Львів'янин Святослав Вирвидуб, 32 роки, нещодавно повернувся з Варшави. За словами чоловіка, місто дуже нагадує європейську столицю.
"Коли їхав у Варшаву, то знав, що під час Варшавського повстання німецькі війська повністю знищили історичну частину міста, - розповів чоловік. - Приїхав, сподіваючись побачити якісь не зовсім гарні будинки, а тут усе, як було раніше. Потім товариш розповів, що ЮНЕСКО визнало Варшаву найкращим відбудованим історичним містом. Дуже вразило, наскільки відтворений цей дух давнини. Видно, що вони цінують свою історію, а не як у нас, що у Львові усе забудовують, що у Києві."
Сувеніри у Варшаві дуже дорогі. Вони розраховані на європейців. Магнітики від 10 до 20 злотих — це 25-50 гривень. У Любліні магніти від 5 злотих.
Через центр міста протікає широка річка Вісла. У ній плавають качки. Чоловіки ловлять рибу вудками. На стінах парапету багато графіті, як у Києві над Дніпром.
У парку біля зоопарку багато голубів, галок та білок, яких годують люди.
"Купив собі булку, проходив біля місця скупчення голубів, то вони ледь на голову не сідали, усе булку хотіли клюнути, - сміявся чоловік. - А білки дуже ручні. Люди кладуть собі горіх на долоню, а білка лапками береться за пальці, мордочкою дотягується до горіха й схопивши його швидко тікає до листя. Усе закопує, а за дві хвилини галки знаходять скарб."
Їжа у Польщі коштує дешевше ніж в Україні. Літр маслянки можна взяти за 3 злотих — 7,5 у гривнях. Мандарини по 10 гривень бачив, яблука по 3 гривні. У кафетерії за 8 злотих купив 4 величезних деруни зі сметаною. Три з'їв, а четвертий ледве вліз. Кафе від наших не відрізняються. Часто інтер'єр у закладі навіть простіший ніж в Україні.
Багато людей їздить на велосипедах. Кілька разів бачив, як чоловіки у костюмах й мештах на спортивних велосипедах їхали. А у центрі є спеціальні парковки для міських велосипедів. Люди реєструються у інтернеті на спеціальному сайті, вводять дані своєї банківської картки, отримують особистий пароль і можуть брати велосипед з парковки, ввівши пароль. Такою послугою користуються для того, щоб добратися з одного кінця центру в інший. Вартість години поїздки коштує кілька злотих.
Поляки рано лягають спати. Темніє тут десь о 16:30. О 20:00 на вулиці уже майже нікого немає. Син у товариша о 21 уже спить, а прокидається десь о 6:30. Деякі поляки узагалі прокидаються о 5 ранку.
Багато поляків цікавляться футболом й відчувають себе націоналістами. Я був 11 листопада у Варшаві, саме тоді у всій країні святкували День незалежності. На марш вийшли від 70 тисяч поляків. Усі махали прапорами. Футбольні фанати палили червоні вогні й розкидали петарди. Уся столиця шуміла. Місто перекрите було.
Серед поляків багато шовіністів. Їдучи в автобусі довелося слухати розмову двох п'яних про те, що Львів і Вільнюс — це польські міста, а українці й росіяни — це курви.
Уся Варшава вболіває за футбольний клуб "Легія". На окраїнах багато великих і якісних графіті на футбольну тематику. Узагалі там 8 ліг. Навіть малі діти знають багато про футбол.
З дітьми у Польщі така ж проблема, як і в Україні, - вони майже не виходять на вулицю. Багато польських дітей дуже товсті через те, що харчуються у фаст-фудах та їдять хімічні солодкі батончики. У сусідів мого товариша з Марки син постійно жує снікерси. Схожий на бочку, а батьки худенькі. У дворі хлопця бачать дуже рідко. Зазвичай він сидить у квартирі.
У Польщі рекламують кінець світу. Можливо то має бути вечірка, але на біл-борді просто написана дата 21.12.2012 на фоні сонця або планети, що горить.
Коментарі
11