Наукова експедиція Національної Академії наук України знайшла біля села Берестяне Ківерцівського району на Волині реліктову рослину — кальдезію білозоролисту. Її вважали зниклою в Європі ще 34 роки тому. Тепер рослина знову повернеться на сторінки Червоної книги.
На рідкісну рослину натрапили випадково у тихій заводі річки Кормин, в урочищі Чортове болото. Хтось із науковців черпнув води з дерев"яного містка й помітив схожу на кальдезію рослину, яка пливла за водою.
— Столичні ботаніки скакали від радості, аж нам дивно було, — каже інженер Цуманського держлісгоспу Анатолій Дорощук, 45 років. — Ми ж дуже часто зустрічали ту травину.
Кальдезія білозоролиста на вигляд схожа на щавель. Розмножується вегетативно або бульбинками, які спливають за струмковою водою. Чіпляється до ґрунту й проростає.
— Їй потрібна виключно кришталево прозора вода. Під час меліорації струмки замулили, і кальдезія зникла, — зауважує асистент кафедри ботаніки та мікробіології Волинського держуніверситету Андрій Толочко, 34 роки.
В урочищі Чортове болото у складі ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин" зареєстровано 19 рослин із Червоної книги.
Коментарі