вівторок, 13 лютого 2007 19:17

Малька форелі розводять на термальних джерелах

Автор: фото: Віталій ГРАБАР
  Завідувачка дільниці рибного господарства ”Рудники” Наталія Дачковська витягає підсаком з води форель. Мальок набирає 350 грамів ваги за півроку
Завідувачка дільниці рибного господарства ”Рудники” Наталія Дачковська витягає підсаком з води форель. Мальок набирає 350 грамів ваги за півроку

Із середини лютого господарство "Рудники" Львівського рибкомбінату закладає в інкубатор ікру форелі. Перше потомство з"явиться через 45–60 днів.

Найбільший в Україні інкубатор для розведення малька розташований поблизу села Солонськ Дрогобицького району Львівської області.

— У нас є один секрет — для форелевого інкубатора вибрали вдалу ділянку неподалік термальних джерел, — розповідає директор рибного господарства "Рудники" 55-річний Михайло Грабович. — Вода тут постійно має однакову температуру — вісім градусів тепла. Тож мальок можна розводити протягом цілого року.

Інкубатор розміщений в одноповерховому цегляному приміщенні, розділеному на кілька кімнат. У найменшій — порожні пластмасові лотки у декілька ярусів. За кілька днів рибоводи почнуть "доїти" форель. Ікру збиратимуть на озері "Байкал-2" у сусідньому Миколаївському районі.

— Закласти її в інкубатор плануємо 15 лютого, — каже Михайло Володимирович. — Наші працівники вручну акуратно витискають ікру з самок, а потім так само вручну вкривають її молоком самців. Ікра золотистого кольору. В один лоток поміщається 5–6 тисяч ікринок.

У сусідній кімнаті стоять довгі ванни. З-під кранів крізь спеціальні металеві решітки струменить вода. Зграйка дрібненьких рибинок збилася в кутку ванни під цівкою.

— Для форелі головне — високий вміст кисню у воді, а решітки збагачують ним воду, — пояснює рибовод Віра Осередчук, 50 років. — Це однограмові мальки. Через місяць важитимуть по 35–40 грамів.

У "Рудниках" 40-грамових мальків купують рибні господарства з усієї України. Частину в спеціальних контейнерах перевозять на свої озера. До форельника близько 10 км від траси Львів—Стрий. З одного боку величезне озерне плесо —  затоплений кар"єр Миколаївського цементного заводу. Навпроти — менше озеро "Байкал-2", утворене на карстових печерах, які повимивали підземні води. Одразу від берега тягнуться металеві містки з поручнями, з яких у воду звисають сітки. Це понтони. Тут вирощують форель для продажу та маткове поголів"я, яке відкладає ікру. Із цього боку берег огороджено металевою сіткою. За кілька метрів від води маленький будинок для охорони та працівників рибного господарства.

Михайло Грабович виносить із хатини пластмасове відро з чорними дрібними гранулами — кормом для форелі. Сипле жменю у воду. Кілька сотень рибин в одну мить ударили хвостами по поверхні плеса. Тут водиться доросла форель, готова для продажу.

52-річна завідувачка дільниці "Байкал" Наталія Дачковська просить підлеглих підтягнути сітку догори. На ній можна розгледіти фіолетові плямисті животики риби. Це форель комлоопс. Рибини всі однакові — завдовжки 40 см, по 300–350 грамів вагою. Підсаком Наталія Дачковська виловлює одну — з жовтим животиком та блискучою лускою.

— Це золотиста форель, її в нас менше, бо дуже вибаглива, — розповідає Михайло Грабович. — Кидай її назад у воду, бо може загинути за п"ятнадцять секунд.

Михайло Грабович прямує з понтонів на берег і не перестає нахвалювати форель:

— У її м"ясі високий вміст амінокислот, а це корисно для серцевого м"яза. До того ж відходів дуже мало — у неї невеличкий кишечник і мало кісток.

За півроку мальок досягає товарної ваги.

— Рибина в нас росте до 350 грамів, — пояснює Михайло Грабович. — Тепер замовники рахують форель не на кілограми, а на штуки.

— Товарну рибу купують здебільшого ресторани, бари, рибні магазини, — каже перший заступник голови правління Львівського рибкомбінату Йосип Янінович, 39 років. — За рік продаємо 30–35 тонн. 2007-го плануємо вийти на 50 тонн форелі.

Форель із рибного господарства "Рудники" продають у селі Дроговиж Миколаївського району по 24 грн/кг, а на замовлення із доставкою в сусідні області — по 26,5 грн/кг.

— Ціну знизили на 13 гривень, щоби привернути замовників, — пояснює Йосип Янінович.

У львівських супермаркетах охолодженою фореллю торгують по 36–47 грн/кг.





Запечена форель від Михайла Грабовича

Директор рибного господарства "Рудники" Михайло Грабович запікає форель у фользі. Каже, рибину треба спочатку замаринувати.

— На спинці форелі зробіть кілька надрізів з обох боків, — розповідає Михайло Володимирович. — Рибину натріть приправою та сіллю. У надрізи покладіть шматочки лимону. В животик можна дати моркву із зеленню.

Форель маринувати годину. Потім загорнути у конверт з фольги і покласти на решітку в духовку. Через 30–40 хвилин риба готова. У фользі залишиться жир, у жодному разі не виливайте його — спробуйте із хлібом — смакота! Рецепт годиться і для туристів — рибину у фользі можна спекти на жару.


Райдужна форель набирає до 9 кіло ваги


У природі налічується понад 40 видів форелі. Райдужна форель, яку вирощують у господарстві "Рудники", відрізняється від струмкової з гірських річок розмірами та вагою.

— Струмкова форель виростає завдовжки 25–30 сантиметрів, важить 270–350 грамів, — розповідає Йосип Янінович. — Натомість райдужна може вирости і до 2–3 кілограмів. Місцеві рибалки досі розповідають історію, як комусь із них пощастило впіймати 9-кілограмову форель. Мабуть, утекла з господарства...

Струмкову форель можна впіймати у гірських річках Тиса і Прут. У неї яскравіше, ніж у райдужної, забарвлення. А по боках має округлі червоні та чорні цятки зі світлою вузькою облямівкою.

Зараз ви читаєте новину «Малька форелі розводять на термальних джерелах». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути