9 червня 2021 року християни східної, візантійської, традиції відзначають Віддання свята Пасхи.
Це перехідне свято, яке відзначається в 39-й день після Пасхи, коли закінчується святкування Христового Воскресіння.
День Віддання свята Пасхи відзначають у середу шостого тижня після Великодня. Це останній день року, коли богослужіння відправляють за зразком великодніх служб, використовуючи пасхальні піснеспіви. Цього дня в церквах і вранішнє, й вечірнє богослужіння здійснюються за великоднім чином при повному освітленні храму зі свічками, кадилом, співом пасхальних стихир і великим славослів'ям.
Літургія завершується останнім у цьому циклі пасхальним хресним ходом. Після літургії священнослужителі знімають Плащаницю, яка з утрені в день Воскресіння Христового розташована на Престолі, і підвішують на стіну у вівтарі або кладуть її до спеціально влаштованої для її зберігання скрині-ковчегу, так званої "гробниці".
З цього дня православні й греко-католики перестають вітати одне одного фразою "Христос Воскрес!" -"Воістину Воскрес!", як це було впродовж 40 днів відзначення пасхальних свят.
Віддання свята Пасхи відзначають напередодні одного з дванадцяти найбільших християнських свят - Вознесіння Господнього. Підставою для свята слугує оповідь з Діянь святих апостолів, згідно з якою воскреслий Христос 40 днів перебував на землі, після чого вознісся на небо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що не треба класти в пасхальний кошик і чи справді Благодатний вогонь сходить із неба
Тож фактично, день Віддання свята Пасхи відзначає останній день земного перебування Христа, коли той перебував з учнями та проповідував про Царство Небесне.
В богослужбовій традиції православної церкви зберігся звичай особливо великі свята, передусім так звані дванадесяті, зустрічати та проводити з особливою урочистістю й пишнотою. Церковний устав приписує деякі свята вшановувати особливим богослужінням не один день, а декілька. Розрізняють наступні поняття.
Предпразництво – богослужбовий період, котрий готує віруючих до зустрічі великих свят. Зазвичай, більшість дванадесятих свят мають по одному дню предпразництва. Однак, Вербна неділя, Пасха, Вознесіння Господнє та День Свята Трійці – таких днів взагалі не мають.
Попразництво – період, котрий триває після самого дня свята. Упродовж одного чи кількох днів богослужіння ще згадують певне свято або його учасників. Тривалість пропразництва залежить від співпадіння днів календаря в конкретний рік. Наприклад, від відстані одного свята до іншого, або до днів посту. Зазвичай цей період триває тиждень. Виняток – 39-денне попразництво свята Воскресіння Христового.
Віддання – останній день попразництва. Богослужіння Віддання здійснюються переважно за текстами служби першого дня свята та характеризуються великою урочистістю, більшою за інші дні попразництва, але меншою за сам день свята.
Коментарі