вівторок, 23 січня 2007 16:42

Тракторист Вадзюк перечитав усю сільську бібліотеку

Автор: фото: Наталя ЛАЗУКА
  Ігор Вадзюк на власному подвір’ї у селі Лучка на Тернопільщині
Ігор Вадзюк на власному подвір’ї у селі Лучка на Тернопільщині

62-річного Ігоря Вадзюка в селі Лучка на Тернопільщині називають Академіком. Тракторист перечитав усі книжки в сільській бібліотеці. Знає напам"ять чималу частину "Кобзаря". Часто цитує українських і зарубіжних класиків. У церкві прислуговує дяком. Незважаючи на гострий розум і гарну пам"ять, за радянських часів не зумів здобути освіти. Ігоря вважали дитиною ворогів народу.

На подвір"ї Вадзюків вітаюся звичним "Доброго дня!". Господар зустрічає ніби насторожено.

— Слава Ісусу Христу! — різко відповідає. — Чому ви кажете "Добрий день"?

— Щоби день був добрий, — кажу здивовано.

— Неправильно! "На здоров"я" пішло від того, що колись давно діти Гіппократа шукали панацею, від якої людині ставало б легше. Знайшли горілку, а тепер із нею борються. Це ви й самі знаєте, навіщо буду вчити, — махає рукою. — Так само й "Добрий день". Коли заходите до чиєїсь оселі, кажіть: "Мир вам!" — так Ісус учив. А коли Його розіп"яли, то в них став добрий день — це від того пішло.

На обійстя виходить дружина Ігоря. 62-річна Марія Петрівна 30 років працює бібліотекарем у сусідньому селі Миролюбівка. Там близько 3800 книжок.

— Чоловік усі перечитав, — каже пані Марія, витираючи руки об фартух. — Кожну книжку додому приносила, а він читав і читав. Минулого літа багато літератури одержали — 100 книжок. Він і їх  перечитав. У селі вже повмирали всі, хто раніше до бібліотеки ходив. Хіба діти читають — їх у школі заставляють.

— Із ким з односельців найбільше спілкуєтеся? — звертаюся до Вадзюка.

— Із жінкою — кому я більше можу відкривати таємниці? — відповідає він.

Приносить дві книжки з літньої кухні.

— Григорій Сковорода, — показує сіру. — А ось Біблія. Це найголовніші для мене книжки. Там істина на кожен день життя. Люблю також журнал "Перехід ІV".

— А зарубіжну літературу читаєте?

Мене навіть у комсомол не приймали

— У нас був увесь Дюма, — говорить пані Марія. — Ви, напевне, змерзли. Ходімо до кухні.

Вадзюки живуть із донькою, яка працює у селі землевпорядником, і чотирма онуками. Зять поїхав на заробітки до Англії, в Манчестер.

— Уже десять років минуло, як сина поховали, — зітхає господиня. — Що поробиш — така воля Божа.

Запрошує присісти.

— Знаєте, мій батько Степан за польського уряду закінчив торговельний технікум, — каже Вадзюк. — Мама Михайлина займалася домашнім господарством. А дід був стражником оцієї дороги, що біля хати. Її Цісарською називають, бо за Франца Йосифа побудували. Йде від Микулинців до Мишковичів. Дід мене всього навчив. Розказував, що води в Конопківці та ці болота використовували ще дружинники, яких присилала княгиня Ольга. Вони лікували рани, які не гоїлися, бо печеніги вмочували стріли в дохлятину. А ще казав, що  християнство в нас було на 100 років раніше.

Читати та писати Ігор навчився в п"ять років.

— Мій батько з сусідньої Миролюбівки, а женився у Лучці. Мамин брат був в УПА. Через це 1950 року, після останнього бою, батьків судили. Маму забрали на саме Вознесіння. Батька пізніше, бо був на фронті. Поніс через три місяці їй передачу й не повернувся. Аж із Воркути написав, із шахти. Маму в Салехард на лісоповал вивезли. А мене з 3-річним братом Григорієм до Миролюбівки забрали бабця й дід. Жили у них до 1956-го, доки батьки не повернулися.

Вадзюк пробував вступити до Бережанського технікуму механізації та сільського господарства.

— Мене навіть у комсомол не приймали, бандерою називали, — розповідає чоловік. — Як я міг учитися? Ходив до вечірньої школи в Микулинцях. У восьмому класі запізнився на екзамен з української мови та літератури, бо працював прицепщиком. Вибрав хутцем білет "Роль поета в поемі Лесі Українки "Давня казка". Почав відповідати словами поетеси: "Не поет, хто забуває про тяжкі народні рани, щоб собі на вільні руки золоті надіть кайдани?" Учителька дуже здивувалися, що у вечірній школі є такі учні. Але вчитися мені не випало. Знаєте, у нас не люблять сильних і розумних людей.

Ігор Вадзюк уже 50 років заробляє на життя трактором "МТЗ-82". Односельці часто просять його зорати город.

— У Лучці кажуть, краще старшого порада, ніж молодого робота, — показує руки Ігор. — Сільський дядько мусить усе вміти. Усе сам роблю, ніяких майстрів не прошу. Раніше мав два комбайни — зерновий та бурячний. А ще трактор — коли я був удома! До другої ночі копав буряки.

— А читати коли встигали?

— Ночами, доки не засинав. Якщо не було книжки цікавої чи свіжої газети, етикетки на продуктах перечитував.

— А якби здобули освіту, ким стали би?

— Людиною, — коротко відповідає Вадзюк. — Бо все інше — суєта. Головне, щоби Бог від мене не відвернувся. Соломон був мудрим і багатим, але нічого в нього не вийшло. А я знаю, що в мене є охоронець. У критичних ситуаціях відчуваю його захист.

Зараз ви читаєте новину «Тракторист Вадзюк перечитав усю сільську бібліотеку». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути