24 січня директора львівського комунального підприємства "Збиранка" Богдана Горбаля, 59 років, оштрафували на 850 грн. Підприємство вивозить відходи обласного центру на Грибовицьке звалище без дозволів.
— Ми зобов'язали Львівську міськраду забезпечити моніторинг стану підземних та поверхневих водних об'єктів, атмосферного повітря, ґрунтів та рослин навколо звалища. Але на сьогодні ці вимоги не виконані, — кажуть у прес-службі Державної екологічної інспекції області.
На полігон у Великі Грибовичі Жовківського району 55 років звозять сміття зі Львова. На площі 40 га назбиралося близько 50 млн т відходів. Шар непотребу сягає 60 м.
Жителі навколишніх сіл понад 10 років вимагають закрити звалище. Кілька разів перекривали міжнародну трасу Львів — Рава-Руська.
— Проте влада нічого не робить, — каже Марко Шпікула, 36 років, із Великих Грибовичів. — А ми щодня нюхаємо сморід. Сусіднє село Малехів найбільше потерпає. Воно ж за якихось півкілометра від звалища. Фільтрат того сміття, токсичних відходів, стоки з гудронових озер течуть прямо в річку Малехівку, отруюють воду в криницях. Люди вже зневірилися. Раді хоч тому, що завдяки смітнику провели водопровід. Багато хто з наших ходить на полігон сортувати сміття. Мішки здають переробникам. Ті приїжджають вантажівками, на місці розраховуються з людьми. Ясно, що той бізнес нелегальний. Львівська влада про це знає, але мовчить. Певно, отримує свою частку.
Їдемо на полігон зранку 19 січня. Він за 3 км від траси. Над звалищем кружляють сотні ворон. Полігон без огорожі, вітер розносить сміття на кілька кілометрів. Від смороду нудить. До входу від села прямує гурт людей. Чоловіки й жінки вдягнені в брудні штани, болоньєві куртки. Тримають довгі палиці й великі саморобні сітчасті мішки. На звалищі розходяться, вигортають з-під завалів пластикові, скляні пляшки, папір, металеві речі.
— Ти хто такий? — кричить огрядна жінка років 40, вимахує металевою мотикою. — Ану вали звідси. Нам реклами не тре!
Запитую чоловіка пенсійного віку, скільки заробляє на день.
— Думаєте, приємно тут ритися у смітті? — відповідає неохоче. — Аж самому гидко буває. А шо ж поробиш? Пенсія просто смішна. Вже би вмирав, але дітей шкода. У них тоже роботи нема. То тутво трохи пориюся та й яку копійку зароблю.
Півроку тому обласна санепідемстанція проводила перевірку в селах біля звалища. У повітрі, ґрунтах та воді виявили перевищення шкідливих речовин.
— У такому стані, як зараз, звалище не може функціонувати, — каже головний санітарний лікар області Роман Павлів. — Там терміново треба збудувати очисні споруди — для переробки інфільтрату, який виходить звідти.
Чиновники львівської міськради від коментарів утримуються.
5 000 000
СТІЛЬКИ кубометрів твердих побутових відходів щодня створюють жителі області та промислово-господарський комплекс. Централізованим збором вивозять лише 37% непотребу. Решту — стихійно.
В області діють 357 звалищ. Найбільше їх у Золочівському, Сокальському, Самбірському та Мостиському районах. 75 не відповідають санітарним вимогам. Іще 46 слід негайно закрити.
Коментарі