Перша радянська експедиція на Еверест готувалася 20 років.
Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів один з найвідоміших українських альпіністів Сергій Бершов з Харкова.
"До 1982 року радянських альпіністів на Евересті не було - не пускали. Кошти були бюджетні, рішення приймалося на найвищому рівні. Головна причина - не олімпійський вид спорту. У 1961 запланували експедицію спільно з китайцями. Вже і спорядження відправили, але китайські війська увійшли в Тибет, політична обстановка загострилася і команду повернули з аеропорту. А китайці з нашими мотузками успішно зійшли. Їм правда не повірили: вони не надали відео- та фотоматеріали",- розповів спортсмен.
Ще одна спроба була в 1975-му. Провели відбори і знову скасували.
"Наступну дату призначили на 1980 рік. Потім схаменулися: в Москві Олімпіада - яка ще експедиція? Вирішили рознести за часом - помінялися з канадськими альпіністами. Вони пішли в 80-м, а ми тоді тільки почали відбір",- пригадав Сергій Бершов.
Йшли по новому маршруту, який самі і розробили. Вся експедиція від виїзду з Москви і до повернення зайняла 3 місяці. З 18 дійшло 11 осіб.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як найвищій вершині Землі дали назву
"Через 36 років наш маршрут на Еверест залишається найскладнішим. І його ніхто не повторив", - підсумував альпініст.
Повне інтерв'ю Сергія Бершова читайте у свіжому номері журналу "Країна".
Австрійський альпініст Герман Буль самостійно і без кисневого спорядження підкорив гору Нанга-Парбат 3 липня 1953 року. Її висота - 8125 м.
Коментарі