За останні кілька років Україна прогресувала у виробництві власного озброєння. Її аналогами цікавляться і в інших країнах світу.
Після 24 лютого захисники використовують для боротьби з російськими окупантами усі можливі види зброї. Зокрема, вагомий внесок у майбутню премогу вносять і вітзизняні зразки.
Заводи виготовляють нову зброю, а також модернізують вживану техніку. У рамках державного оборонного замовлення майже 60% сучасного українського озброєння створюють приватні підприємства.
На початку повномасштабного вторгнення Росії ЗСУ майже не мали в розпорядженні сучасних Himars, Javelin, NLAW, Bayraktar. Однак українські "Стугни", "Нептуни", "Вільхи", "Буревії" та інші добряче дали "по зубах" загарбникам.
Gazeta.ua підготувала ТОП-5 зброї українського виробництва, яка допомагає військовим захищати державу від російських окупантів.
"НЕПТУН" І КРАХ "МОСКВИ"
Протикорабельний комплекс "Нептун" розроблений державним київським конструкторським бюро "Луч". У складі комплексу кілька машин, зокрема, пускові й транспортні, та рухомий командний пункт.
Сама ракета може вражати цілі на дистанції до 280 км. Зараз її активно застосовують для ударів по кораблях Росії у Чорному морі.
Його розробку розпочали 2015 року. На озброєння у ЗСУ протикорабельний комплекс прийняли 2020-го.
"Нептун" - це п'ята ракета після американської Harpoon, французької Exocet, ізраїльської Gabriel і радянської П-15 "Терміт", яка має на своєму рахунку затоплені кораблі в бою", – сказав експерт з питань флоту Максим Паламарчук у коментарі виданню "Фокус".
Основні характеристики:
- дальність стрільби – від 7 до 280 км;
- маса ракети – 870 кг;
- маса бойової частини – 150 кг;
- швидкість польоту – 900 км/год;
- готовність до стрільби – 15 хв.
Російська пропаганда активно насміхалася та компрометувала "Нептун", а 13 квітня від удару його ракет затонув флагман російського флоту – ракетний крейсер "Москва". Внаслідок обстрілу Росія втратила 16 крилатих ракет.
САУ "БОГДАНА"
Перша самохідна артилерійська установка з натовським калібром 155 мм "Богдана" виготовлена на підприємстві КрАЗ. Як шасі використовується КрАЗ-63221.
Установка існує в єдиному екземплярі, однак це не заважає українським військовим активно використовувати її у боротьбі з ворогом. Її почали розробляти 2018 року. У січні перед початком повномасштабної війни проводили попередні вогневі випробування САУ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Такої турботи я не зустрічав у цивільному житті" – хто з зірок і політиків одягнув військову форму
Крім того вона має автоматизовану систему наведення та систему автоматичної подачі боєприпасів на шість снарядів. Управління можна здійснювати як із кабіни установки, так і ззовні. У цій САУ використані стволи українського виробництва.
Основні характеристики:
- дальність стрільби – 42 км фугасним снарядом і 50 км реактивним;
- калібр – 155 мм;
- максимальна швидкість – 80 км/год по шосе;
- запас ходу – 800 км по трасі;
- обслуговування – п′ятеро осіб;
- скорострільність – чотири-шість пострілів за хвилину;
- кількість снарядів – 20.
"Богдана" відіграла ключову роль у звільненні острова Зміїний від російських окупантів. САУ працювала по ворожих об'єктах протягом 10 днів разом з артилерією. Пострілом з "Богдани" вдалося знищити російський ЗРГК "Панцир".
"Дякую захисникам Одещини, які вжили максимальних заходів для звільнення стратегічно важливої ділянки нашої території. Низький уклін конструкторам і виробникам української самохідної гаубиці "Богдана", яка відіграла важливу роль у звільненні острова. Подяка іноземним партнерам за надані засоби ураження", – зазначив наприкінці червня Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.
"ГРІМ-2"
Український багатофункціональний ракетний комплекс "Грім-2" є розробкою конструкторського бюро "Південне" на основі твердопаливної балістичної ракети. Він може застосовувати оперативно-тактичні, зенітні та протикорабельні ракети.
Комплекс призначений для збиття ворожих ракет, робить непередбачувані "стрибки", ухиляючись від протиракет противника. Бойова частина може бути виконана за моноблочною або касетною схемою.
