27 серпня у Павлівці Тисменицького району на Івано-Франківщині стартували міжнародні голубині перегони. Господарство, де вирощують і тренують птахів, міститься на території колишньої ферми. Її спеціально викупив 37-річний німець Матіас Гопфнер. Він три роки живе у Павлівці.
— Голубі — це моє хобі, — ламаною українською каже Матіас. Високий русявий синьоокий чоловік. На шиї — товстий золотий ланцюжок, на руці — позолочений годинник. — Тримаю їх із першого класу. Мій тато теж займався розведенням голубів.
Перший поверх голубодрому ремонтують — готуються до виставки декоративних голубів. Поряд — лікарня для хворих птахів і кімнати для гостей. Чотири недужі голуби сидять в окремих клітках. Трохи далі — кілька декоративних, із розпущеними віялом хвостами, з величезними, ніби надутими, грудьми, із кучерявим і м"яким пір"ям. Окремо тримають місцевого Кінг-Конга.
— Це порода Кінг, або голуб-курка, — пояснює працівник голубодрому Володимир Вівчаренко, 23 роки. — Він їстівний.
На другому поверсі стоять великі дерев"яні клітки з металевими сітками. Всередині — перекладини у формі дашків і годівнички із зерновою сумішшю. На долівці — купа пташиного посліду.
— Наша прибиральниця цьоця Ґєнка має багато роботи щодня, — Матіас киває у бік повненької жіночки років 60 із відром та шваброю.
У голубівнику тихо. Майже всі клітки порожні. Лише у двох сидять голубки зі щойно вилупленими пташенятами.
— Усі летіти на тренування, — пояснює Матіас. — Вертатися через годину. А ці — висиджують діти.
— Самка за раз виводить по двоє пташенят, — допомагає Володимир своєму керівникові, якому кожне слово українською дається нелегко. — Висиджує 19 днів. За рік несеться 5–6 разів. Але не всі голуби придатні для спорту.
Контрабандисти переправляють голубами коштовності
— Це елітні птахи. Їх дав для селекції найкращий голубовод світу Ван ден Поль із Бельгії. Його голубі — чемпіони Європи та світу. Спортивні птахи мають свій номер, як у породистих псів, — Матіас показує на клітку і виймає з шухляди блакитний бланк. На папері зазначені номер голуба, країна походження, дані про батьків і пращурів аж до четвертого коліна, їхні досягнення.
Суть голубодрому — виростити птахів-спортсменів, які якнайшвидше подолають багатокілометровий шлях додому. Такі голуби, де б не були, завжди повернуться до свого голуб"ятника. Тренують їх із самого народження, регулярно випускають за кілька кілометрів від дому і щоразу збільшують відстань. Кажуть, що голуби можуть пролетіти до трьох тисяч кілометрів.
— Раніше їх називатися поштовими, — розповідає Матіас. — На війні вони переносили різні повідомлення. Колись кожен лицар мав свого голуба і ним попереджав жінку або коханку про свій прихід. Зараз їх називати спортивними і використовувати переважно для змагань. Контрабандисти часом переправляють із ними коштовності та наркотики.
Матіас каже, що приїхав у Павлівку, бо знайшов тут дружину — Марію:
— Маю пилораму. Забрав з дому своїх голубів. У світі це популярна розвага. В Україні поки що не дуже. Крім нашого, є голубодроми в Києві та Криму. Але там вони набагато менші — на 400 птахів. А наш — на 1200.
— Цього року змагаються 600 голубів із Голландії, Бельгії, Франції, Німеччини, Румунії, Чехії, Латвії, Росії та України, — розповідає Володимир. — На фінал 16 вересня з"їдуться всі їхні власники.
— На голубів можна робити ставки, як на коней, — продовжує німець. — Голубоводи купувати найкращі птахи, потім селекціонувати їх, потім давати на змагання і заробляти на цьому великі гроші. Найдешевший голуб коштує сто гривень. А чемпіон — від ста євро. Ми тренуємо їх чотири місяці. Голубоводи дай нам своїх голубів і платять гроші, щоб ми їсти дати, лікувати, учити. Голуб має жити як спортсмен — їсти вітаміни, мати режим. За тренування одного голуба беремо 15 євро. Кожен третій — безкоштовно. А в Німеччині за одного голуба платять 150 євро.
До голуб"ятника злітаються птахи. Перша сотня довго кружляє над дахом. Нарешті один сідає на віконечко.
— Напевно, буде чемпіоном, — припускає Вівчаренко. — Прилетіти додому — це ще не перемога, треба першим сісти на віконечко. На лапці є кільце з чіпом, сигнал надходить на комп"ютер.
— Не всі голубі є розумні, — киває головою Матіас. — До фіналу долітають тільки 20–30 процентів. Це — еліта! Їх зразу купляють. Інші збиваються з дороги або їх яструби атакують. Буває, що в голуба під час польоту кістка капут. Тоді лікар їх ремонтувати, накладати спеціальні шини.
Високо в небі з"являється яструб. Володимир виймає з кишені свисток, дме, той видає пронизливий звук. Голуби відразу залітають у приміщення.
— Це сигнал небезпеки, — пояснює Вівчаренко. — Раніше мали свого яструба, щоби відганяв чужих. Але він здох.
У фіналі птахи пролетять 410 кілометрів
У світі налічується 800 порід голубів. Тридцять із них вивели в Україні.
Перший тур міжнародних голубиних перельотів розпочався 27 серпня. Птахи летіли 105 км з Борщева Тернопільської області до Павлівки на Івано-Франківщині. Переміг голуб із Бельгії. Загубилося 30 птахів.
У другому турі 3 вересня першим фінішував український голуб. 210 км від селища Копайгород на Вінниччині не подолали 27 голубів.
Третій тур відбудеться 10 вересня, а фінал — в Умані на Черкащині. Голуби пролетять до Павлівки 410 км.
Коментарі