24 серпня Україна святкує 31-річчя з дня проголошення Незалежності. За ці роки понад 60 українців потрапили до Книги рекордів Гіннеса.
Історія Національного реєстру рекордів України розпочалася з хобі засновника організації Валентина Щербачова, який збирав інформацію про унікальні досягнення громадян. Тепер з його допомогою держава має власну Книгу рекордів, розповіла керівниця НРР Лана Вєтрова.
Gazeta.ua підготувала добірку наймасштабніших українських рекордів за 31 рік незалежності.
1992
Електрослюсар Віталій Макаренко здійснив перший піший похід із Донецька до Києва. За 18 днів він схуднув на 18 кг, пройшов 750 км.
Це досягнення показує, що люди в Україні ще на початку становлення незалежності робили дивовижні речі. Рекорд не могли перевершити тривалий час.
1993
Український спортсмен Сергій Бубка встановив світовий рекорд зі стрибків із жердиною у приміщенні серед чоловіків - 6 м 15 см. Бубку внесли до Книги рекордів Гіннеса. Його досягнення зміг перевершити француз Рено Лавіллені лише 2014 року.
Легенда спорту Бубка є членом наглядової ради Національного реєстру рекордів. Нашим спортсменам є на кого рівнятися.
1994
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показали всесвіт Марії Приймаченко: неймовірні фото із виставки квітів у Києві
Сергій Бубка встановив найбільше світових рекордів у легкій атлетиці - 35 - між 1984 та 1994 роками. Його досягнення відзначили у Книзі рекордів Гіннеса.
Рекорд увійшов в історію світового спорту. Довгий час його не могли перевершити, однак вдалося. У цьому покликання рекордів – не потрібно боятися, що тебе перевершать. Треба пишатися, що за тобою йдуть і на тебе рівняються. Гірше, коли номінація не розвивається.
1995
Найбільшу у світі колекцію предметів культури туалету зібрали кияни Марина та Микола Богданенки. Її можна побачити у відділах Київського національного музею туалету. Усього в колекції 524 експонати.
Якщо людина встановлює такий рекорд – значить це для неї важливо. Рекорд має мати три важливі параметри – числове визначення, унікальність і важкодоступність – будь-хто у будь-який час не може його повторити. Колекція цікава і завжди піднімає настрій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Це буде остання війна для України за свою свободу" – як народився День Незалежності
1996
Найстарішою постійною базою Антарктики стала станція "Академік Вернадський". Саме 1996 року її передали Україні британські вчені. Її заснували 1934 року під назвою "Фарадей".
На Вернадського встановлюють багато рекордів. Кожне відкриття - нове унікальне досягнення. Ми не втратили науковий потенціал України. Ми маємо категорію "Наука та технології". Вона вміщує найменше рекордів, але вони найбільш престижні.
1997
Леонід Каденюк став першим космонавтом незалежної України. Старт космічного корабля "Колумбія" відбувся 19 липня. Каденюк взяв участь в американських дослідницьких місіях. У політ його проводжали Леонід Кучма та Леонід Кравчук. Місія тривала 15 днів 16 год та 1 с.
Дружили з Каденюком дуже тривалий час. Пишаємося таким досягненням, він переходить з книги в книгу. Підтримували зв'язок фактичного до останнього його дня. Сьогодні розвивати космічну галузь можуть тільки могутні держави, фінанси яких дозволяють це робити.
1998
Спортсменка Віта Павлиш встановила рекорд України зі штовхання ядра - 21,69 м. Перемогу здобула на змаганнях у Будапешті.
Легкоатлетів багато у кожній книзі. Це той олімпійський потенціал, який завжди бере медалі на іграх. Після кожної Олімпіади список українських рекордів поповнюється. Скільки б не було критики щодо наших спортивних виступів, ми можемо говорити про все нові досягнення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Політ у комос і Томос: 31 рік Незалежності у фото
1999
Найдовше прожив на горищі українець Стефан Ковальчук - 57 років. Його знайшли у вересні 1999-го у віці 75 років - після смерті сестри, яка доглядала за ним. Ковальчук сховався від нацистів на горищі 1942 року. В ізоляції він продовжував залишатися і після завершення Другої світової війни. Чоловік потрапив до Книги рекордів Гіннеса.
Гіннес зберіг цей рекорд для українців і всього світу. Це ті досягнення, які примушують посміхатися. Книга рекордів Гіннеса саме тому й популярна, що жодну людину не залишить байдужою. Багато рекордів, які дивують. Це добре, адже показує, які різні бувають люди.
2000
Антонов Ан-225 "Мрія" є літаком з найвищою стандартною максимальною злітною масою у світі. Спершу його вага становила 600 тонн. У 2000-2001 роках його поверхню зміцнили,а маса збільшилась до 640 тонн.
"Мрія" відзначилась у багатьох рекордах. Такими рекордами можна презентувати Україну як супердержаву, адже це політ не лише літака, а і злет держави з потужним науковим потенціалом.
27 лютого цьогоріч літак було знищено російською армією – окупанти атакували аеропорт Гостомель, де знаходився лайнер. Судно згоріло.
2001
Екстрим-група "Equites" встановила рекорд, який і досі залишається недосяжним — заїзд автомобіля на 25-метрову вертикальну стіну будівлі. Під час реєстрації цього рекорду Валентин Щербачов познайомився з Віталієм Зоріним — мандрівником, журналістом та організатором екстремальних дійств, у тому числі, й даного рекорду
2002
В Україні створили найбільшу у світі печатку з гумового штампу заввишки 1,3 м і діаметром 1 м та вагою 102,6 кг. Її виготовили з дерева горіха, вишні та гуми. Представили на премії Brand of Year у Києві 6 червня 2002 року.
Українцям дуже подобається категорія "Найменші" та "Найбільші об'єкти". Завжди кажу, що не потрібно гнатися за нестандартними розмірами. Однак все одно з року в рік подають величезні порції борщу. Менталітет, мабуть, такий. Аби краще оригінально до цього підійшли.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Нас не зламати і не перемогти" – зірки чуттєво привітали Україну з Днем Незалежності
2003
В Україні висадили найбільше насіння ячменю за 24 години - 74 347 кг на площі 571,9 га. Світовий рекорд встановили на фермі "Агро-Союз" у Синельниківському районі Дніпропетровської області 23-24 квітня. Рекорд встановлювали ,на двох полях. Середня швидкість роботи становила 23,4 га/год, використали близько 211 тонн добрив.
Україна – це аграрна держава. Кожного року б'ють рекорди, створюють цікаві об'єкти. Приміром, висіяли портрет Тараса Шевченка на полі або величезне зображення Тризуба.
2004
Першою людиною в СНГ, яка здійснила найдовший пробіг у світі став Олег Лєбєдєв - 3100 миль. Він став учасником марафону із Шрі-Чинмою до Нью-Йорка.
Філософія Шрі-Чинмоя настільки потужна, що ми досі реєструємо рекорди, на які він надихнув. Його послідовники є у всьому світі і в Україні також. Філософія базується на принципах, на яких стоїть Національний реєстр рекордів: "Я можу". Це життєвий принцип, якого повинна дотримуватися кожна людина.
2005
Роман Павлик 5 серпня у Фінляндії встановив світовий рекорд у стрибках в довжину серед чоловіків у класі F36 для спортсменів з ДЦП. Українець потрапив до Книги рекордів Гіннеса.
У нас є категорія "Сила волі". У ній ми реєструємо досягнення людей, які навчилися зі своїми хворобами не тільки жити, а й встановлювати рекорди. Є хлопець, який з ДЦП склав моделі авто із сірників - колеса, двері, номерний знак, – усе працює.
2006
Валентин Щербачов організував рекордну 25 експедицію з Києва в Гімалаї. Учасники піднялись на Еверест. Та на висоті 5980 м провели "Малі Гімалайські Олімпійські ігри". Це був перший подібний захід у світі.
Щербачов – людина, для якої немає нічого неможливого. Сьогодні він є нашим президентом. Проводив також у Гімалаях футбольні матчі, що також є унікальним досягненням.
2007
Перша чемпіонка Європи з ураженням опорно-рухового апарату – Наталія Мудрик. Вона посіла перше місце на змаганнях з кульової стрільби.
Наталя – унікальна жінка. У юному віці отримала поранення під час виконання службових обов'язків – затримувала правопорушника. Отримала інвалідність. Однак у неї невгамовний характер, який спонукає до нових подвигів. Освоїла бісероплетіння, врятувала дитину.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Процитував вірш Шевченка: генсек НАТО привітав українців з Днем Незалежності
2008
Ялтинець Леонід Резніченко, якому через інвалідність лікарі не рекомендували переміщатися на далекі відстані, відправився у пішу мандрівку Кримом. 10 днів чоловік ходив бездоріжжям. Усього подолав 520 км.
Майбутнім рекордсменам лікарі часто кажуть, що зробити щось неможливо. Але вони кажуть: "Але я хочу довести, що я можу це зробити".
2009
Плавець Максим Веракса став рекордсменом світу та Паралімпійських ігор на дистанції 50 метрів вільним стилем серед чоловіків. Подолав відстань за 22,99 секунди у Рейк'явіку, Ісландія.
Щороку у плаванні українці здобувають усе нові рекорди. Мене вразила дівчина Софія Федоренко, яка плаває лише за допомогою рук.
2010
10 вересня Максим Веракса побив світовий рекорд в комплексному плаванні на дистанції 200 м в категорії SM12 на Паралімпійських іграх у Пекіні. Його результат склав 2 хв 12,71 с.
У нас мало людей, які встановили рекорд і зупинилися. Телефонують після цього і кажуть, що готові до нових звершень. Рекорд дає потужний імпульс до розвитку.
2011
23 серпня о 12:00 на "5 каналі" до 20-річчя Незалежності України стартувало ток шоу "Українська Незалежність". Найдовший телемарафон увійшов до Книги рекордів Гіннеса. Під час ефіру обговорили понад 30 тем, виступили майже 200 гостей, організували телемости з громадськими діячами, які перебувають за кордоном. Телемарафон тривав безперервно 52 год.
У категорії ЗМІ вразив також радіомарафон – робота трьох ведучих у прямому ефірі без перерви впродовж трьох днів. Також встановлювали до Дня Незалежності. Рекордсменами стали львівські журналісти "Файного радіо". Це показує високу професійну майстерність та компетентність.
2012
Пісенний марафон "Пісня об'єднує нас" потрапив до Книги рекордів Гіннеса. Подію у прямому ефірі транслювали Перший Національний телеканал і телекомпанія "Ера". Ініціатором проєкту став Михайло Поплавський. Марафон тривав 110 год без перерв. Стартував 29 березня 2012 року о 5:30 і закінчився 2 квітня о 19:30.
Марафон відбувався у присутності судді Гіннеса. Дотрималися усіх міжнародних вимог. Україні вдалося перевершити рекорд Італії. Працювали одночасно дві сцени, щоб не було заминок. Задіяли багато людей, які стежили, щоб не було перерв. Ми отримали дуже високу оцінку, жодного зауваження не отримали.
Цього ж року підписали угоду з Книгою рекордів Гіннеса. Ми отримали можливість працювати зі світовими рекордами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Букет з бавовни й соняшників: британський посол оригінально привітала Україну
2013
У грудні встановили винятковий рекорд - найбільш масове виконання гімну в історії України. Точну кількість учасників навіть не намагалися підрахувати, бо співав Гімн України весь київський Майдан. Володарем рекорду вважають народ України.
Це новітня історія. Рахували кількість людей на 1 кв.м. та кількість квадратних метрів усього.
2014
Михайло Іванчук здав найбільшу кількість донорської крові - 52 літри 0(I)Rh (–), 115 разів. Перший раз Іванчук здав кров у 1988 році для поранених людей під час Спітакського землетрусу у Вірменії. Після цього він не раз допомагав під час надзвичайних ситуацій, жертвував кров і для бійців АТО.
Один із фундаментальних рекордів. Здавав кров не тільки на батьківщині. Вона врятувала багатьох людей. Донор - це пожиттєво. Він веде правильний спосіб життя, щоб через кров передавати здоров'я іншим.
2015
Україна увійшла до Книги рекордів Гіннеса як держава з найбільш рівним суспільством. Тоді розрив між багатими та бідними був найменший у світі. Вимірюють за допомогою коефіцієнта Джині.
Так склалися історичні обставини. Але сподіваюся, що буде нагода для України потрапити у світову історію з подібними рекордами.
2016
Василь Ломаченко для того, щоб стати чемпіоном світу з боксу у двох різних вагових категоріях -7. Досяг рекорду між 12 жовтня 2013 року та 11 червня 2016 року. Українець потрапив до Книги рекордів Гіннеса.
Розділ спорту є найбільшим у Національному реєстрі. Він свідчить про те, що Україна - сильна нація. Олексія Новікова визнали найсильнішою людиною планети, що доводить міць українців. Чудова тенденція.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Пам'ятаємо страшну ціну свободи" – подружжя Зеленських вшанувало пам'ять полеглих захисників України
2017
За проектом Хаїма Лутіна у Києві виготовили найбільшу у світі срібну скульптуру висотою 2,52 мі шириною 1,97 м. Виріб у вигляді менори виготовив Яків Девідофф. Вага скульптури складає 56,6 кг.
У категорії "Мистецтво" люди демонструють свою креативність. Іноді ми подаємо рекорд, а Гіннес не розуміє, як це можливо. Наприклад, подавали колекцію виробів із яєчної шкаралупи або вишиті книги. "Що, кожну літеру вишивали", - питають.
2018
Костянтин Симоненко став першим українцем, який відвідав усі країни світу. Чоловік побував в 193-х державах ООН та ще, в додаток, на 7 незалежних територіях. Сертифікат йому вручили в Чилі у вересні 2018 року на острові Пасхи - найвіддаленішому від континентів населеному пункті планети.
Добре, що встиг до пандемії. Уже сьогодні є рекорд - найбільша кількість відвіданих країн у період пандемії. Це була його мрія з дитинства. Бажаю усім реалізовувати бажання.
2019
В Україні провели найтривалішу у світі пресконференцію. Її організував президент України Володимир Зеленський. Без урахування перерв вона тривала 14 год 7 хв.
У той час така комунікація із журналістами була унікальною. Хочу, щоб такий демократичний та відвертий спосіб спілкування став постійною практикою. Це було не тільки важко для президента. Для цього потрібно мати новий тип мислення, не боятися, що не так зрозуміють, бути рішучим.
2020
Найстарішим діючим тенісистом у світі став 97-річний Леонід Станіславський. Харків'янин останніх 30 років бере участь у тенісних змаганнях. Він є бронзовим призером чемпіонату Європи в Анталії в парному розряді в категорії 80+. Також тенісист бере участь у міжнародних турнірах у Нідерландах, США та Хорватії.
У нього є мрія - стрибнути з парашутом - ми це для нього організуємо. Раді, що Гіннес визнав рекорд Станіславського.
2021
Наймолодшим фокусником в Україні став 7-річний школяр Олександр Загарій. Він уже демонстрував глядачам 65 різних магічних трюків на професійному рівні. Йому вдається виконувати фокуси з вогнем, світлом та навіть левітацією.
Хлопчик справді може здивувати. У такому віці він вже став фіналістом шоу "Україна має талант". Українські діти дуже талановиті. Батьки кажуть, що Олександр сам почав цікавитися цим і навчився. Це унікальна дитина.
2022
Подружжя з Вінниці у 2022 році відсвяткували 72-гу річницю весілля та потрапили до Книги рекордів України. Микола та Єлизавета Макаренки одружилися ще у 1949 році. Родом із російської Брянської області, однак в 1960-х переїхали до Вінниці. Чоловік був льотчиком та запросив молоду Єлизавету на танець. Жодного разу не пошкодувала, згадує жінка.
Коментарі