Ракета для використання з ОТРК "Грім" розроблена за універсальними характеристиками. Вона може вражати наземні й морські малорухомі чи стаціонарні цілі.
Основні характеристики:
- маса бойової частини ракети – 480 кг;
- загальна маса ракети – 3 т;
- радіус дії – від 50 до 500 км;
- площа ураження при використанні осколково-фугасного заряду – понад 10 тис. кв. м,
- площа ураження касетного заряду – 2–3 га.
Під час ракетного обстрілу Одеси 26 червня ОК "Південь" повідомили, що ворожі ракети збив український оперативно-тактичний ракетний комплекс "Грім", а сили ППО при цьому не застосовували.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Біженець Тищенко, ганьба Мінкульту і Ломаченко з попами РПЦ: у які зашквари цьогоріч вляпалися політики і зірки
За словами речника командування Повітряних сил України Юрія Ігната, якби українська армія мала на озброєнні "Грім-2" і 1000 ракет до них, то "жодних бойових дій не було б".
"Цими комплексами з ракетами 500-кілометрової дальності можна було б діставати аж до Москви. Можна було б накрити всі їхні аеродроми, звідки вони били авіацією або "Іскандерами". Але чомусь ця програма не фінансувалася роками", – розповів Ігнат у коментарі "5 каналу".
"ОЧІ" АРТИЛЕРІЇ PD-2
Ukrspecsystems PD-2 – український багатоцільовий безпілотник, призначений для ведення повітряної розвідки та бойового застосування. БПлА може нести бомбове навантаження вагою до 3 кг.
Після початку російської збройної агресії проти України 2014 року зʼявилася критична потреба у дронах, зокрема для розвідки. Однак волонтерські організації стикнулися з небажанням іноземних виробників постачати свої безпілотники.
У співпраці з компанією Ukrspecsystems було розроблено безпілотний авіаційний комплекс PD-1 для потреб ЗСУ. 2020-го виробник створив модернізований БПлА PD-2 зі збільшеним корисним навантаженням, дальністю зв'язку та іншими вдосконаленнями.
Українські захисники використовують безпілотник для коригування роботи артилерії. Управління можна здійснювати одночасно двома безпілотниками. PD-2 мають оптичну станцію з гіростабілізованою платформою, підвіс з кількома камерами й тепловізором, вбудовані датчики положення та спеціальне програмне забезпечення. БПлА дозволяє проводити спостереження на висоті до кількох тисяч метрів у будь який час доби.
Основні характеристики:
- максимальна швидкість – 140 км/год.;
- крейсерська швидкість – 100 км/год.;
- тривалість польоту – 12 год.;
- вантажопідйомність – до 19 кг;
- радіус дії – 200 км.
Бійці зазначають, що ЗСУ потрібні такі системи, адже безпілотник PD-2 – це легкий і хороший розвідник. Директор фонду "Повернись живим" Тарас Чмут називає комплекс "головними очима" української артилерії, пишуть у виданні "Фокус".
"БУРЕВІЙ"
Реактивна система залпового вогню "Буревій" – одна з новинок українського військово-промислового комплексу. Її розробив Шепетівський ремонтний завод для заміни радянських систем "Ураган".
Перші вогневі випробування провели вже в листопаді 2020 року. "Буревій" має калібр 220 мм і здатна стріляти такими ж ракетами, що й "Ураган". Але українська система має низку переваг – сучасне чеське шасі Tatra T815-7, цифрову систему управління вогнем і обмін інформацією на полі бою.
"Буревій" дозволяє застосовувати одразу два типи снарядів – радянські з дальністю стрільби до 35 км і снаряди "Тайфун-2" від КБ "Південне" з дальністю стрільби до 65 км.
Основні характеристики:
- калібр – 220 мм;
- дальність стрільби – 35 км або 65 км при використанні ракет "Тайфун";
- кількість напрямних – 16;
Систему активно застосовують в обороні держави від російської армії. Машина має більшу стабільність, ніж "Ураган", що допомогло покращити точність ударів.
"Наші головні цілі − ворожа техніка. Також ми прикриваємо піхоту, коли йде контрнаступ або коли зі сторони противника є прорив − швидко відпрацьовуємо по ворогу",− розповів старший механік-водій інформаційному агентству "Вчасно".
Коментарі