Субота, 30 серпня 2008 07:14

На статус біженця нелегали чекають декілька років

Автор: фото: Сніжана РУСИН
  Юрист-консульт міграційної служби Вікторія Ковач розмовляє із пакистанцями Азеріком Ікбаром (праворуч) і Насі Ахманом в Ужгородському обласному відділі міграційної служби
Юрист-консульт міграційної служби Вікторія Ковач розмовляє із пакистанцями Азеріком Ікбаром (праворуч) і Насі Ахманом в Ужгородському обласному відділі міграційної служби

На вулицях закарпатських міст більшає нелегальних мігрантів. Аби законно перебувати на території України, вони мають отримати статус біженця. Ця процедура триває від шести місяців до кількох років.

27-річний Азерік Ікбар із пакистанського міста Гуджарате в Україну потрапив торік. Спершу його тримали в пункті для нелегалів у селі Павшино під Мукачевим. Коли чоловік подав заяву на отримання статусу біженця — відпустили. Міграційна служба видала довідку, що дозволяє тимчасово проживати в Україні.

До обласного відділу міграційної служби на вул. Загорській у місті Ужгороді Азерік прийшов із товаришами-пакистанцями Насі Ахманом, 38 років, та 22-річним Шолкадом Алі. Спеціалісти служби відмовили Азеріку Ікбару в наданні статусу. Іноземець оскаржує рішення в суді.

— В Європу тікали через війну, — пояснює російською Азерік. — Планував потрапити до Німеччини або Іспанії чи Італії. Тепер орендуємо будинок на вулиці Островського, платимо 300 доларів.

У Пакистані Азерік займався будівельним бізнесом. В Україні працевлаштуватися не може.

— Гроші присилають родичі з Європи, — каже. — Якби була робота в Україні, я б лишився тут жити.

Насі Ахман і Шолкад Алі прийшли до міграційної служби на співбесіду.

— В Україні — вісім місяців, — перекладає їхню відповідь Азерік. Чоловіки не володіють ні російською, ні англійською мовами. — Просимо політичного притулку.

Такі іноземці, як Азерік Ікбар, не підпадають під жодну із категорій біженства.

— Закони України недосконалі, — розповідає начальник відділу міграційної служби в Закарпатській області Микола Товт, 54 роки. — В одній статті розглядаються п"ять категорій біженців: політичні, соціальні, національні (расові), громадянські та релігійні. В іншій йдеться, що Україна не може депортувати іноземців, яким у їхній країні загрожує небезпека. До цієї категорії належать такі люди, як Азерік. Виходить, надати їм статус біженця Україна не може, але й вислати додому не має права. Ці втікачі роками проживають у нас, по кілька разів подають заяви на отримання статусу, судяться.

Нелегальна міграція через Україну посилилася із 2002 року, після прийняття закону, за яким утікачі мали можливість просити в нашої країни притулку.

— Українські закони цілком лояльні для міжнародних мігрантів, — каже Товт. —  Дивіться, Італія ввела кримінальну відповідальність за незаконний перетин кордону.

На міграційну службу Закарпаття припадає 70% усіх звернень із приводу надання статусу біженця, які розглядаються в Україні. Торік до служби звернулося 1187 утікачів, за шість місяців цього року — 524.

— Найчастіше статус просять пакистанці, індійці, сомалійці, бангладешці, іракці, афганістанці, палестинці, — продовжує Микола Товт. — Із півтисячі заяв задовільненими можуть бути тільки 4–5.

Більшість закарпатців упереджено ставляться до темношкірих утікачів. Насамперед, остерігаються східних хвороб. В Ужгороді траплялися випадки нападів на темношкірих мігрантів.

— До міліції вони, правда, не зверталися, — каже Товт, — але зізнавалися нам про напади під час співбесіди. Більшість нападників — 15–16-річні підлітки. Тому мігранти ходять містом групами по 5–6 осіб. А місцеве населення, спостерігаючи за ними, боїться.

Аби зменшити нелегальну міграцію через Україну, слід укріпити східні кордони, вважає Микола Товт.

— А якщо втікач усе-таки потрапив до нас, треба надати йому легальний статус. Щоб він не перебував у підпіллі, — додає.

Зараз ви читаєте новину «На статус біженця нелегали чекають декілька років». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода