неділя, 21 листопада 2021 17:21

Згадати Майдан: 94 дні революції у сотні фото від Gazeta.ua
105

94 дні тривала Ревоюція гідності. У восьму річницю Майдану згадуємо події найдраматичнішої зими в історії сучасної України. Gazeta.ua пропонує 100 фотографій із власного архіву того часу.

24 листопада 2013 року. Прихильники асоціації України з Євросоюзом зібралися на майдані Незалежності у Києві
Фото: Сергій Старостенко
24 листопада 2013 року
24 листопада 2013 року
24 листопада 2013 року
24 листопада 2013 року

21 листопада 2013 року президент Віктор Янукович призупинив переговори про асоціацію з Європейським Союзом. Ввечері у Києві на майдан Незалежності вийшли невдоволені таким рішенням студенти. Це стало початком Революція гідності, яку у перші тижні називали Євромайданом.

Майже 1 тис. людей залишилися ночувати в центрі столиці. До ранку термін "Євромайдан" став трендом Twitter. Мітинги з вимогою продовжити курс на євроінтеграцію почали збиратися по всій країні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитва за Україну, Зеленський з лампадою, вшанування полеглих: як проходить День гідності у столиці - фоторепортаж

24 листопада в Києві на Народне Віче вийшли близько 100 тис. учасників, у Львові - майже 20 тис. Також у ці дні тривали масові акції в Луганську, Дніпропетровську, Харкові, Донецьку, Одесі, Черкасах та інших містах.

У ніч на 30 листопада на майдані Незалежності силовики розгінали демонстрантів. Близько 4:00 спецпідрозділ "Беркут" почав витискати активістів - били кийками та ногами. Операцію назвали "розчисткою території для встановлення новорічної ялинки".

1 грудня в центрі Києва віче зібрало від 500 тис. до 1 млн осіб. Люди зайняли майдан Незалежності і звели барикади, щоб запобігти повторенню розгону.

11 грудня вночі спецназівці знову спробували розігнати протестувальників. Уперше за кілька сотень років дзвони Михайлівського собору забили на сполох.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За 8 років країна стала не такою, як мріяли. Але найкращою, якою може бути

16 січня 2014 року у Верховній Раді з порушенням регламенту прийняли 10 законів, направлених на звуження конституційних прав і свобод громадян. За три дні в Києві на віче зібралися кілька десятків тисяч мітингувальників. Мирна акція проти "Законів про диктатуру" переросла в жорстке протистояння з міліцією та внутрішніми військами. Активісти спробували штурмувати кордон охорони до урядового кварталу. У сутичці згорів автобус "Беркута", а самих бійців закидали камінням і петардами.

22 січня 2014-го під час протистоянь на вул. Михайла Грушевського вбили з вогнепальної зброї Сергія Нігояна і Михайла Жизневського. Отримали поранення й померли наступного тижня в лікарнях Роман Сеник та Олександр Бадера. У лісосмузі в Бориспільському районі Київської області знайшли тіло Юрія Вербицького, якого викрали з лікарні.

18-20 лютого загинули більш як сотня протестувальників і кілька тисяч були травмовані.

У ніч з 21 на 22 лютого Янукович з найближчим оточенням утік з України. Виїхав спочатку до Харкова. Намагався влаштувати з'їзд своїх прихильників та соратників зі східних регіонів. Не вдалося. Тому Янукович та члени його уряду втекли до РФ.

22 лютого Верховна Рада підтримала постанову про самоусунення Януковича з посади президента. Вибори глави держави призначили на 25 травня 2014-го.

У січні 2019-го Януковича заочно засудили до 13 років тюрми за державну зраду та пособництво у веденні агресивної війни. Колишній президент продовжує переховуватися у Росії.

21 листопада в Україні відзначають День гідности та свободи на честь початку цього дня помаранчевої революції 2004-го та Революції гідності 2013 року. Відповідний указ президент Петро Порошенко підписав 13 листопада 2014-го .

Свято є наступником Дня свободи, що відзначали 22 листопада у 2005-2011 роках на честь помаранчевої революції. Його скасував указом президент Віктор Янукович.

Зараз ви читаєте новину «Згадати Майдан: 94 дні революції у сотні фото від Gazeta.ua». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути