Нова технологія, заснована на використанні рентгенівських променів, дала змогу групі вчених під керівництвом доктора Олександри Уссе з Музею природної історії, Париж, виявити і детально вивчити будову тазового пояса і задньої кінцівки у викопної змії Eupodophis descouensi. За словами вчених, це допоможе їм вирішити питання про походження змій. Над його вирішенням палеонтологи працюють вже багато років. Річ у тім, що не відомо, чи відокремилися змії від рептилій, які живуть у воді, чи від групи, яка мешкає на суші.
На підставі пошарового сканування вчені здійснили детальну 3D-реконструкцію будови кісток задніх кінцівок Eupodophis descouensi. Прийшли до висновку, що вони найбільше нагадують будову задніх кінцівок наземних рептилій.
Складність дослідження полягала в тому, що у викопної Eupodophis descouensi на поверхні перебувала лише одна кінцівка. Інша, як припустила Уссе, ховалася в товщі породи. Дослідники не помилилися, і за допомогою рентгенівського випромінювання їм вдалося виявити відсутню ногу.
Викопна змія Eupodophis descouensi, яка потрапила в поле зору вчених, була виявлена десять років тому в породах віком 95 мільйонів років у відкладеннях Al Nammoura в Лівані.
"Тіло змії досягало 50-ти сантиметрів у довжину, а задні кінцівки були сильно редукованими, вони прикріплялися до тазового поясу і мали довжину не більше двох сантиметрів", - розповіли дослідники.
За словами вчених, цей зразок Eupodophis descouensi дуже вдалий. Він є рідкісною проміжною стадією в еволюції рептилій.
"Вивчення Eupodophis descouensi допомогло нам зрозуміти, як змії поступово втрачали свої кінцівки в процесі еволюції. Ми вважаємо, що ця втрата відбувалася не в результаті якихось анатомічних змін будови кісток, а, швидше за все, була пов'язана зі скороченням періоду зростання", - сказала Уссе.
За матеріалами: Infox
Коментарі