайковичі Самбірського району і Мости Дрогобицького.
Під час паводка вода з річки заповнює чашу ємкості. Максимальний об'єм 50 мільйонів кубометрів води. Цього достатньо, щоб знизити рівень на 2-3 метри. Села й райони, що розташовані нижче за течією, менше потерпають від підтоплень.
— Повінь зазвичай триває від трьох до семи днів, а потім за два тижні акумулююча ємкість поступово віддає затриману воду до річки. Вони захищають від підтоплення 30 тисяч гектарів території і 25 населених пунктів. Такі системи працюють у всій Європі. Правда, ми на відміну від європейців, мусимо щороку чистити береги річок від сміття поблизу дамб. Бо воно може забити отвори, і дамбу прорве. Тому для укріплень готуємо мішки з піском, гравієм. Цього року вже заготували майже 40 тисяч.
Коментарі