На першому засіданні Ради регіонів президент Віктор Янукович закликав змінити систему місцевих виборів і формувати при обласних та районних радах виконавчі органи. Це нібито має поставити крапку в питанні двовладдя на місцях, де першу скрипку зараз грають обласні та районні держадміністрації.
— Повертатися до мажоритарної системи виборів місцевих рад Янукович обіцяв під час виборчої кампанії, але в його середовищі популярна змішана система: половину депутатів обирають за закритими партійними списками, решту — за мажоритаркою, — коментує голова правління Центру політико-правових реформ 44-річний Ігор Коліушко. — Ця система погана, бо поєднує недоліки двох систем: у закриті списки партії тягнуть кого захочуть, а мажоритарні вибори проходять із підкупом виборців і засиллям адмінресурсу.
Ліквідувати ж двовладдя на місцях можна лише після реформи місцевого самоврядування й відповідних змін до Конституції. Бо створення нових виконкомів доведе ситуацію до абсурдного тривладдя. Така неефективна система в нас діяла до прийняття Конституції.
Адміністративно-територіальна реформа передбачає укрупнення. Зараз понад 30 тисяч сіл об"єднані в 11 тисяч сільрад. Тобто жителі приблизно 20 тисяч сіл не мають ані ради, ні голови і повністю залежні від волі сусідів. Пропонується скоротити кількість сільрад до 2 тисяч, але в кожному населеному пункті вибирати голову чи старосту.
У закриті списки тягнуть кого захочуть
Наступний етап — укрупнити райони: із 490 районів зробити близько 150 по 200–250 тисяч людей. Реорганізувати райдержадміністрації, наділивши їх винятково інспекційно-наглядовими повноваженнями, а всі адміністративні повноваження делегувати органам місцевого самоврядування. І тільки після цього переходити до створення виконкомів обласних рад.
Ці зміни варто зробити до весни наступного року, інакше немає сенсу проводити місцеві вибори.
Коментарі