Новий президент НАН Анатолій Загородній намагатиметься втілювати поступові зміни.
Про це в інтерв'ю журналу "Країна" сказав фізик Максим Стріха.
"Та боюся, Загороднього спонукатимуть до рішучих дій. Не знаю, чи втримає ситуацію. Бо стан справ у Національній академії настільки складний, що різкі кроки можуть замість терапії призвести до смерті пацієнта", - вважає експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Національна академія наук законсервувалась в епосі СРСР - фізик Максим Стріха
За день до обрання Загороднього Міністерство створило робочу групу з розгляду пропозицій реформування НАН, згадує він.
"Це дивно, бо варто було би дочекатись обрання керівника. Вислухати його бачення і формувати робочу групу спільно. А так ця група, скоріш за все, запропонує шляхи, які не сприймуть у НАН. Далі питання, чи Академію ламатимуть через коліно.
Спочатку мусить початися дискусія. Необхідно залучили всіх зацікавлених - Академію, міністерство, освітньо-науковий комітет парламенту, можливо, найвпливовіші наукові громадські середовища. Це не повинно бути завданням до 30 жовтня, як ідеться в наказі міністерства. Треба вислухати протилежні думки, дійти системного рішення. Не на рік-два, а на тривалу перспективу.
Важливо визначити розмежування функцій НАН і Національного фонду досліджень. Багато хто вважає, що все грантове фінансування має зосередитися в останнього, а академія повинна здійснювати хіба базову підтримку. НАН не готова до цього. Тож ковдру тягнуть у різні боки. Ще одне болюче питання: як оновлювати майже повністю застаріле обладнання", - додає науковець.
Повне інтерв'ю з Максимом Стріхою читайте у журналі "Країна" від 22 жовтня.
На засіданні загальних зборів НАН України 9 жовтня обрали першого віцепрезидента, віцепрезидентів і членів президії НАН України та затвердили академіків - секретарів відділень НАН. Про це в понеділок повідомила пресслужба Національної академії наук України.
Коментарі