Надгробну плиту-мацейву відкопали курсанти на території Львівського інституту безпеки життєдіяльності у п'ятницю. На плиті польською мовою напис: "Тут похований Пінкас Наткес, лікар, який помер 1927-го в 70-літньому віці". Зверху єврейський символ — зірка.
— Недавно побудували нову їдальню, вздовж будинку вирішили покласти плитку, — розповідає Андрій Харчук, 68 років, директор музею історії Львівського державного університету безпеки життєдіяльності. — Коли курсанти четвертого курсу під керівництвом свого командира майора Трачука довбали у п'ятницю асфальт, помітили брилу. Під час війни неподалік було кладовище. Німці полонених заставляли знімати надгробні плити і мостили вулиці, щоб проїхати по них. І так плита попала до нас. Додаткових розкопок не проводитимемо.
Знахідку передали єврейській громаді у Львові. Вона зберігатиметься у синагозі на вул. Вугільній. Після наукових вивчень її передадуть до Музею історії релігії.
— Історичної цінності мацейва не має, — каже завідувач відділу юдаїки музею Максим Мартин, 30 років. — Такі виявляють час від часу, але зазвичай побиті. У такому ідеально вцілілому стані — вперше. У Польщі цілеспрямовано шукають єврейські надгробки. Вимощують із них на кладовищі стіни. У нас немає такої практики. Тому не знаємо, що з ними робити. Торік один чоловік уламками надгробних плит вимостив доріжку біля дому неподалік Голосківського цвинтаря. Він думав, що то будівельне сміття, заплатив 300 гривень. Віддав єврейській общині, як дізнався, що це мацейви.
Коментарі