вівторок, 18 серпня 2020 18:35

Затримання "вагнерівців" мало бути українською операцією, яка зірвалась після доповіді в ОП

Затримання "вагнерівців" мало бути українською операцією, яка зірвалась після доповіді в ОП
Реалізація операції провалилася через зраду - Бурба. Фото: Reuters

Українські спецслужби готували масштабну операцію із затримання групи бойовиків ПВК Вагнера, для чого виманили їх до Білорусі. Однак після того, як силовики доповіли про ці плани Офісу президента, спецоперація провалилася.

Так, ГУР, СБУ та департамент з військових злочинів Офісу генпрокурора більше року тому почали операцію з розшуку й затримання терористів. Про це повідомили співрозмовники "Української правди" в Головному управлінні розвідки Міноборони та в СБУ, написав журналіст Юрій Бутусов у Facebook.

Як зазначається, до складу групи, яку мали схопити, входили люди, ймовірно причетні до збиття Boeing МН-17, Іл-76 під Луганським аеропортом, АН-26 близько Луганска.

"В межах спецоперації бойовиків найняли за підробленими договорами охороняти нафтові вишки у Венесуелі. Під час вербування вони дали під запис свідчення про злочини на території України, бо думали, що показують "роботодавцю" рівень "кваліфікації". Бойовики мали вилетіти з Мінська. Їм вже навіть купили квитки. Група складалась з 33 осіб, серед них були 28 бойовиків, яких мали затримати. 9 з них були громадянами України, 11 значились у базі "Миротворця". Не всі найманці служили у відомій групі Вагнера. За планом, 24 липня групу мали привезти з Москви в Мінський аеропорт, не затримуючись у Білорусі. 25 липня група мала вилетіти в Туреччину рейсом Мінськ - Стамбул. За задумом, під час цього перельоту літак мав екстрено сісти в одному з українських аеропортів, оскільки одному з пасажирів нібито стало би погано. Цю роль мав виконувати агент СБУ. Під виглядом медпрацівників у літак зайшла би група спецназу і затримала "вагнерівців", - сказано в повідомленні.

Однак реалізувати даний план не вийшло.

"24 липня заступник голови Служби безпеки України Руслан Баранецький та начальник Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба доповіли про проведення фінальної стадії операції в Офісі президента. На доповіді були присутні президент Володимир Зеленський, голова Офісу Андрій Єрмак, перший заступник секретаря РНБО, голова комітету з розвідки Руслан Демченко, заступник голови ОП з питань оборони Роман Машовець, секретар президента Марія Левченко. Після доповіді Єрмак попросив відкласти спецоперацію. Він послався на перемовини з помічником президента Росії Володимиром Путіним і те, що операція могла б зірвати обмін полоненими, який готувався у той час, та початок перемир'я. Операцію відклали на кілька днів. Хоча керівники спецслужб говорили, що бойовики вже в дорозі, зареєстровані на рейс, зупинка операції може призвести до провалу. Правоохоронці стверджували, що затримання "вагнерівців" не має стосунку до Мінського процесу, адже вони перебувають у розшуку і становлять інтерес для правосуддя Нідерландів, де розглядають справу збиття рейсу МН-17. Але президент Зеленський підтримав Єрмака і наказав перенести операцію на 30 липня", - йдеться в повідомленні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: МЗС вперше в історії викликало свого посла з Білорусі

Українські розвідники переконані, що після цього стався злив інформації у Федеральну службу безпеки РФ. У результаті якого затримали найманців у Мінську і передали їх Росії.

"25 липня 33 члени групи, які були зареєстровані на рейс, не з'явились на нього. Вони заселились в один із санаторіїв з наказом чекати нового вильоту, призначеного на 30 липня. Однак напередодні рейсу, 29 липня, спецслужби Білорусі затримали всю групу. За 2 дні Офіс генпрокурора України направив до Білорусі прохання про екстрадиційний арешт затриманих. Відповідь Україна не отримала", - зазначається у повідомленні.

3 серпня президент України повторно зібрав нараду, в ході якої начальник розвідки Бурба заявив, що операція провалена через зраду. Він вимагав перевірити всіх, кому було відомо про операцію. Зокрема, Єрмака, Демченка та Машцова він хотів перевірити на поліграфі.

Проте Зеленський не прийняв жодних рішень про перевірку, у зв'язку з чим розлідування провалу не було розпочато.

Після цих подій президент України звільнив Бурбу і призначив нового начальника ГУР. Водночас Баранецький пішов у безстрокову відпустку.

"Зеленський також проводив перемовини з Олександром Лукашенком, який виконує обов'язки президента Білорусі, про видачу терористів, щонайменше, тих 9, які є громадянами України. Водночас, президент Росії Володимир Путін теж домовлявся з Лукашенком про видачу всієї групи в Росію", - сказано в повідомленні.

14 серпня Білорусь заявила, що всіх затриманих передали в Росію.

14 серпня стало відомо, що Білорусь передала Російській Федерації 32 бойовиків "Вагнера", яких затримали 29 липня.

В офісі президента України заявили, що з прикрістю сприймають рішення Білорусі віддати Росії затриманих бойовиків "Вагнера".

В Офісі генпрокурора України сказали, що не отримували офіційної відповіді білоруської сторони про видачу затриманих "вагнерівців" Росії.

Секретар РНБО Олексій Данілов назвав повернення білоруською владою бойовиків до Росії недружнім кроком по відношенню до України, який негативно позначиться на відносинах 2 держав.

Президент Володимир Зеленський назвав видачу "вагнерівців" Росії несправедливим рішенням, наслідки якого будуть трагічними.

Зараз ви читаєте новину «Затримання "вагнерівців" мало бути українською операцією, яка зірвалась після доповіді в ОП». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

4

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути