"Нам розказували, що у львівських гуртожитках страшне що твориться — таракани, миші. Мама тазики в машину загрузила, тряпок всяких набрала. Приїхали, півдня в шоці були. Всюди євроремонт, гранітні сходи, столова, як в дорогому ресторані, — говорить другокурсниця Львівського інституту банківської справи рівненка Яна Малюта, 18 років".
Напередодні 1 вересня вона поселилася в гуртожитку цього закладу. Це 5-поверхівка на вул. Коперника, 14 у центрі Львова. Раніше це був аварійний житловий будинок. Національний банк реконструював його під гуртожиток. На ремонт витратили понад 7 млн грн. 2002-го тут заселилися студенти.
— Дівчата, показуємо перепустки, беремо ключі. Прошу всіх перезуватися, — у понеділок по обіді студентів зустрічає вахтер гуртожитку. Показує на пронумеровані шухлядки.
Двоє хутко знімають чоботи, одягають капці. Замикають свої ящики та піднімаються до кімнат.
— В нас тут строго. І правильно, а то з двору прийдеш, болото розноситься, — веде у свою кімнату 20-річна Інеса Цибульська.
Приїхала вчитися із Закарпатської області. Мешкає з однокурсницею у кімнаті-двійці на четвертому поверсі. Тут ще 13 кімнат на 30 студентів. Спільні кухня, туалет і душ. Є гаряча та холодна вода.
У кімнатах євроремонт. Пластикові вікна, дерев"яні двері, паркет. Меблі під колір стін та штор.
Дівчата, показуємо перепустки, беремо ключі. Прошу всіх перезуватися
— Ортопедичні матраци на кожному ліжку, — каже Інеса. — Щотижня безкоштовно видають чистеньку постіль та рушники. Інтернет в кімнатах маємо. Комп"ютери, ноутбуки свої привезли.
Ідемо на кухню. Яна Малюта готує обід. Доки яєчня шкварчить на сковороді, протирає стільниці.
— Тримаємо чистоту разом з прибиральницею, — пояснює. — Тут шкода бруднити. Меблі сучасні, дорогі, стільниці з термопокриттям, біленька плиточка на підлозі, — розповідає. — У підвалі є клуб "Оаза". Там дехто на обід ходить, за 14 гривень перше, друге і десерт. Інтер"єр під старовину, навіть камін є. Студенти там ще дні народження празнують.
За місце в гуртожитку платять 300 грн на місяць.
— Стараємося всіх наших забезпечити житлом. При необхідності в кімнати ставимо додаткові ліжка. Зараз в цьому гуртожитку мешкає 125 студентів, — говорить 39-річна Ірина Жеребило, заступник директора Львівського інституту банківської справи. — Маємо ще один гуртожиток на вулиці Жовківській. Там 350 студентів.
"Лише 10 відсотків вирішили знімати житло"
Гуртожитки найпопулярніших у Львові вузів — Політехніки та Національного університету ім. Івана Франка — значно поступаються гуртожиткам Інституту банківської справи за комфортністю. Вартість — приблизно 100 грн на місяць. Бракує 200–300 місць.
В Івано-Франківському технічному університеті нафти і газу є вісім гуртожитків на 2 тис. студентів.
— Це приблизно 70 відсотків від потреб, — каже Валентина Качало, директор студмістечка. — У всіх гуртожитках є душові кабінки, гаряча вода подається тоді, коли і по всьому місту. Плата за проживання — 90–100 гривень на місяць. У гуртожитку N7 живуть студенти-іноземці, він дорожчий — 2950 гривень за рік. Там стоять водонагрівачі. Цьогоріч провели капітальний ремонт у двох секціях, завезли нові меблі та встановили нову сантехніку.
Тернопільський технічний університет ім. Пулюя має три гуртожитки.
— У нас зараз перенаселення. Доводиться селити по четверо у трійки. Кого такий варіант не влаштовує, той шукає квартири, — говорить Олег Кравець, голова студпрофкому. — Стан гуртожитків задовільний. Де умови гірші, там і ціна проживання нижча. Наприклад, у першому гуртожитку — 97 гривень на місяць,
а у третьому — 79.
У Луцькому технічному університеті діє два гуртожитки. Живуть 1120 осіб. 400 місць бракує. Розроблена технічна документація на будівництво третього гуртожитку, але через недостатнє фінансування будівництво заморожене.
У семи гуртожитках Рівненського державного гуманітарного університету живуть 3 тис. студентів.
— Ми вже розселили всіх. Цього року як ніколи багато людей пішли в гуртожитки. Лише 10 відсотків вирішили знімати житло, — розповідає 48-річна Віра Бабак, директор студмістечка. — У нас хороші умови, всюди євроремонт. На стелі поклеєні касетони, на підлозі — лінолеум. Проживання коштує 80–130 гривень на місяць. Ціна залежить від кількості людей у кімнаті та від площі помешкання.
У гуртожитках Ужгородського національного університету — 3060 студентів. 450 нема куди поселити.
— Кошти на капітальний чи поточний ремонт гуртожитків із міністерства не виділяли нам уже три роки, — каже ректор Микола Вегеш, 47 років. — Щороку проводимо невеликі ремонти за власні гроші. Але цього мало, бо гуртожитки перебувають у поганому стані. Щоб відремонтувати тільки один, потрібно 2 мільйони гривень.
Ірина КОПИСТИНСЬКА, Сніжана РУСИН, Олена ДЗІК, Олена ВЛАСОВА
Коментарі