вівторок, 28 серпня 2012 14:00

Закарпатськими віниками торгують у Палестині
10

Віники роблять лише чоловіки
Фото: Фото: Світлана Корженко
Переплітати віник треба міцною рукою
Золтан робить кінці рівними

Минулими вихідними в закарпатському селі Чомонин, що в Мукачівському районі, відбувся фестиваль "Сорго". Тут майстри вчили усіх бажаючих плести віники.

"Пилосос — то таке. Файно прибрати в хижі можна тільки віником із сорго", - сказав кореспонденту Gazeta.ua Золтан Годор. Він плете віники із 12 років.

"Плести віники у нашому селі навчилися у 17 столітті, - розповідає він. - Тоді у сусіднє село Добронь угорці привезли кілька віників. Місцеві навчилися їх плести, але секрет нікому не видавали. Чомонинські хлопці навіть дівчат в Добронь підсилали, та вони нічого не взнали. Тоді хтось додумався купити кілька віників, начебто, щоб підмітати у школі. Мітьолки розібрали на запчасті і вияснили, як вони робляться. Відтоді в нашому селі за щьот цього і жиють", - додав він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Козам і кролям улітку сушать віники

Золтан виклав на траву сім готових віників, сам сів на стілець. З довгого дерев'яного ящика витягнув півтораметрову палицю. За 3 см від кінця вбив гвіздок. На нього наклав спочатку короткі прутики, потім довші. Зверху обкрутив все металевим дротом.

"Всі жителі села плетуть віники. 350 гектарів землі засіяні сорго. Рослина невибаглива: пристосовується до будь-якого ґрунту і не потребує добрив. Перший раз сорго сіють на початку квітня. Коли на грядках вибирають цибулю, часник і ранню картоплю, висівають вдруге. З цією рослиною мороки нема", - розповів він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Килими та паласи замітали віником із терну

"Робота з'являється у вересні, коли треба сорго збирати. Стебла жнуть серпом під корінь. Зрізують по одній стеблині, щоб вони не ламалися. Збирати урожай виходять цілими сім'ями, трудяться щонайменше тиждень. Сорго очищують від листя та насіння і сушать на спеціальних дерев'яних підставках. Листя йде на корм корові, а насіння — поросятам. В ньому міститься багато білків, воно поживніше за кукурудзу", - додав Злотан Годор.

В циганську голку з великим вушком він затягнув синю капронову нитку. Нею прошив віник. Сокирою обрубав "хвіст", щоб кінчики були рівними. Віник зробив за 5 хв.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Віник оберегу має "дивитися" вниз

"На один віник достатньо 20 стеблин. Щоб обв'язати віник дротом, треба мати міцні руки. Тому віники в'яжуть лише чоловіки, а жінки - обшивають його дратвою і обрубують. За день плету від 70 до 120 віників. Один продаю за 15 гривень. Якщо беруть оптом, пускаю дешевше. Позаторік до мене в гості заїхав товариш, з яким разом служили в армії. Подивився на мої віники, попробував підмітати. А через тиждень приїхав на фурі. Загрузив її віниками і повіз аж у Палестину. Оце недавно дзвонив, замовив ще одну партію. Сказав, що палестинці вже в чергу за моїми віниками записуються", - поділився майстер.

Зараз ви читаєте новину «Закарпатськими віниками торгують у Палестині». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

9

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути