З травня 2019 починає діяти новий закон, який передбачає штраф за кожен день прострочення оплати комунальних послуг. Рахувати будуть із 20-го числа.
Закон "Про житлово-комунальні послуги" прийняли ще торік, але вступає у дію він у травні 2019-го. Спочатку передбачалося, що вже з 1 січня українці житимуть за новими правилами. Верховна Рада відтермінувала початок дії закону через нестачу встановлених лічильників
Комунальна послуга — такий же товар, як картопля або крупа. І якщо використовував воду, газ, тепло і т. д. проте не заплатив — повинен нести відповідальність. Нині загальна заборгованість за комуналку — приблизно 40 млрд грн. На цьому наголошують автори законопроекту.
Якщо такий борг протримається до року, заплатити доведеться на 1,5 млрд грн більше. Крім основних тарифів з'явиться ще й абонентська плата.
Розмір пені — лише 0,01% боргу. Наприклад, якщо сім'я платить у середньому 1500 грн за комуналку в місяць і прострочила платіж на 90 днів, сума боргу збільшиться приблизно на 27 грн. Така пеня майже не відчутна. У першій редакції закону штрафи були удесятеро більші, але до другого читання суми урізали.
Кабінет міністрів розробив документ, який встановить максимальний розмір абонентської плати. Він буде визначатися за формулою: мінімальна зарплата × 2,58 × коефіцієнт витрати,
Коефіцієнт витрати: гаряча вода і тепло — 0,004; холодна вода —0,0035; вивезення сміття — 0,0015. Отже, у 2019 році максимальна абонплата на тепло, гарячу воду становитиме 43 грн, на холодну воду — 37,6 грн і на вивезення сміття — 16,1 грн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міністерство пояснило, коли українці отримають субсидію "живими" грішми
Що змінить новий закон:
доведеться платити пеню за прострочення платежів;
введуть абонплату на комуналку;
зобов'яжуть впускати в квартиру комунальників;
дозволять відключать комунальні послуги за борги;
комунальники платитимуть штрафи за відключення послуги без причини.
Зібрані гроші спрямують на витрати із укладання договорів, розподіл послуги, обслуговування лічильників.
В Україні незабаром запрацюють нові правила маркування продуктів. Верховна Рада ухвалила відповідний законопроект.
На етикетках товарів заборонили писати інформацію, яка може ввести в оману покупця. Наприклад, "цілющий чай", "молоко, яке укріплює кістки" чи "йогурт, який нормалізує травлення". Водночас потрібно зазначати на видному місці наявність у товарі інгредієнтів-алергенів.
Коментарі
3